GAZİ EĞİTİM MÜZİK BÖLÜMÜNÜ KAZANDIM

GAZİ EĞİTİM MÜZİK BÖLÜMÜNÜ KAZANDIM

İlkokul çağlarımda köylerde, yaylalarda, sahilde doğaçlama halk türkülerisöylerdim. Orta Okul sıralarında; Okul koro çalışmaları,  Öğretmen Okulu sıralarında Giresun Halk Evi müzik kısmında solo türküler ve koro etkinliklerinde TSM çalışmalarım oldu..Yine Öğretmen Okulu’nda Çağdaş batı müziği korosundaydım. Bu çalışmalr sırasınta yurdumuzun müziğe hizmet verenleri ile dünyanın sayılı kompozitörlerini tanıma imkanı buldum..

Öğretmen Okulu son sınıfında Gazi Eğitim Müzik Bölümünü kazandım. Fülütten başka çaldığım enstrüman yok..Nota bilgim sıfır..Fülütümle bir eser hazırladım, mülakat için Ankara’ya gittim..Yalnız Ankara’ya giderken Bulancak Orta Okulu’nda okurken müzik derslerimize giren rahmetli Hilmi hocam; “Zeki karamsar olmayayım ama bu bölümü bu bilgilerinle kazanman biraz zor” dediğini hiç unutmuyorum..Öğretmenim haklıydı..Ama yine de ben bir şansımı denemek istiyordum..

Mülakat sırası geldi.İçeri girdim..Ortada U şeklimde bir masa.Sağ ratafta 12 Öğretim üyesi, sol tarafta 12 Öğretim üyesi..Ortada Alman Zukh Mayer..Yan tarafta köşede piyano ve başında bir öğretmen..

Mülakat başladı..Hiç heyecan yok..Beni tanımaya çalışıyorlar..Sorulara cevap veriyorum..Piyanodan ses verilmeye başladı ben sesi nota olarak söylüyorum..Dahası atıyorum..Hazırladığım parçayı fülütle çaldım..Ve mülakattan çıktım..Sonuçta kaybetmiştim..

Öğretmen olmadan önce kazandığım tüm okulları, (Beylerbeyi Deniz Astsubay Okulu, Ankara Tapu Kadasrto, Gazi Eğitim Müzik Bölümü) mülakatta kaybettim..Sadece Giresun Kız Öğretmen Okulunu kaybetmedim..

Öğretmen olduktan sonrada kazandığım okullarında (Ankara Fransız Filorojisi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilgiler bölümü) mülakatlarına gitmedim..

Bu okulları kazanmamda Bulancak Ortaokul eğitimimin çok faydasını gördüm..

TAHTALI GIRANDA 50 BAĞ HARTAMA

Yıl 1959 Kulakkaya’da oturuyoruz..Babam burada Orman Muhafaza Memuru..

Kulakkaya’dan Giresun’a gelirken Çifte Oluklar, Desbut Suyu, Tahtalı Gıran, Çaldağı Sapağı, Şamlo Köprü, Yanıklı Gıran, Aytepesi, Gavur Hendeği, Erimez gidersin..

Tahtalı Gıran’da ham taflan zebilliği var..Ekmek elimizde buraya gelip, arkadaşlarla ham taflan yiyoruz. Hem de yüksek dallar üzerinde yaylanıyoruz..Yaylanırken dalların altına düştüm..Bir de ne göreyim? Üzerleri siyaha boyanmış bağ bağ hartamalar dalların altında..50-60 bağ var..Hartamanın yasak olduğunu da biliyorum..

Arkadaşlarımı haberdar etmeden hemen Kulakkaya’ya gittim. Babama gördüklerimi anlattım.     Babamla hartamaların olduğu yere geldik. Babamda hartamaları gördü..Sonrasını bilmiyorum..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?