FİSKOBİRLİK’E YENİ YÖNETİM LAZIM

FİSKOBİRLİK’E YENİ YÖNETİM LAZIM

Can Giresunlu  hemşerilerim.

Öyle kurumlarımız var ki ;ne Bakanımız, ne de vekillerimiz ile  siyasilerimizin gücü yetmiyor .  Ve  bu güzelim ilim ve bu ilde yaşayan insanlarımız hep ağlıyor .

Bugün sizlere böyle bir kurumumuz olan  ve 1938 Yılında   Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  olan Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan Fiskobirlik    ile ilgili tespitlerde bulunacağım..Fiskobirlik sayesinde bölgemiz ve ülkemiz ciddi başarılar elde etmiştir.  Ve o yıllar ,üreticinin fındığı çok güzel para etmiş ,  fındığımız dünyada kapışılır olmuştur.  Ülkemizde ilimizde halkımız da kazanır olmuş, hatta FKB  kar da dağıtır olmuş tur.Allah hem   Atatürk’ ten hem de  Atalarımızdan  razı olsun.

1950’lili  yıllarda limanın yapılmasıyla  fındığımız , Amerikalara  kadar gitmiş  ,dünyada aranan marka olmuş, insanlar da alışkanlık yapmış, sanki mutfaklarda yemeden durulmaz olmuştur. Ve hal böyle olunca, hem ülkemiz, hem de halkımız  güler olmuştur.  Bizim çocukluğumuzda Giresun Limanı’na fındık almak için, gemilerin  biri gelip biri gidiyordu.  Japonya’dan  fındık almak için gemilerin geldiğine dahi şahit olmuş turuz.

Fiskobirlik’te ise Binlerce  İşçi çalışıyordu. Hem satın alma bölümlerinde, hem de hamaliye işlerinden sonra Entegre tesisleri kuruldu. Burada da 3000  kişi çalışıyor artık fındık hem iç hem de dışa mamul  olarak ihraç edilmeye başlandı.  Giresun artık bir sanayi kenti gibiydi.  Ordu buraya alış verişe geliyordu,  halk mutluydu . Giresunlum gülüyordu

Fiskobirlik, böyle uzun yıllar  gitti.  Ondan sonra bu tesisler siyasilerin çöplüğü olmak durumunda kaldı ve zarar etmeye başladı.  Herkes bu pastadan pay alamaya kalktı .  Basiretsiz yönetimler işbaşına geldi .

Üyeler işi ehline değil,uzman olmayanlara  destek oldular  ve FKB de Giresun’da ağladı da ağladı . Eskiden fiyatı FKB açıklıyordu .

Artık hiçbir önemi kalmayan bir kuruluş gibi oldu. Bu tesisin bu hallere düşmesinde biz Giresunluların da ,hem siyasiler ,hem basın hem de odalar olarak çok büyük günahımız oldu . kimin çorbası iyiyse ona şak şak yaptık.

Devletimiz halkını  düşünerek,  fındığı TMO eliyle aldı.

O da yanlış oldu .Tabi 200 trilyonun üzerinde zarar edildi.  Keşke adam gibi yönetim getirilip, bu paraya 50 trilyon verilseydi,  FİSKOBİRLİK bu gün yine  dünya markası olurdu .

Son  10 yılda  gelen yönetimler  ise istisnalar  hiç kimseye, bakan da  dahil  hesap vermeye sıcak bakmıyor.Veren ise çok az oldu.  Astığım astık kestiğim kestik havası var. Satmadık, nerdeyse gayrimenkul kalmadı.  Bol bol bakkal açtılar. Atatürk’ün Ve Atalarımızın Kemiği Sızlıyor.  Onlar burayı bakkal açılsın diye mi kurdular. ?

Bu arada Fiskobirlik’i, Giresun  -Bulancak- Keşap ve Trabzon kooperatifleri kurmuştur. O zaman Adapazarı- Düzce – Kocaali hiç yoktu piyasada..  Şimdi bu bey efendi göreve  geldi,  Fiskobirlik Genel Müdürlüğü ve   Entegre’yi de Adapazarı’na götürmeye kalkıyor. Buna ne Giresun’daki Odalar ,ne iktidar ,ne de muhalefet , STK’lar müsaade etmeyecektir .Hele de bakanımız hiç müsaade etmez. Şimdi Giresun ve Trabzon  el ele vererek FKB’nin   gerçek sahipleri, Bakanımız Nurettin Canikli’nin önderliğinde,  yeni yönetim oluşturup ,bu  girdaptan çıkılmalıdır.  Giresunluları ağlamaktan kurtaracak,  yeni işin ehli olan yönetimi  iş başına getirmelerini istiyor ve bekliyoruz  .

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?