GİRESUN  EKONOMİSİNE İNEN DARBE

GİRESUN  EKONOMİSİNE İNEN DARBE

Ülkemiz ve ilimizin turizminin sürdürülebilir niteliğe kavuşturulması ve marka haline getirilip kalıcı niteliğe sahip olmasının sağlanması amacıyla, Ülkemiz genelinde alınan tedbirlerin yansıması sonucunda turizm sezonu olarak nitelendirilen 15 Mayıs – 15 Ekim ayları arasında inşaat faaliyetlerine kısıtlama getirilmiş ve uygulama turizm faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesi durumunu ortadan kaldırmıştır.

Turizm sektörünü düzenlemek, geliştirmek, dinamik bir yapı ve işleyişe kavuşturacak tertip ve tedbirlerin alınmasını sağlamak; yine 29.04.2003 tarih ve 25093 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “4848 sayılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun” uyarınca turizmin geliştirilmesi, pazarlanması, teşvik ve desteklenmesi için gerekli önlemleri almak, kültür ve turizm konularıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını yönlendirmek yetkisine haizdir.

Ülkemiz genelinde turizm potansiyeli bulunan alanlarda Türkiye Turizm Stratejisi 2023 çalışması kapsamında Bakanlığımız tarafından veya İl Valilikleri tarafından yapılan tespitler gereği ilgili birimler tarafından yürütülen çalışmalarda turizm faaliyetinin zarar görmemesi ve Ülkemize gelen turistlerde olumsuz izlenimler oluşmasına engel olunması amacıyla turistik yörelerde yürütülen inşaatlarda, gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan türdeki ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için gerekli tedbirlerin belirlenmesi, hassasiyetle uygulanması ve sürekli kontrolü ile Bakanlığımızın bilgilendirilmesi, hususlarında( Kültür ve turizm bakanlığı genelgesidir) bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

20/07/2016 tarihinde diş hastanesine gitmem gerekiyordu İnönü caddesinden Kaleye giden dolmuşa bindim fakat deppoy mevkisinde dolmuş şöförü yolun kapalı olduğunu söyledi ve bıraktı. Çalışmayı yerinde görmek için gittim ve ilimizin ziyarete açık olan kale yolunun trafiğe kapalı olduğunu 26/07/2016 tarihinde hala doğlgaz çalışmasının devam ettiğini gördüm.  Bu olay beni çok üzdü ve yetkililerin dikkatini çekmek için; yukarda ilgili genelge’yi hatırlatmayı uygun buldum.

Bürokrasinin nekadar sorumsuz davrandığına böylece şahit oldum. Bizde kanunlar, yönetmelikler ve genelgeler istendiği zaman uygulanmak için çıkartılıyor intibası uyandı. Mutlaka bu gibi çalışmanın durdurulması gerektiğine inanıyorum. İlimize gelen turlar tarafından ziyaret edilen tek kültür varlığımız KALE’dir. Bahse konu genelge 15 Mayıs 15 Ekim tarihler arasında mutlaka yol güzergahında bu tür inşat ve yol kapatmaların çok çok zorunlu olmadığı sürece kapatılmaması ve yol kenarlarına park yasağı yapılarak denetlenmesinin sağlanması önem arz etmektedir.

İlgili kurum ve kuruluşların gereğini yapacağına inanıyorum. Bu tür aksaklıkları dikkate alarak mutlaka önlem alacağına inanıyorum. Aksi taktirde ilimizin ekonomisine büyük darbe vuracaktır. Doğal gaz ve benzer çalışmaların bu tür güzergahlarda  yukarda  bulunan tarihler dışında yapılması ilimiz ekonomisi açısından faydalı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?