“Genç  nesilin dişlerinde özellikle ortodontik bozukluklar çok var!” 

“Genç  nesilin dişlerinde özellikle ortodontik bozukluklar çok var!” 

HABER-ROPÖRTAJ:ÖZLEM ÖZSOY

28 yıllık Diş Hekimi Mustafa Pul,diş hekimliği mesleğinin günümüzdeki zorluklarını ve son teknolojinin getirdiği yenilikleri anlattı.Pul,Gazeteci Özlem Özsoy’un sorularını yanıtladı.

Uzun yıllar yurt dışında diş  hekimliği görevinde bulunduktan sonra farklı kademelerde görev alan Yağlıdereli Diş Hekimi Mustafa Pul, GÜNDEM GAZETESİ’nden Özlem Özsoy’ a konuştu.

     “DİŞ AĞRISI NE PARASIZLIĞI NE DE GECE-GÜNDÜZÜ DİNLİYOR!”

“Mesleğimizin belki sonbaharındayız” diyen Diş Hekimi Pul,insanlara bildiğimizi, öğrendiklerimizi uygulayıp faydalı olmaya çalışıyoruz dedi.Gazeteci Özlem Özsoy’un, “Ekonomik durgunluktan sizin meslekte etkilendi mi” şeklindeki soruya Pul şöyle cevap verdi:

“ Malum diş ağrısı  ne parasızlığı ne de gece gündüzü dinliyor.Serbest yapınca bu işi ekonomik şartlar noktasında biraz maliyetli çalışmalar,muhakkak ki etkilendi, Vatandaşı n ekonomik seviyesi ne kadar yüksek  olursa bizlere de yansıması bütün  işlerde olduğu  gibi olumlu oluyor.Ağız diş sağlığı merkezleri, hastaneleri kuruldu. Yoğun ve fazla doktor    arkadaşlarla,  vatandaşa sağlık hizmeti sunulmakta.Artı eksileri hakkında  yorum yapmayacağım ama o çalışmaları serbest özel hekime gidemeyen insanlar için iyi olduğu kanaatindeyim.İmkanı olmayan insanlar da rahatlıkla gidip devlet hastanelerinde bu tür dişle ilgili çalışmaları yaptırabiliyorlar. Özel hekimlikte ekonomik anlamda ve yabancı paraya bağlı olduğu için kullanılan materyallerin %95’i hatta%100’ü ithal aldığımız dövizle alınıyor.Tabiî ki döviz yükseldikçe bunun da rakamları artarken biz aynı ücretle  hastalarımıza tedavi etmeye devam ediyoruz” dedi.

    “SON SİSTEM TEKNOLOJİYİ TAKİP EDEREK ,

         EN KALTELİ HİMETİ VERMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

Son sistem  teknolojiyi kullanarak hizmetleri en üstün seviyede yapmaya gayret gösterdiklerinin altını çizen Diş Hekimi Mustafa Pul, bazı serzenişlerde de bulundu.

Pul,       “Dünya genelinde veya Türkiye’mizde büyük şehirlerde modern kliniklerde,  ne yapılabiliyorsa Giresun’da da yapılabiliyor. Ama insanlarda şu algı var; genel olarak küçük yerlerde bazı şeyler yapılamaz gibi görülüyor.Böyle bir düşünce kesinlikle kabul edilir olamaz.Bunun içinde büyük illeri tercih edenlerin sayısı hayli fazla.Şimdi biz başlıklar halinde neler yaptığımızı özetlemeye çalışırsak; lazer tedavisi var.Ve bunun da haricinde  bu  pahalı tedavi yöntemi zirkonyum çalışması yapıyoruz.2005’ten beri bu memlekette bizim ilk getirdiğimiz implant çalışmaları var ve dişle ilgili ne yapılması gerekiyorsa diş hekimlerinin yasal sınırları içerisinde her türlü işlemi kliniğimizde yapıyoruz.İnsanlar diş yaptırırken verdikleri parayı angarya gibi görmemeliler.Bizim toplumumuzda  dişe verdikleri parayı boşa giden para gibi görüyorlar, oysa sağlık ağızdan  başlar!.

Ağız  sağlıklı  olmadı mı ne yiyebiliriz ne içebiliriz.Ama günümüzde insanlar  bu konuya biraz önem vermeye başladılar.Bizler de hekimler olara bunun farkındayız.Ama bu farkındalığın daha da artacağı kanaatindeyiz.Özellikle genç nesil buna biraz daha dikkat ediyor,etmelidir de. Genç  nesilin dişlerine baktığımızda özellikle ordotondik bozukluklar çok var!Çarpraşık dişler  çok var. Kliniğimizde bunları da tedavi etmekteyiz.Çok aşırı da pahalı değil. Eskiden Ankara, İstanbul, Samsun, Trabzon’a gidilirdi,Bugün Giresun’da da bu ortodontik tedaviler yapılabiliyor. Yurt dışındaki gurbetçilerimizin yazın gelmesiyle bir çok meslek grupları gibi bize  Giresun ekonomisine de katkısı büyük. Modern teknolojiyi bizde ayaklarına kadar getiriyoruz.Ama bazı  cihazlar var ki lazer makinaları gibi,film aparatları veya değişik  tedavi aletleri gibi  bu ve bunun gibi modern teknoloji cihazlarını kullananlar mesleğinde  bir  adım öne çıkar”şeklinde konuştu.

ÜZÜLDÜĞÜM TEK ŞEY: “YENİ MEZUN DİŞ

                   HEKİMLERİ BOŞTA GEZİYOR!”

Üzüldüğü bir noktayı a değinmeden geçmek istemediğini ifade eden Diş Hekimi Pul,diş hekimliğinde özel hastanelere verilen haklardan  a bahsetti.Pul sözlerini şöyle noktaladı:

“Diş hekimliğinde özel hastanelere verilen haklar vardır ki bunların belli bir kısmını hasta  kendi karşılıyor, belli bir kısmını devlet karşılıyor.Bence memura, işçiye devlet tarafından verilmesi gerekli olan yardımlar.Geçmişte bunun örnekleri var,bir kısmını  devlet bir kısmını hasta kendi karşılıyordu. Ama diş hekimliğinde  özelden hizmet satın almak yok maalesef.Bana sorarsanız  ama onun da olması lazım.   Devlet hastanelerinde, diş hastanelerinde yoğun bir  birikme oluyor 15 gün sonraya 20 gün sonraya randevu veriliyor, diş  ağrısı beklemez. Devlet bu konuda özel hastanelerde uyguladığı ücret politikasına benzer bir politika uygulayıp bir kısmını hastadan bir kısmını devlet karşılamış olsa  bekleme olmaz.Aynı zamanda istihdama da yardımcı olmuş olur.Diyelim iki kişi çalışıyorsak öyle bir sistemde işler yoğunlaşınca bir kaç hekim,  teknisyen çalıştırma fırsatı doğar. Günümüzde  yeni mezun diş  hekimlerimiz boşta geziyor maalesef.Onun da önüne geçilmiş olur.

2000’li yıllarda implant başlamıştı,Avrupa’da ise daha öncelerden..Eksik dişlerin yerine  yapay diş köküyle beraber diş yapımı olayı.Avrupa’da özellikle  İngiltere’de yapay diş kökü özellikle 20’lik dişlerin  jellerinden diş oluşturma çabaları hızla ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?