Fındıkta çözümün şifresi!..

Fındıkta çözümün şifresi!..

İtiraf gibi açıklama: Türkiye ve dünya fındık piyasasını tekelinde bulunduran, Türkiye’de fındığın nihai tek alıcısı ve tek ihracatçısı olan İtalyan firma yetkilisi açıklama yapıyor: “Devlet fındığa müdahale etmemeli!..”
Fındık fiyatını istediği gibi ayarlayan, dolayısıyla fındık üreticisiyle kedinin yumağıyla oynadığı gibi oynayan fındık tekeli firma; devletin fındığa müdahale edeceğini görmüş olmalı ki, feryat etmeye başladı…
Demek ki devletin fındığa müdahalesi, tekel oyununu bozacak, tekelcilerin keyfini kaçıracak!

Fındık tekeli sızlandığına göre; çözümün şifresi çözülmüş demektir: Devlet fındığa müdahale etmeli, hem de acilen müdahale etmelidir!

 

Toplam dünya fındık üretiminin ortalama % 75’ini ve dünya fındık ihracatının %79’unu tek başına gerçekleştiren Türkiye’de fındık piyasasının bir İtalyan firmasının tekeline terk edilmiş olması; ekonomi standartlarıyla bağdaşmayan, Milli Devlet politikasıyla ters düşen, hüzün verici bir çarpıklıktır!
Sezon ortalarında 15 liraya kadar çıkan fiyat, geçmiş yılların verilerine göre sezon sonlarında yükselmesi gerekirken bugünlerde 9 lira civarında seyrediyorsa, burada oynanan oyun bellidir ve gelecek sezon için daha da tehlikeli bir tuzak var demektir.

 

***

Fındık fiyatının üretici aleyhine düşük tutulmasının sorumluları ve tekelci İtalyan firmasının suç ortağı; üreticiden emanet fındık alan ve halen ellerinde emanet fındık bulunan küçük-büyük fındık tüccarları ve fındık kırıcısı fabrikatörlerdir!

Fiyatlar yükselirse emanet paralar yüksek fiyattan ödenektir!.. Bugüne kadar emanetçinin bedava sermayesini kullanmayı kar saymazlar, lakin yapacakları yüksek fiyattan ödemenin zararını düşünürler!

Belki de devletin müdahalesinin gecikmesinin müsebbibi de, siyasetçilere baskı uygulayan nüfuzlu fındık tüccarlarıdır!

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?