Fındıkta Kabus Geri Döndü

Fındıkta Kabus Geri Döndü

Başkan Karan,300 ila 750 rakım arasında sıcaklığın eksi 5 dereceye kadar düştüğünü belirterek” Maalesef durum çok kötü” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesini etkisi altına alan soğuk hava dalgası, 2016 ürünü fındığa zarar verdi. Giresun’da dün gece 300 ila 750 rakım arasındaki bölgelerde hava sıcaklığı eksi 4-5 olarak ölçüldü. 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Doğu Karadeniz Bölgesi’ni etkisi altına alan soğuk hava dalgasının fındıkta zarara neden olduğunu bildirdi.

Karan yaptığı açıklamada, 2016 ürünü fındığın zirai donla karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, dün gece arazide yaptıkları gözlemlerde hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düştüğünü belirtti. Saçaklardan sarkan buz sarkıklarından hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düştüğünün net bir şekilde gözler önüne serildiğini kaydeden Karan, “Ne yazık ki, 2016 ürünümüz zirai dona maruz kalmıştır. Fındıkta korkulan olmuştur. 300 rakımın üzerinde ciddi oranda hasar oluştuğunu tahmin ediyoruz. Şu sanda zirai donun boyutunu söylemek için erken, ancak ürünümüz buz tuttu. Yetkililerin yapacağı incelemelerin ardından zararın boyutu ortaya çıkacaktır. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak fındıkta zirai don riskinin artık kaçınılmaz bir gerçek olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Dün gece ilimizde etkili olan soğuk hava dalgasının meteoroloji verilerine göre bu gecede etkili olması beklenmektedir. Fındıktaki zirai don geçmiş değil, üreticilerimizin eli yüreğinde. Temennimiz ürünümüzün daha fazla zarar görmemesidir. Yılın 12 ayı dalın ucundaki 500 kilogram fındığa bakan üreticilerimiz var. İnşallah 2004 ve 2014 yılında yaşadığımız afetle karşı karşı kalmayız” dedi.

ALICILARI PANİK SARDI

Karan, buz tutan fındığın alıcı kanadında paniğe neden olduğunu da açıklayarak, serbest piyasada 9 liraya kadar düşürülen fındık fiyatının yeniden 11 liranın üzerine çıktığını ifada etti. Karan şunları söyledi; “2016 ürünü fındık riske girince alıcıların hesapları tutmadı. Bilinçli bir şekilde fındık fiyatını 14 lira seviyelerinden 9 liraya kadar çekenler, evdeki hesap çarşıda tutmayınca panik oldu. Geçen hafta fındık fiyatına 10 lira diyemeyenler şimdi fiyatı 11 liranın üzerine çıkardı. Hani fındığa ihtiyacınız yok tu, piyasa fındığa doyduydu. Demek ki, evdeki hesap çarşıya uymazmış. Üreticinin alın teriyle oynanılmazmış. Biz yeni mahsul fındık yansın, fiyatlar uçsun demiyoruz. Biz sezon başından beri fındığın fiyatı en 15 lira diyoruz. Bu fiyatın altındaki bir rakamı kabul etmiyoruz.”

SOĞUK HAVA DALGASI GÜRCİSTAN’DA

Karan, zaman zaman Türk fındığa alternatif olarak gösterilen Gürcistan fındığının da zirai don riski altında bulunduğunu söyledi.

Meteoroloji verilerine göre, Karadeniz havzasında etkili olan soğuk hava dalgasının fındık tarımı yapılan Gürcistan’a doğru yöneldiğe işaret eden Karan, fındıktaki zirai don riski sadece bizde etikli olmuyor. Don riski Gürcü fındığını da tehdit etmekte, birileri bununda hesabını iyi yapsın. Gürcistan fındığını öne sürerek aba altından soba göstermesinler” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?