Fındıkta neler oluyor?

Fındıkta neler oluyor?

Fındık Fiyatlarının Kaderini Artık Onlar Belirleyecekler.

Karadeniz bölgesinde en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındığın değerini bundan sonra ‘Ürün ihtisas Borsası’ belirleyecek.

Hükümetten üreticinin alın terine sahip çıkan gelişme haberi geldi. “Önümüzdeki günlerde, çok yakın zamanda Ürün İhtisas Borsasını hayata geçireceğiz. Bununla ilgili hazırlığımızı Bakanlık olarak bitirdik ve Başbakanlığa sevk ettik.” diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tarımsal ürünleri sadece üretmenin yeterli olmadığını, üretileni satarak paraya çevirmenin de büyük önem taşıdığını belirtti.

Lisanslı depoculuk çalışmalarından da bahseden Tüfenkci, tarımsal ürünleri üretmenin yanı sıra, üretileni satıp paraya çevirmenin de büyük önem taşıdığını söyledi. Çiftçilerin en büyük sorunlarından birinin pazar bulmak olduğunu ifade eden Tüfenkci, özellikle lisanslı depoculuğun teşviki ve gelişmesiyle ürün ihtisas borsalarının altyapısının da hazırlandığını belirtti.

Bakan Tüfenkci, “Lisanslı depoları hem kiralama noktasında çiftçiye destek vermekteyiz hem de üreticilerin lisanslı depoculuk yapmasını teşvik etmekteyiz. Buralarda yetkili laboratuvarlar tarafından sınıflandırılan ürünler, örneğin, buğdayda, fındıkta, kayısıda veya pamukta elektronik sertifikalarla sertifikalandırılmış ürünler tıpkı diğer yatırım araçları gibi borsalarda işlem görecek, alınıp satılacak.” ifadelerinde bulundu.

 

Tüfekçi “Eğer buğdayın önümüzdeki aylarda prim yapacağını düşünüyorsanız buğday senetlerini alabileceksiniz. Böylelikle piyasaları çeşitli yatırımcılara açmış oluyoruz. Bir de uluslararası alana taşımış oluyoruz. Bununla ilgili hazırlığımızı Bakanlık olarak bitirdik ve Başbakanlığa sevk ettik. Önümüzdeki günlerde, çok yakın zamanda Ürün İhtisas Borsasını hayata geçireceğiz. Böylece hem yeni bir piyasa derinliği oluşturmuş olacağız hem de çiftçilerimizin ürünlerini değerlendireceği alternatif piyasa oluşmuş olacak.” dedi..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?