GİRESUN BELEDİYESİNİ KINAMAK

GİRESUN BELEDİYESİNİ KINAMAK

İHA mahreçli bir haberde dikkatimi çekti.
Haber şu; “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve yüzde 80’i tamamlanan ‘Çikolata Park Projesi’nin, bahar aylarında hizmete girmesi planlanıyor.”
Ordu Büyükşehir Belediyesince yürütülen ve Gülyalı ilçesinde yapımı süren “Çikolata Park Projesi”, Ordu-Giresun Havalimanının yakınında 60 dönüm alan üzerinde devam ediyor ve yüzde 80’i tamamlanmış.
Deniz kenarındaki projede fındığın tarihini yansıtan müzenin yanı sıra seyir terası, çocuk oyun parkı ile sportif alanlar, restoran, düğün salonları ve çok amaçlı salon da yer alacakmış.
Ne diyelim Ordu Büyükşehir Belediyesini canı gönülden kutluyorum.
Giresun’dan bihaber olanlar bu haberi okuduktan sonra, “Giresun Belediyesi uyuyor mu?” diyerekten kınama mesajları yayınlarlardı.
Geçtiğimiz günlerde yine sütunları paylaştığımız bir ağabeyimiz gibi, incelemeden araştırmadan vur abalıya diyerek Giresun Belediyesini suçlu ilanda edebilirdik.
Eğriye eğri, doğruya doğru…
Giresun Belediyesini de bu noktada kınayamıyorum.
Ne olurdu imkan verilse Giresun Belediyesi “Çikolata Park Projesi” gibi benzer bir projeyi devreye sokabilseydi.
Ne yazık ki olmuyor!
Ne anlatmak istediğimi yakından takip edenler varsa “Botanik Betonik Millet Kıraathanesi” başlıklı yazımızı okuyanlar varsa iyi anlarlar.
Özet verecek olursak, “Belediye sınırları içerisinde bulunan hazine arazilerinin kullanımı öncelikle o idari bölgenin belediyesine aittir. Bu kanundur!
Nedense Giresun merkezde bu kanun, siyasi mülahazalardan dolayı uygulanmamaktadır.
Örneğin Karadeniz sahil yolu ile oluşan dolgulardan ortaya çıkan araziler Giresun Belediyesine kullandırılmamıştır. Belediyenin, iktidarı oluşturan siyasi partiden olmaması bunun tek sebebidir” demişiz.
Çınarlar, Hacı Hüseyin, Gemiler Çekeği ve Gedikkaya Mahalleleri mülki sınırları içerisinde yer alan sahillerin Özel İdare Genel Sekreterliği aracılığı ile nasıl “Gölge Belediye” gibi çalıştırıldığını görmemek için kör olmak lazım.
Asıl çalışma alanı belediye hizmet alanları dışı olan Özel İdarenin siyaset odaklı çalışması bu kadar da olmaz dedirtmiştir.
Yeri gelmişken belirtmeden geçmeyelim… Özel İdarenin anlı şanlı (!) Genel Sekreterinin ismi bu günlerde Ak Parti’den Belediye Başkan aday adaylığı için geçmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumlarda “Giresun halkının istediği ve ilk 5’e kalan aday adayı arasında yer almaktadır” dahi denilerek gülmeye ihtiyacımız olan bu günlerde ilaç gibi gelmiştir.
Ve hatta belediye diskalifiye edilerek Kapu Mahallesinde kentsel dönüşüm yapılmaya çalışılması bunun en bariz örneğidir.
Tamam, anladık kanun nizam belli ama o kanun nizam belediyelerden görüş almayın mı diyor?
El insaf…
Yıllardır Giresun’a yazık ediyorsunuz. Yaklaşan yerel seçimlerde hangi kanıtlarla halkın karşısına çıkarak oy isteyeceksiniz merak ediyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar