FINDIKTA KRİZ BÜYÜYOR

FINDIKTA KRİZ BÜYÜYOR

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU, TBMM’DE YAPTIĞI KONUŞMADA, HÜKÜMETE SORULAR YÖNELTEREK ”HANİ FINDIĞA MÜDAHALE EDECEKTİNİZ. O MALUM FİRMA ELİNİZİ KOLUNUZU MU BAĞLADI” DEDİ.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’de konuşmada, fındık fiyatlarındaki düşüşe bir kez daha dikkat çekerek, hükümeti göreve çağırdı. Fındık fiyatlarının maniplasyonla düşürüldüğü iddiasını tekrarlayan Bektaşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un fiyatlara müdahale için TMO veya FKB’yi devreye sokacaklar şeklindeki açıklamalarını hatırlatarak, “elinizi kolunuzu ne bağladı” diye sordu.

 “SEZON BAŞINDAN BU YANA MANİPLASYONLA FINDIĞIN FİYATI 6 LİRA BİRDEN DÜŞTÜ”

Bektaşoğlu, TBMM’deki konuşmasında şunları söyledi: “Karadeniz’i yakından ilgilendiren bir konuyu dile getirmek istiyorum. Tatil süresince seçim bölgem, fındığın başkenti Giresun’daydım. Giresun, tabiri caizse kan ağlıyor çünkü tek geçim kaynakları fındık ve fındık fiyatları maalesef yerlerde sürünüyor. Sadece Giresun değil, Karadeniz’in illeri âdeta felaketi yaşıyor. Üreticiler, fındık ticareti yapanlar, fındık geliriyle iş yapan esnaflar mağdur durumda. Defalarca dile getirmemize rağmen, soru önergesi vermemize rağmen, Başbakanı, ilgili bakanları göreve çağırmamıza rağmen, maalesef bir ses seda çıkmadı. Buradan bir kere daha seslenmek istiyorum: Hani, TMO’yu veya FİSKOBİRLİK’i devreye sokacaktınız? Ne oldu? Sezon başından bu yana manipülasyonlarla fındık fiyatı 6 lira birden düştü”.

Fiyat düşüşünden  yabancı firmayı sorumlu tutan Bülent Bektaşoğlu, TBMM’deki konuşmasında “o malum yabancı firma elinizi kolunuzu mu bağladı? Fındığın yeni Zapsu’su Ferraro mu? Hükûmet bu duruma daha ne kadar seyirci kalacak? Bu ülkenin millî ürünü olan fındığa ne zaman sahip çıkacaksınız? Bıçak kemiğe dayandı, haberiniz olsun” ifadesini kulandı.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu yaptığı açıklamada sise daha önce Türkiye’deki fındığın %60’ını ihracat yoluyla satın alan Ferrero firmasının ülkemizde fabrika kurarak kendi ihtiyacı olan fındığı  aldığını belirterek, “bu tekelleşmeye AKP hükümeti göz yumdu, çanak tuttu. Şimdi de serbest piyasa fiyatları bu firma tarafından belirleniyor”. iddialarını tekrarladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?