Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
GiRESUN AFAT İLİ KAPSAMINA ALINMALI
  • 0
  • 1877
  • 24 Eylül 2020 Perşembe
  • +
  • -

Karadenizin hırçın dalgaları,çağlan akan ırmakları, sarp dağları,içinde zorluklarla yetişen Giresun insanın gözü karardır. Korku bilmez canını düşünmez. Doğa şartları böyle olmayı gerektirir.
Atatürk’ün Samsun Havza‘da Osmanağa görüşmesi ardından cumhuriyetin fedailiğini Giresun uşakları üstlendi bu nedenle en gözde il halkı iken , daha sonra yaşanan olaylar yüzünden Giresun yeni devletin nimetlerinden yeterince faydalanamadı .
Menderes hükümeti kurulduğunda Erkmen kardeşler sayesinde demokrat partinin giresun kalesi idi. Bu dönemde yapılan fabrikalar ve liman istikbal vaad etse de daha sonraki yıllarda Giresun adeta cezalandırılmışçasına kaderine terk edildi.1983’te Anavatan Partisi’nin kurulmasıyla burhan Kara’nın başını çektiği anavatanı Giresun üç dönem iktidara taşıdı. ve en büyük desteği verdi. buna rağmen giresun’da kaydadeğer bir ilerleme sağlanamadı. Ardından koalisyonlar döneminde bireysel politikalarla oyalanmaktan öteye gidemedi.
AK PARTİ kurulmadan Sayın cumhurbaşkanımız Recep tayyip Erdoğan’ın AK PARTİ hareketini Giresun Alucra dan başlatması Giresun’un önemini bir kez daha ortaya koydu. Daha sonra Meral Akşenerin ilgisi imam oğlunun İstanbul Büyükşehir Başkan adayı iken Giresun’da miting yapması , Muharrem incenin parti kurmadan Giresun’u ziyaret etmesi ,dereli de yaşanan afetten dolayı sayın içişleri bakanımız Süleyman Soylu‘nun 15 gün aralıksız giresun’da kalarak yaralar sarılana, kayıp insanlar bulunana dek tüm mağdurlara ulaşma azmi taktir e şayan.
Afattan 15 gün sonra sayın cumhurbaşkanımız ın dereliye gelerek Giresun halkı ile buluşması umutları artırdı. Ne yazık ki Ancak Giresun’un Afat ili ilan edilmemesi düşündürüçüdür .afat bölgesi ilan edildiğinde Bütün şirketlerin, esnafların ve ya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir . Bir yıl içinde tamir ettirilmeyen binalar yıkılır. Afet bölgelerinde fen kurullarınca tehlikeli görülen yerler yapı ve ikamet için yasaklanır. İmar planının değiştirilmesi gereken yerlerde, planlar 5 ay içinde yaptırılır. İzin verilen geçici baraka inşaatının 1 yıl içinde yıkılması zorunlu olur. Afetzedelerin taşınmasını gerektirecek durumlarda, bütün giderler bakanlık tarafından karşılanır.
Yüz yılın en büyük sel afatını yaşayan ,hasara uğramış Giresun ili açilen Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi ilan edilmelidir. Ekonomik kayıpların Fındık hasatı sonuna dek ödemelerin yapılması mümkün gözükmemektedir. Giresun halkı tarihten bu güne siyasi tarihinde amiral gemisi olduğunu gösteriyor ise ilimizin zor gününde siyasilerde Giresun ilinin yanında olduğunu göstermelidir. Giresun’un nüfusu her ne kadar 430.bin olsa da Türkiye’de ve dünya üzerinde 1.5 milyona’a yakın nüfüsun yaşıyor olması, Türkiye’de her ilde Giresundaki eğlemin karşılık bulması , çıkarılan ufak bir kıvılcımın Türkiye’de adeta büyük bir ateşe dönüşmesine vesile olmasıdır. gel gör ki seçim zamanları hatırlanan Giresun ,değer verilen Giresun ,amaca ulaşıldığında adeta yok sayılmakta, Giresun bir türlü makus talihini yenip ivme yakalayamadı.
Trabzon ve Samsun arasında sıkışan bir kasaba iken şimdi Ordu’da Büyükşehir oldu. buna rağmen Giresun şanlı tarihi, Sarıkamışa gönderdi iki alay , kurtuluş savaşına gönderdiği iki gönüllü alay Mustafa Kemal Atatürk’ün korumalığını yapan 369 Giresun uşakları fedakarlığı ardından 97 yıldır neden hizmet alamadığını anlamak mümkün değil. biz Giresun uşakları ödüllendirilmeyi beklerken ne kusur işledik de hizmete hasret yaşıyoruz.? bu sorunun cevabını gelin hep birlikte arayalım. Ya kendimize çok güveniyor.
Birlikte hareket edemiyoruz, ya da birbirimizi çekemediğimiz için birbirimizin ayağını kaydırmak için enerjimizi harcayıp il geneline yapılması gereken yatırımlar için talepte bulunmayı beceremiyoruz.limana gitmek için osmanağa meydanı, Taşbaşı parkını birleştirecek bir araç , yaya Beton köprüyü yaptırmayı beceremedik ancak limana yapılan yatırımı yıkmak için sıradayız. be mübarekler önce limana geçmek için bir köprü yapalım oraya geçtiğimizde yıkmak gerekeni yıkarız.! yolumuz yok geçmeye balyozla gidiyoruz yıkmaya . insanlara güvenemiyorum artık , güzel konuşup , güzel yazıyorlar , dil başka olmuş , Yürek başka görünmüyor . asıl Çehre, Artık o kadar sık değiştiriliyor ki maskeler bile sahte. vesselam

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM