Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi… (3)
 • 0
 • 17
 • 23 Aralık 2020 Çarşamba
 • +
 • -

 

“İnsanların, başkalarının mükemmelliğini ve kendilerinden üstün olduklarını kabullenmeleri çok az görülecek bir durumdur.”  (İbn-i Haldun)

***

Başka illerde belki daha iyi çalışma imkânları buldukları halde sırf doğdukları, okudukları, büyüdükleri, ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri memleketlerine adeta vefa borçlarını ödeme düşüncesiyle hizmet için kendi şehrindeki hastaneyi tercih eden;

Giresun âşığı Giresunlu hekimlerimizi tanımaya devam ediyoruz…

***

Başhekim Yardımcısı: Dr. Şevket GÜRSOY

Giresun Piraziz BOZAT’tan Rahmi GÜRSOY oğlu,

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezunu…

 

 

***

Hastanenin resmî web sitesinde bazı hekimlerin (özgeçmişlerini tanıtan) CV’leri bulunmuyor… CV’lerde de doğum yerleri belirtilirken genelde sadece İl ismi, çok istisnai olarak ilçesi yazılıyor… Bu yazı serimizde bizler hekimlerimizi köyleri ve baba isimleriyle tanıyalım; hemşerilerimiz kendi köylüsünün, tanıdığı bir dostunun oğlunun hekim olduğunu bilsin istedik…

***

Giresun doğumlu hekimlerimizin köy ve baba isimlerine ulaştığımızda onları tanımaya gelecek yazılarımızda devam edeceğiz inşallah.

***

Hastanenin eksiklikleri!..

Oldukça donanımlı ve geniş bir hekim kadrosu bulunan yeni hastanenin “hiç eksiği yok mu” denilirse;

Deriz ki: İnsanın olduğu, yaratılış itibariyle nâkıs olan (mükemmel olmayan) insanoğlunun yaptığı işlerde hiç eksikliğin olmaması mümkün mü?..

 

Ancak yapılan bir hizmette öncelikle eksiklikleri değil güzellikleri görmeli ve tanımalı, varsa (giderilmesi için) bilahare eksikliklere de vurgu yapılmalı.

***

Hastane yönetimini doğrudan ilgilendirmeyen, sair bürokrat ve siyasetçileri ilgilendiren (göze çarpan) en önemli eksiklikler:

 • Hastane yol güzergâhının (hastane hizmete açıldıktan sonra da) hâlen sürücü adayları için “Direksiyon Eğitim Alanı” olarak kullanılıyor olması…

Bu hususta aldığımız son bilgiler: Yetkililerin alternatif Eğitim Alanı üzerinde yoğun çalıştıkları istikametinde… Ümit ederiz ki kısa zamanda bu eksiklik giderilmiş olur.

 

 • Hastane girişinde üst geçit ve/veya ışıkların olmaması büyük bir eksiklik…

Hastanenin hizmete açılacağı tarih bilinirken bu eksikliğin giderilmemiş olması herhalde bizim bürokrat ve siyasetçilerimizin genel hizmet anlayışının bir tezahürü olsa gerek!..

 

 • Hastane yolu asfaltının yenilenmemesi ayrı bir garabet…

Bu yoldan sorumlu olması gereken Belediye Başkanlığı muhalefet partili olsaydı mazeret(!) bir derece anlaşılabilirdi, lakin iktidar partili bir belediye başkanlığı döneminde bunun izahı da herhalde biraz zor olsa gerek!

 

 • Şehrin her yöresinden hastaneye dolmuş hattının henüz açılmamış olması hafife alınabilecek bir eksiklik değil!..

Hizmete açılalı iki ayı dolduruyor olan böyle bir hastaneye dolmuş hattı eksikliğinin sebebi de herhalde yol güzergâhında direksiyon eğitimi ve asfalt garabetinin değişik bir versiyonu olsa gerek!

***

Her kurumda olan/olabilen insan kaynaklı bir takım eleştiriler (dün olduğu gibi bugünde, gelecekte de) mutlaka bu kurumda da olacaktır…

 

Ancak, birkaç kişinin yaptığı (gelecekte de yapabileceği) kusurlu hareketleri bütün kuruma ve camiaya mal etmek büyük haksızlık olur…Böyle bir itham, özellikle hizmet aşkıyla çalışan fedakâr, cefakâr, gayretli hekimlerin, idarecilerin ve sair personelin çalışma azmini kırar, onlara haksızlık olur.

 

Ama buna rağmen her ne olursa olsun, böyle donanımlı örnek kurumlara (hastane olsun, okul olsun, başka bir kurum olsun) kurumun özelliğiyle mütenasip personel atanmasına da özen gösterilmelidir.

 

Ticarî müesseselerde (özellikle beyaz eşya servislerinde, otomobil satış bayi ve bakım servislerinde) aranan müşteri memnuniyeti uygulaması hastanelerde de “Hasta Memnuniyeti” olarak uygulanmalıdır.

 

“Hasta Memnuniyeti” sisteminin bütün ülke genelinde uygulanmasını, gayretli çalışmalarıyla her kesimin takdirini celbeden Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca Beyin (bu vesileyle) dikkatine sunmak isteriz.

****

Başta hem idarecilik hem de hekimlik yönüyle gönülleri fethetmiş olan Başhekim Sayın Atilla ÇITLAK Beyefendi olmak üzere bütün idari kadroya, hekimlerinden hemşirelerine kadar bütün personeline başarılar diliyor,

 

Böyle bir hastanenin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen bütün siyasetçi ve bürokratları da tebrik ediyoruz.

***

“Kim nasıl bakarsa öyle görür; güzel bakan güzel görür. İnsanın ruhu neyse karşısındakini de öyle görür.” (Hz. Mevlâna)

 

Vesselam…

Ahmed Çıtlakoğlu

23 Aralık 2020 Çarşamba / 08 Cemaziyelevvel 1442

https://www.facebook.com/photo/?fbid=4773623582712999&set=a.496135350461865

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM