GERÇEK GAZÎ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

GERÇEK GAZÎ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu Şehit Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81.ci Ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet cennet olsun.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün soyu baba tarafından 1590 lı yıllardan itibaren soyuna ulaşılan Molla Hasan’a ulaşmaktadır.
Molla Hasan’ın oğlu Şeyh Ahmet ,Kızıl Ahmet lakabı ile bilinmektedir.Kızıl lakabı da Balkan Coğrafyasına Ehl-i Beyt mayasını taşıyan Sarı Saltuk’un halifelerinden olan,tahta kılıcığla Edirne ve Dimetoka ‘nın. Fethini sağlıyan Seyid Kızıl Deli Sultan’dan gelmektedir.
Seyyid Şeyh Ahmet’in dört Cocuğu vardı.
1- Şeyh Yakup ,Mevlevi Şeyhi, 2- Şeyh Mehmet Ali , Mevlevi Şeyhi, 3- Şeyh Ali Rıza, Halveti Şeyhi, 4- Şeyh ibrahim Ethem ,Mevlevi Şeyhi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dedesi olan Mevlevi Şeyhi ibrahim Etemin Cocukları ; Emine Molla- Fatma Molla- Şeyh Mehmet Emin- Ali- Mahmut ve Ali Rıza dır.
Gazi Mustafa Kemalin Babası Ali Rızadır.Ali Rızanın Devlet Arşivindeki künyesi şöyledir.Katib-i Meclisi Es-Seyyid Ali Rıza Beğ olarak yazılıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Annesi Molla Zübeyde hanımın babası Sofuzade Feyzullah Ağa,Annesi Mollahanım olarak anılan Ayşe hanımdır.Molla Zübeyde hanımın büyük Dedesi Eş Seyh Es Seyyid Şeyhülislam Feyzullah Efendi’dir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Baba ve Anne tarafından manevi silsileye bağlıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kardeşleri.
Fatma-Ömer-Ahmet-Makbule ve Naciye olmak üzere beş kardeşi vardır.Fatma-Ömer-Ahmet küçük yaşlarda öldüler.Allah rahmet eylesin.Mekanları cennet olsun. Molla Zübey hanımın 4.cü Cocuğu olarak Mustafa dünyaya gelir.( Gazi Mustafa Kemal Atatürk) .Mustafa dan sonra Makbule ve Naciye kızları dünyaya gelir.Naciye küçük yaşta Verem hastalığın dan ölür.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun. Molla Zübeyde hanım 1888 yılında eşi Ali Rıza’yı toprağa verir.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Molla Zübeyde oğlu Mustafası ve kızı Makbulesi ile kalır.Molla Zübeyde hanım 1923 yılında 66 yaşın da Allah’a kavuşur.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de 10 Kasım 1938 yılında Allaha kavuşur.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Gazi Mustafa Kemal Atatürk Annesi Molla Zübeyde hanım ve babası Ali Rıza bey ve hocaları tarafından her yönü ile yetiştirilmiştir. Babası Ali Rıza bey Allah’a kavuştuktan,Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun. Ondan sonra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Annesi hocaları yetiştirilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 7 yaşında Kuran’ı hatim eder.Gazi Mustafa Kemal Atatürk 8 Yaşında Kuran’ı ezberler,yani Hafız olur. Hafız hocası Yaşar Hafız dır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birde manevi hocası vardır.Oda Nevşehir Haci Bektaşı veli Dergahının Şeyhi, Şeyh Cemalettin Çelebioğludur.Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bektaşı Dervişidir ve Ehl-i Beyt yolcusudur.Allah rahmet eylesin.Mekanı Cennet olsun.Allah onlardan razı olsun.Allah Şefaatlerinden ayırmasın.Amin..(Not.Kaynak Hoş geldin Atatürk eseri Prof.Dr.Haydar Baş )

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?