Fındıkta FERRERO mu suçlu bizler mi?

Fındıkta FERRERO mu suçlu bizler mi?

Karadeniz’e yatırım yapan FERRERO GRUBU taktir edilmesi gerekirken,yerden yere vurulması şaşırtıyor..Peki 80 yılda acaba Türkiye niye böyle dev firmalar kurup 232 civarındaki ülkeye fındık ve mamulü satamıyor..Acaba yabancı firmalar da bir gün fındığı almaktan vazgeçerse ,ülke olarak “B” planımız ne?.TSO,Ziraat Odaları,Borsalar ve Tarım Bakanlığı ile Fiskobirlik niye FERRERO kadar fındıkta söz sahibi olacak bir yapıyı kuramadı.

 

Ferrero Grubu – Oltan Gıda, Giresun’da düzenlediği iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ferrero Uluslararası Fındık Şirketi CEO’su Orhan Veli Oltan: “Ferrero ürünlerinin olmazsa olması Karadeniz’in özenle seçilmiş fındığıdır. Bu sebepledir ki bizim en büyük önceliğimiz yüksek kalite fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması ve Türk fındığının dünya pazarlarında hak ettiği yeri almasıdır” dedi.

Ferrero Grubu – Oltan Gıda, 15 Haziran Çarşamba günü Giresun Tibor Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ferrero Uluslararası Fındık Şirketi CEO’su Orhan Veli Oltan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen iftar yemeğine Ferrero Sürdürülebilirlik Direktörü Aldo Cristiano da katıldı.

 

İftar yemeğinin ardından basın mensuplarına Oltan Gıda’nın Ferrero Grubu’na satışı hakkında bilgi veren Ferrero Uluslararası Fındık Şirketi CEO’su Orhan Veli Oltan, “Yerelden aldığımız gücü ve değerlerimizi, global bir vizyon ile birleştirerek Türkiye ekonomisi için değer yaratmaya devam ediyoruz.” dedi.  Ferrero Grubu’nun ve Uluslararası Ferrero Fındık Şirketi’nin en büyük önceliğinin Türk fındığının kalitesinin artırılması olduğunun altını çizen Orhan Oltan sözlerine şu şekilde devam etti: “Ferrero ürünlerinin olmazsa olmazı Karadeniz’in özenle seçilmiş fındığıdır. Bu sebepledir ki bizim en büyük önceliğimiz yüksek kalite fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. İddia edildiği üzere fındığı en ucuz fiyattan satın almak hiçbir suretle bizim amacımız olamaz. Fındık fiyatının düşük olması üreticinin ilgisini azaltıp, tarım arazilerinin verimliliğini düşürecektir. Bu da gelecekte fındık üretiminde düşüşe neden olabilir. Bizim hedefimiz Ferrero Değerli Tarım Projesi ile üreticinin, bahçesinde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak kaliteyi, verimi ve kazancını artırmasını sağlamaktır.”

Ferrero Değerli Tarım Projesini 2012 yılından beri sürdürdüklerini belirten Orhan Oltan, “Hedefimiz, Türkiye’nin fındık üretiminde maksimum kaliteyi ve en yüksek verimi yakalamak. Bugüne kadar yaptığımız eğitimlerle 35.000 çiftçiye ulaştık ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdik. Örnek fındık bahçelerinde, fındık hasatında uygulanan temel tarım teknikleriyle üretimin yaklaşık olarak %30 arttığını ve kalitenin önemli ölçüde iyileştiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dünya fındık üretimi ve ihracatında lider konumunda bulunduğunu belirten Orhan Oltan, “Türkiye, 1992 yılında 87 ülkeye ihracat yaparken bugün 112 ülkeye ihracat yapacak seviyeye ulaşmıştır. Son yıllarda yeni hedef pazar olan Çin’e 2002 yılında 613 ton fındık ihracatı yapılırken, ihracat rakamlarımızın bugün ulaştığı rakam 3 bin 500 tondur. Gururla belirtmeliyim ki; Ferrero Grubu’nun Çin’de yaptığı fabrika yatırımının, bu rakamların yükselmesine, Türkiye’den Çin’e yapılan fındık ihracatının artmasına çok büyük bir katkısı olmuştur” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?