Giresun Devlet Hastanesi’nde mescit yetersiz!

Giresun Devlet Hastanesi’nde mescit yetersiz!

HABER: SEDAT KARAKAYA

Hastaneler bölgesi olarak bilinen ve böyle isimlendirebileceğimiz Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve  Çocuk Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve yapımı devam eden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin bulunduğu alanda halkımızın ibadet edebileceği bir mekanın olmayışı büyük bir eksiklik olarak gösteriliyor..

Giresun Prof.Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi’nin bodrum katında bulunan hastane mescidi ihtiyaca cevap veremeyince hastane personeli ile hastaneye gelen gelen hasta ve yakınları da zor şartlarda, koridorda ve tuvalet yolunda vakit namazı ve Cuma Namazı izdiham içinde kılıyor.

Mevcut şartla yeterli olmadığından cemaatin bir kısmı Cuma Namazına gitmemekte yada etraftaki camilerde namazlarını kılmaya mahkum oluyor.

Yetkililere seslenen hasta yakınları,”Buradaki hastanelerimiz bir araya toplanıp tam kapasite ile çalışmaya başladıklarında günlük olarak  çalışanlara yada yatan hastalar, polikliniklere müracaat eden hastalar, ziyaretçiler, refakatçiler, bunların yanında 4 hastanenin lojistik ihtiyaçları için bulunan kişiler toplam 15.000 kişilik bir nüfusa hitap edecektir. Buna göre hastaneler bölgesinde 3.750 cemaatin refah içinde ibadetini yapabileceği bir yer şarttır. Bu caminin yapılması için etrafta mevcut bir arazi yoktur. Kamu arazisi olan Karayolları arazisi ve Fındık Araştırma İstasyon Müdürlüğü’ne ait alanlar vardır.

Fındık Araştırma Müdürlüğü’nün arazisinden bir miktar arazinin bu bölgeye hitap edebilecek bir miktar (2.000 metrekare)’lik arazinin tahsisi gerekmektedir.Bu araziye karşılık fındık araştırmaya köydeki hazine arazilerinden arazi tahsis edilebilir” dedi. Yapılan araştırmalara göre insanların %25’i beş vakit namazını kılmakta ve Diyanetin verilerine göre, erkeklerin %50’si Cuma namazını katılmaktadır.

VATANDAŞA GÖRE EN UYGUN YER HASTANE ELEKTRİK SANTRALLERİNİN

YAKININA VEYA HELİKOPTER PİSTİ

Bahtiyar Aydın Bulvarı üzerine bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kavşağı için cami önerildiğini ifade eden ve adının açıklanmasını istemeyen bir hastane çalışanı ise, sitemlerini şöyle dile getirdi:”Buraya yapılacak olan cami ihtiyaca cevap verir nitelikte olmayacaktır.Kaldı ki zaten arazi olarak da uygun değildir.Diş Sağlığı Merkezi’nin üst kısmında bir araziden bahsedilmektedir.Halkın isteği ve uygun olan ise fındık araştırmaya ait olan arazi üzerinde hastane elektrik santrallerinin yakınına veya helikopter pisti civarında bir yerdir.Bütün bu bilgiler ışığında bahsi geçen sorunun çözümü için devlet yetkililerine sesleniyoruz.Bu konu bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.söz konusu arazinin tahsis edilmesi durumunda cami yaptırma ve yaşatma derneği,yapılacak olan caminin finansmanını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Şimdi gözler hastane müdürlüğünün ve yetkililerin verecek olduğu yanıta çevrildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?