Fiskobirlik’ten Tarihi Adım

Fiskobirlik’ten Tarihi Adım

HABER:TANER KARAMAN

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği-KÜSİ Çalışmaları, Şirket Ziyaretleri kapsamında 5 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 14.00’de FİSKOBİRLİK-Efit A.Ş tesislerinde  ziyarette bulunuldu. FİSKOBİRLİK-Efit A.Ş. Genel Koordinatörü Ali DENİZ ve sahipliği yaptığı toplantıya,  Giresun Üniversitesinden KÜSİ İl Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Osman SİRKECİ ve AR-GE Koordinatörlüğü Uzmanı Adem USTA, KOSGEB, DOKA, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Efit Genel Koordinatör Ali Deniz ve efit uzmanlarından Deniz Çelik’in katıldıkları Görüşmelerde özellikle fındık hasat mevsimi veya sezonu dolayısıyla fındık üretimi ve fındık üretiminde karşılaşılan sorunlar ele alındı.

Ayrıca Fiskobirliğin yeni ürün tasarımlarından sektörde oynadıkları önde ve lider rolüne ürünlerinde özellikle fındık katkılı ürünlerinde kaliteye önem verdikleri üzerinde vurgu yapıldı.

BÜROKRATİK ENGELLERİ AŞMAMIZ LAZIM

Efit Genel Koordinatörü Ali deniz, Bürokrasinin bütün kurumların önünü açacağına daha çok önünü kapayan bürokratik engel çıkaran konumda  dedi.

FINDIĞI GELİŞTİRMEMİZ ŞART

Yrd.Doç.Dr Osman Sirkeci Kamu sanayi işbirliği ekseninde ve diğerlerinin yanında fındık işlemede ve fındık ürünlerinde dünya rekoltesi’nin yüzde 80’ni üreten bir ülke olmamıza rağmen dünyanın fındık ürünleri pazarında sadeceham madde olarak fındığı üretiyor ve satıyoruz.Küresel Olarak yaklaşık 100 milyarlık fındık ve fındık kullanımlı gıda ürünleri pazarından sadece 3-4 milyarlık bir payla dünya tekeline sahip olduğumuz fındıktan katma değeri yüksek gelir elde edemiyoruz.Önemle üzerinde durulması gereken inovatif gıda tasarımları, ambalaj ve servisleri alanında yenilikçi tasarımlar ve arge çalışmalarıyla bunları geliştirebiliriz.

FINDIKTA KÜRESEL BİR MARKA OLUŞTARABİLİRİZ

Yrd.Doç.Dr Osman Sirkeci Küresel bir marka yaratmanın ancak Giresun’da önemli bir akademisyen potansiyeli ve öğrenci  potansiyeline sahip olan geniş bir araştırma laboratuvarı olan  Giresun üniversitesi ile Fiskobirlik-Efit arasında canlı üretken ve yaşayan bir işbirliği ile mümkün olabileceğinin dile getirdi. Diğer gıda sektöründe diğer ülkelerin yanında özellikle ferrero ile tanınan İtalyan tesis sisteminin içerisinde  tatlılar ile ilgili yiyecekler ile ilgili yiyeceklerin ambalajlanmasında içeriklerinin tekrardan düzenlenmesine kadar 8-9 başlık altında yiyecek bilimi çikolata dizaynı ev ürünü çikolata, küçük çikolata üretimi tesisleri çikolataların yeni sunum anlayışı ilepaketlenmesi, çikolata ve fındık ürünlerinin yeniden dizaynlanarak çok farklı servis özellikleri ile tüketicinin ihtiyacına göre katma ve kullanım değeri  yüksek hale dönüştürülebilmesi  gerekiyor dedi.

FİSKOBİRLİK-EFİT A.Ş’DEN TARİHİ ADIM

Fiskobirlik EFİT A.Ş.  tarafından fındık üretiminde yaşanan bitkisel zararlılar, gibi sorunlardan başlayarak fındık ve fındık mamulleri ile alakalı her türlü soruna çözüm üretecek, inovatif yenilikler üzerine belirlenecek Giresun Üniversitesi öğrencilerince yürütülecek Yüksek Lisans ve Doktora tez konularının teşvik ve desteklenmesi için Giresun Üniversitesi ile işbirliği önerisi kabul edildi. Uygulama protokolü için hazırlık yapılarak ve her iki kurumun yönetimine sunulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?