Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Fransa Cumhurbaşkanına anladığı dille cevap verilmeli!..
  • 0
  • 204
  • 08 Eylül 2020 Salı
  • +
  • -

Fransa, uçak gemisi Charles de Gaulle’ü Doğu Akdeniz’e gönderiyormuş… Sözde Türkiye’ye gözdağı verecekmiş…
*
Biz, benzer gözdağını 1974 yılında KIBRIS BARIŞ HAREKATİ esnasında ABD’den de görmüştük… Kıbrıs Barış Harekâtını engellemek için ABD, o günlerde 6. Filosu’nu Akdeniz’e göndermek üzere yola çıkartmıştı ki, Kıbrıs Fatihi merhum Erbakan Hocanın derin feraseti ve dehası karşısında geri adım atmıştı.
*
Anlaşılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği dans mektubunu unutmuş olduğu gibi Erbakan Hocanın o günkü hamlesini de unutmuş görülüyor!..
*
Hemen hemen her yıl, Kıbrıs Barış Harekâtı yıl dönümünde hatırlanan, yazılan ve çokça konuşulan Erbakan Hocanın 6.Filo ile alakalı hatırası:
Yıl; 1974…
Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hararetle tartışıldığı günlerdi…
Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye uğurlanmıştı.

Başbakanın Esenboğa Havalimanı’ndan İngiltere’ye uğurlanışının hemen ardından Başbakan vekili olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, devrin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a harekâtı derhal başlatılması talimatını verir…
Bu talimatın üzerinden henüz yarım saat geçmemişti ki, “ABD’nin 6. Filo’sunun İtalya’dan Akdeniz’e doğru açıldığı” yönünde bir istihbarat gelir.
İstihbarat yetkililere ulaşır ulaşmaz, Erbakan Hoca hemen hava alanında Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının da hazır bulunduğu bir ortamda 200 civarında kahraman pilotlarımızla bir araya gelir ve şu tarihi konuşmayı yapar:
“Değerli kahraman pilotlarım!.. 6. Filo 15 parça gemiden oluşmaktadır.. En büyüğü Kennedy uçak gemisidir… Her geminin bacasından bir pilotumuz dalış yapacaktır… Kennedy uçak gemisi ise iki pilotumuz kamikaze pilotları gibi saldırıp saf dışı bırakacaktır… Bu sebeple 16 gönüllü kahraman pilota ihtiyaç duyulmaktadır… Şehadet şerbetini içmek isteyen kahraman gönüllü pilotlarımız lütfen üç adım öne buyursunlar.”
Erbakan Hoca daha sözünü bitirir bitirmez, değil 16, orada bulunan bütün kahraman pilotlarımızın tamamı üç adım öne çıkarlar…
Bu onurlu ve göz yaşartıcı durumu gören Erbakan Hoca, “ikinci emrimi bekleyin” diyerek oradan ayrılır…
Aradan henüz 30 dakika geçmemiştir ki, ikinci bir istihbarat gelir: “ABD’nin 6.filo’sunun Türk kara sularına ilerlemesi durmuş ve oldukları yerde demir atmışlardır.”
Bu hadiseye şahit olan komutanlar Erbakan Hoca’ya böyle bir taktiğin ve ikinci istihbaratın sırrını sorarlar… Hocanın (tarihi ve ibretlik) cevabı:
“Bu salonda konuşulanlar ve kahraman pilotlarımızın göz yaşartıcı gönüllü tavırları (anında Pentagon’a çoktan gitmiştir… Tahmin edildiği gibi Pentagon işin ehemmiyetini kavramış ve hızlı bir değerlendirmeyle geri adım atmışlardır.”
*
İşte Lider, işte komutan!..
İşte imanın (inanmanın) ve azmin zaferi!..
*
İster ABD olsun, ister Fransa; isterse hepsi birden olsun; onlara onların anladığı dille cevap vermek gerek!..
Onların anladığı dil; Kanuni Sultan Süleyman’ın dili, Necmeddin Erbakan Hoca’nın dili!..
*
Bu vesileyle merhum Erbakan Hocamızı ve bu vatan uğruna canlarını feda eden bütün kahraman şehidlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz…
*
“Bir milletin asıl gücü topu, tüfeği, tankı değil, inançlı ve imanlı gençliğidir.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
07 Eylül 2020 P.tesi / 19 Muharrem 1442

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM