GELİN MUTLU VE KAYINVALİDE HUZURLU

GELİN MUTLU VE KAYINVALİDE HUZURLU

Gelin eve yeni gelen kızın adıdır. Eve gelen her gelin, evin bereketidir.

Mutlulukları artırmalıdır. Beyaz gelinlikle girmeli, kefenle çıkmalıdır. İyi günde kötü günde yeni yuvasına katkı sağlamalıdır. Her gelin bir evin ak yüzüdür. Anne ve babalar çocukların mürüvvetini görmek üzere yaşarlar. Çocuk beşikte iken ebeveynler çeyiz hazırlığına başlarlar.

Güzel hayaller kurarlar. Altın başlı torunlar, gönül bahçelerinde koşarlar. Ama hayaller hep kara kışa uğrar. Baharlar hep tufan ve boranla geçer. Gelin, kayınvalidenin rakibi değildir.

Ama hep bu rekabet kötü örneklerle dolu olur. Gelin bilmeli ki yeni bir ev, yeni bir candır.

Damat da, iki arada bir derede kalmamalıdır. Kayınpeder, dua edicidir.

Hep iyi olsun istemektedir.Kayınpederin ömrü dengeleri sağlamakla geçer.

Gelin, kayınvalidenin her söylediği sözü ok gibi görmemeli…

Onların da ana yarısı olduğu bilinmelidir. Gelinlerimiz, yeni yuvalarında huzuru tesis etmelidir.

Bir zaman kendilerinin de kayınvalide olacaklarını unutmamalıdırlar. Karşılıklı hoşgörü her problemi çözmenin ilk basamağıdır. Bu dünya etme bulma dünyasıdır. Ne yaparsan onu görürsün.

Yarın istemediğin bir sahne yaşamak istemiyorsan, bugün yanlış yapmamalısın. Gelinlerimiz bizlere emanettir. Hataları, kayınvalide tarafından tolere edilmelidir. Sağlıklı bir kuşak ruh sağlığı yerinde nesillerle mümkündür. Aile bireyleri birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Herkes bir köşeden çekerse sistem çöker. Kayınvalide, gelin bir bütünün iki yarısıdır. Aralarına kurtların girmesine müsaade edilmemelidir. Mutlu torunlar, mutlu aile ortamlarında yetişir. Gelinlerimiz bizlere emanet edilmiş altın kızlardır. Onlara hak ettiği değerleri verirsek onlarda bizlere o değeri verir. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Yapılması gereken, beni biz yapmaktır. Hayırlı ve uzun bir yola çıkmış kişiler birbirlerine destek olmalıdırlar. Gelinler, güçlü bir toplumun geleceğinin teminatıdır. Kayınvalidesi huzurlu bir toplumda keşmekeşlik olmaz, ömür uzar. Gelin ve kayınvalide muhabbeti, toplumun ince sızısıdır. Bu sızı çözülürse toplum da mutlu olur. Toplumun en güçlü yapısı ailedir.

Ailenin mayası da analardır. Anaları hayat ve kayınvalide yormamalıdır. Kayınvalide duası alanın iki dünyada işleri rast gider. Güçlü bir ülke mutlu gelin ve kaynanadan geçer. Gelin hasta kayınvalide yasta olur. Mutlu nesiller huzurlu gelinlerden geçer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?