Giresun dışlandı mı? 

Giresun dışlandı mı? 

Bektaşoğlu, Başbakan Yıldırım’ın 23 il arasına Giresun’u almamasını sert sözlerle eleştirdi ve Giresun’un çok büyük sorunları olduğunu ifade etti.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Hükümetin yeni teşvik projesini eleştirdi.

Bektaşoğlu” Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik olarak açıkladığı 23 ili kapsayan 35 milyarlık yatırım ve teşvik paketini, o yöremizin sorunlarının çözümüne katkı, terörle ortaya çıkan mağduriyetlerinin giderilmesi gibi nedenlerle haklı ve doğru bulduk. “dedi

Bektaşoğlu şöyle konuştu:

“Ancak işsizlik, yoksulluk, ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, tarım gibi pek çok alanda kamu hizmet eksiklikleri hat safhadaki mağduriyet ve mahrumiyet bölgesi, Giresun’un bir milletvekili olarak, gıpta ederek ve imrenerek karşıladık.

Başbakanı dinlerken, 14 yıldır karayolları ağında olduğu halde yapılamayan Çanakçı, Dereli, Güce, Batlama yolunu, 50 yıldır açılamayan Eğribel Tüneli’ni , 14 yıldır atıl durumda tutulan, bütün faaliyetleri durdurulan Giresun Limanı’nı, 3 bin kişiye istihdam sağlayan kapanmış fabrikaları, Seka’yı, Fiskobirlik’i, Adel’i, Köykobir’i hatırladık.

46 milyon lira bütçeyle 533 köye hizmet yapan özel idareyi, alt yapı hizmetleriyle boğuşan belediyelerimizi,balıkçı barınaklarını,karanlıktaki yaylaları hatırladık.

Yok edilen tarım ve hayvancılığı, tek geçim kaynağımız olan ve yerlerde sürülen, uluslar arası firmalara peşkeş çekilen fındığımızı hatırladık.

32 bin kayıtsız işsizimizi, kredi,borç, icra kıskacındaki esnafımızı, kapanan beldelerimizi, 14 yılda göç verdiğimiz 120 bin nüfusumuzu,AKP’nin köyleştirdiği Giresun’u hatırladık.

Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Atatürk’ün yanında bağımsızlık ve cumhuriyet için yer alan kan ve can veren Osman Ağa ve gönüllü alay kahramanlarını, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için şehit olan yüzlerce Giresunlu gençleri hatırladık.

Tüm bunları Başbakan’a da hatırlatmak isteriz.

Aynı hassasiyetin ülkemizin bütünü, yöremiz ve ilimiz için de gösterilmesi; kaynakların, bütçe imkanlarının, hizmetlerin eşit ve adil şekilde dağıtılması gerekir.

Bu ülkede sadece 23 il değil, 81 il var.

Sayın Başbakanı ve hükümetini Karadeniz illeri içinde ayrı ve özel bir yatırım ve teşvik paketi açıklamaya davet ediyoruz.

Ulus birliği ve bütünlüğü ancak böyle sağlanır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?