Fındıkta neler oluyor?

Fındıkta neler oluyor?

KARAN: “TÜRK FINDIĞI TEKELLEŞİYOR”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta en büyük sorunun üretim ve tekelleşme olduğunu bildirdi.

Giresun Ziraat Odası’ndan fındık dikim alanlarının yenilenmesiyle ilgili önemli açıklama yaptı

Nurittin Karan, Giresun’da 400 rakımın üzerinde fındık tarımı yapılan alanlarda dikim alanlarının devlet destekli yenilenerek, Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından zirai dona karşı dayanıklılığı tescil edilen ‘Okay28’ çeşidinin dikilmesi gerektiğini kaydetti.

Karan yaptığı açıklamada, ülkemize yıllık 2 milyon doların üzerinde döviz girdisi sağlayan fındıkta sorunların iyi tespit edilerek, ileriye dönük çözüm odaklı çalışması gerektiğini ifade etti.

Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak fındıkta artık her yıl zirai donun kaçınılmaz hale geldiğini vurgulayan Karan, “2004 ve 2014 yılında yaşanan zirai don afetinin ardından artık bu risk kaçınılmaz bir unsur olmuştur. Fındıkta zirai don riskini en aza indirebilmek için günü birlik günü kurtarma adına yapılan açıklamalardan öte, bu riski nasıl önleyebilirinizi konuşmalı ve çözüm önerisinde bulunmalıyız. Bizim Giresun Ziraat Odası olarak önerimiz; mutlaka ve acilen 400 rakım üzerinde fındık tarımı yapılan bölgelerde dikim alanlarının devlet destekli yenilenerek, Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından zirai dona karşı dayanıklılığı tescil edilen ‘Okay28’ çeşidinin dikilmesi gerekmektedir. ‘Okay28’ özellikle yüksek rakımlarda arazilerde geç meyve açtığı için dona karşı oldukça dayanıklı bir çeşittir.

Yüksek kesimli arazilerde her yıl ürün kaybının önüne geçilebilmesi için devletimizin de desteğiyle dikim alanları ‘Okay28’ çeşidiyle yenilenmelidir. Bu konuda bir an önce hareke geçilerek bir çalışma başlatılmalıdır. Yoksa her yıl “fındık yandıydı, yanacaktı” diyerek günü kurtarmadan öte bir yere varamayız” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta üretimde yaşanan sıkıntıların yanında en büyük sorunun tekelleşme olduğunun altını çizdi.

Türk fındığının tekelleşmeye doğru gittiğini ifade eden Karan, şu anda fındık fiyatında yaşanan sorunun temelinde tekelleşme yattığını kaydetti.

Tekelleşmenin serbest piyasada kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığına dikkat çeken Karan şunları belirtti;

“Türk fındığı güçlü alıcıların güdümü altına sokulmaya çalışılıyor. Bu yıl bunu net bir şekilde gördük ve görmeye devam ediyoruz. Şu anki fiyatlara baktığımızda bunu net bir şekilde görebiliriz. Serbest piyasada alıcı ne derse o oluyor. Alıcı piyasayı istediği gibi yönlendiriyor ve fındık fiyatını belirliyor. Eğer bu tekelleşmenin önüne bir an önce geçilmezse, fındık üreticisi bırakın serbest piyasayı, güçlü alıcıların insafına kalacak. Tekelleşmenin sonunda şuanda manav olarak tabir ettiğimiz tüccarda ortandan kalkacak sadece tekellerin komisyoncuları kalacak.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?