Fındıkta son sözü kim söyleyecek?

Fındıkta son sözü kim söyleyecek?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Fiyatı 10 lira civarında olan fındık için gerekli adımlar atılacak ve denge korunacaktır.”

Üreticilerin yüzü gülecek. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, fındıkla ilgili olarak gerekli adımların atılacağını ve bu konuda ilgililerle müzakerelerinin devam ettiğini belirtti. Yakinen takip ettikleri fiyat değişmelerinin yakında dengeye oturacağının altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü ve Ordu Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere dün Ordu’ya geldi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen ‘Bal Festivali’ne katılan Kurtulmuş, burada fındık ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fındıkta dengeyi koruyacaklarını belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Fındıkla ilgili olarak bakan arkadaşla sürekli müzakere halindeyiz. Çok yakinen gelişmeleri takip ediyoruz. Şu anda fındık fiyatı 10 liranın altına düşmüş vaziyette. Ümit ederiz ki en kısa süre içerisinde burada da gerekli adımları atarak bir dengeleme noktasına geleceğiz. Ancak burada temel sıkıntımız olan lisanslı depoculuğun yapılmasını temin etmek, fındık ürünlerinde de dünya ölçeğinde marka haline gelmeyi sağlamaktır. Bunları yapabildiğimiz taktirde hem üreticinin elde ettiği gelir artacak, hem de bu anlamda ürettiğimiz ürünlerin dünya piyasalarında satılma değeri daha da yüksek olacaktır. Bu vesile ile fındık üreticimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ancak Karadeniz Bölgesi’nde fındık üzerinden yapılan siyaseti de bir kenara bırakmamız gerekiyor. Çünkü burada konuşulan boş sözler karın doyurmuyor.” diye konuştu.

Ünye’deki bir otelde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, iş adamları ve ilçenin kanaat önderleriyle bir araya gelen Kurtulmuş, burada da Ünye Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ünye ve Ordu ile ilgili çalışmaları önemli bir koordinasyon çerçevesinde sürdürdüklerini ve Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin artık tüzel kişilik kazandığını açıklayan Kurtulmuş, “Bakan beyin attığı imza ile birlikte, organize sanayi bölgesi tüzel kişilik kazandı. Hayırlı olsun. Ünye, üniversite kampüs binasıyla ilgili yer tespiti ve diğer projeler belli bir aşamaya geldi, diğer projeleri de yakinen takip ediyoruz. İnşallah Ünye, bir turizm beldesi olarak yeniden canlandırılmış olur. İçinde bulunduğumuz otelde ilçe için son derece önemlidir. Bu otelde bu anlamda Ünye’ye ulaşım ve insanların konaklaması bakımından ciddi bir oluşturacaktır.” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?