FUAR  NEDİR?

FUAR  NEDİR?

Fuar bir pazarlama tekniği, uygulama sanatı ve tanıtmanın öncelikle etki edenidir. İlimizi tanıtmak için fuara taşımak mümkün değildir. Böyle olduğu zamanlarda görsel ve yazılı yöntem devreye girer. Bu yılda ilimizin kültür değerlerini ve tabi güzelliğini tanıtmak için 26-29 Ocak tarihlerinde İstanbul Beylik düzünde düzenlenen EMİT Uluslar arası turizm fuarına ilimizin tanıtımı amacıyla kültür ve turizm müdürlüğü öncülüğünde katılmışlardır.

 Fuara katılmak görselliktir

Fuarda amacına uygun tanıtım yapmak ise amacı ifade etmektir. Ben yılların vermiş olduğu bilgi birikimime göre ilimizin tanıtımı EMİT fuarında görsellik şeklinde kalmıştır. Aşağıda bulunan 4 adet birleşmediği sürece görsellikten öte gidemezler.

  • Tanıtım ve Enformasyon yetkilisi
  • Acente yetkilisi
  • Otel yetkilisi
  • Lokanta yetkilisi

Acente bir bölgeye tur düzenlemek istiyorsa iki şekilde olur

A- Günü birlik tur

B-  Konaklamalı tur

A- Günü birlikte lokanta yetkilisini görüp fiyat alır işyerinin kalitesini ve servisini araştırır. Yöreye özgü hangi yemekleri sunabileceğini karara bağlar.

B-  Konaklayacak tur şirketi otelin kaç yıldızlı olduğunu otelin kaç yıllık olduğunu yarım pansiyon ne kadar talep edeceklerini araştırır ve rekabet ortamı oluşturur. Müşterisine ucuz hizmet sunmak için; 3—5 liranın hesabını yapar. O bölgede bulunan illerden fiyat alır gezi ve konaklama planını belirler, ilan edip müşteri toplar.

İlimizin tanıtımı için organizasyon yapan arkadaşlar bilmiyorsa bilenden bilgi almalıdır bizde moda oldu. İşe göre adam değil, Adama göre iş, hal böyle olunca ilimizde ağırlanan turist sayısı düştü bu tür amaçsız atamalar devam ettiği sürece ilimiz sürekli kaybedecektir.

Bizim ilimiz 2004 li yılların başlarında komşu iller ORDU ve TRABZON ilinden daha fazla turist ağırlıyordu, istatistiklere bakılınca doğruluğu tespit edilecektir, şimdi dönüp baktığımız zaman bu illerin kat kat gerisinde kaldık. Bunun nedenini hiç araştırma gereğini düşünmeyiz. Hiçbir olay olmamış gibi devam deriz işte bunun için komşu illerin gerisinde kaldık. Mutlaka öz eleştiri yapıp noksanları tespit edip tamamlamak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?