Gıda Takviyesi Neden Kullanılır?

Gıda Takviyesi Neden Kullanılır?

Gıda takviyesi oral yollarla alınabilen toz, kapsül, sıvı, tablet veya hap şeklindeki besin maddeleridir.

Gıda Takviyesi Neden Kullanılır?

Kalitesiz yaşam koşulları, alerji, organik besinlere ulaşım zorluğu gibi nedenlerden dolayı yeterli beslenme ihtimali tehlikeye girmektedir. Hızlı tüketim gıdalarıyla kısa süren tokluk sağlama, sigara veya nargile kullanımı veya maruziyet gibi kişisel tercihler de bu tehlikeli durumu daha riskli hale getirmektedir. Bu durumda vücudun ihtiyaç duyduğu destek maddeleri dışarıdan karşılanmalıdır.

Çeşitli probiyotik, amino asit, mineral, vitamin, bitkisel ilaç ve enzim gruplarını ihtiva eden gıda takviyesi ürünlerden bir rahatsızlığın tedavisinde, hastalıktan korunmada veya hastalığı durdurma/yavaşlatmada da yararlanılmaktadır. Ömür boyu kullanılamayan gıda takviyesi ürünlerinin besinlerin yerini tutmayacağı düzenli beslenmeye ek olabileceği, önerilen dozlarda kullanılacağı unutulmamalı ve Tiens gibi güvenilir markalar tercih edilmelidir.

l Vitamin veya mineral gıda takviyesi olarak kullanımı

Beslendiğimiz ürünlerden almamızın yanında beslenme düzenine sahip olmayan kişilerde yeterli alım sağlanmamaktadır. Yoğun iş veya okul yaşamı kahvaltı etmeyi engellerken, nöbet veya mesai durumlarında genelde akşam yemeği kaçırılmaktadır. Yaşlılar veya kronik hastalıkları olan bireyler artan besin ihtiyacını karşılamayabilmektedir. Böylece mineral, multivitamin desteğini almaksızın yaşama devam edilmektedir. Sonucunda A, B, C, D, E, K gibi birçok vitaminin, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez gibi mineralin eksikliği ortaya çıkmakta ve bu durum birçok rahatsızlığa zemin oluşturmaktadır.

Yüksek kaliteye sahip Tiens gıda takviyesi ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilir ve özel durumlarınızı doktorunuza danışabilirsiniz. Günlük önerilen doz miktarını aşmamanız ve öğünlerinizi atlamamanız tavsiye edilmektedir.

l Amino asit gıda takviyesi olarak kullanımı

Protein yapıtaşı olmaları yanı sıra kimileri vücudumuz tarafından üretilmekte kimileri gıdalarımız sayesinde edinilmektedir. Homosistein, karnitin, lizin gibi çeşitlerinin tablet halinde üretildiği amino asitlerin gerekmedikçe alımı ve doz aşımı önerilmemektedir.

l Bitkisel ilaç gıda takviyesi olarak kullanımı

Bitki kaynaklı alternatif tıp ürünü olan bu besin destek grubu diyetisyen, eczacı ve hekim tarafından önerilmektedir. Ginseng, ekinezya, kekreyemiş, ginkgo biloba gibi ürünlerdir. Farklı ve sürekli kullanılan ilaçlarla etkileşime girmemesi için danışılmakta ve mutlaka kontrollü kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?