“GİRESUN, KARADENİZ BÖLGESİ’NİN EN GÜZEL İLLERİNDEN BİR TANESİ”

“GİRESUN, KARADENİZ BÖLGESİ’NİN EN GÜZEL İLLERİNDEN BİR TANESİ”

Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla gönüllerde taht kuran Dursun Ali Erzincanlı’nın bu haftaki duraklarından birisi de Giresun’du. Ses tonu ve mimikleriyle, kendine has yorumuyla, şiirsel bir dille Peygamberimiz( S.A.S)’in ve Sahabelerin hayatlarını o yumuşacık buğulu sesiyle anlatmaya devam ediyor. Bizde GÜNDEM gazetesini temsilen usta yorumcu ile program sonrası kuliste özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 HABER-RÖPORTAJ:

    ÖZLEM ÖZSOY

Semerkand  Giresun Temsilciliği’nin organize ettiği ‘Muhabbethane’ programıyla  kendisini dinlemeye gelenlere duygusal anlar yaşatan Dursun Ali Erzincanlı ile  Giresun’da, program sonrası söyleşimizi gerçekleştirdik. Şimdi gelin Erzincanlı’yı tanıyalım, son yaptığı çalışmaları öğrenelim.

ÖZSOY:Kıymetli hocam öncelikle ilimize hoşgeldiniz bizler sizleri zaten tanıyoruz,çok vaktinizi almakta istemiyoruz.Fakat ülkenin dışına kadar taşan bir isminiz var.Bu aynı zamanda Türkiye genelinde marka hale geldiniz söylemlerine kadar vardı. Gündem Gazetesi olarak bir kez daha okuyucularımızın hatırlaması babında,sizi sizden yeniden  tanıyabilir miyiz?

ERZİNCANLI:Abdurraman Şerif Beygu İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, bir bölümü Gürcükapı Camii’nde, diğer bölümü de Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere üç yıl Kur’an kursu talebeliği yaptım. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdim. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanmam sebebiyle ailemle birlikte hayallerimin şehri dediğim İstanbul’a geldim. Üniversite öğrenimimin ilk yılında Yönetmen Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başladım. Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller sinema filmlerinde sanat grubunda görev aldıktan sonra özel radyoların yayın hayatına girmesinin ardından Moral Fm’de program yapmaya başladım. 15 yıl süren bu radyo programcılığının 10 yılı “Moral Fm’de, 5 yılı da “Radyo 15’te geçtim.

ERZİNCANLI,ŞİİR ÇALIŞMALARI HARİCİNDE FİLMLERDE DE ROL ALDI

ÖZSOY:Sayın Erzincanlı,sanıyorum 2000 yılında yazdığınız ilk Naat-ı Şerif’i olan “Faran Dağları’nda Açan Sevgili”, şiir albümüne dönüştü ve En Sevgiliye adıyla başlayacak bir serinin ilk albümü oldu. Hz. Muhammed(SAV)’in hayatını konu alan bu şiir albümlerinin sekizincisi olan “Adın Geçer” isimli albüm 2009 yılında çıktı.Ben öyle hatırlıyorum sonrasında neler yaptınız hocam?

ERZİNCANLI: Evet sizleri tebrik ediyorum tam isabet.Hatırladığınız tarihler doğru.Yönetmenliğini Nazif Tunç’un yaptığı Veysel Karani ve Rabia filmlerinde başrolde oynadım. Bu arada ben evli ve üç çocuk babasıyım.

ÖZSOY: Yoğun bir kalabalık sizi hayranlıkla izledi, nasıl buldunuz? Giresun ve Giresun Halkını izlenimleriniz nelerdir, Giresun’a ilk gelişiniz mi?

ERZİNCANLI: Teşekkür ederim, Giresun’a ilk gelişim değil defalarca geldim. Her yıl Semerkand Vakfı’nın düzenlemiş olduğu programlara katılıyoruz. Haftada 4 gün tertip ediliyor, Son 15 günde Karadeniz’de 9 program yaptık geçen hafta 4 bu hafta 5 program, bugün Giresun’daki  son programımızla Karadeniz bölgesini bitirmiş bulunuyoruz, bundan sonra başka bölgelere gideceğiz. Giresun Karadenizin en güzel illerinden bir tanesi karadenizin incisi güzel ülkemizin her yeri ayrı bir güzel Allah huzurumuzu eksik etmesin yeterki.

ÖZSOY: Sizin şiirleriniz insanlar üzerinde neden bu kadar etki bırakıyor neden bu kadar çok seviliyor  bunu neye bağlıyorsunuz?

ERZİNCANLI: Efendimiz (s.a.s)’in  hatırına halkımız bizi aileden birisi gibi görüyor, yaşıtı olanlar kardeş ,küçük olanlar abi, anneler babalar da evlat gibi görüyor bunların tümü peygamber Efendimizin (s.a.s) anıldığı  şiirleri naatları  okumamdan kaynaklanıyor.Bu da beni mutlu ediyor,efendimiz hatırına yaşıyoruz.

ÖZSOY:  Her sene gittiğiniz turnelerde okuyacağınız şiirde konuları nasıl seçiyorsunuz? Mesela Muhabbethane ismiyle gittiğiniz turnelerde Peygamber efendimizin (s.a.s) yanı sira 15 Temmuz gecesi ve şehitleri temalı naat ve şiirden oluşan anlatımlarınız var.

ERZİNCANLI: 15 Temmuz’dan önce, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın o yıla uygun gördüğü o yılki  başlık ne ise mesela rahmet yılı, aile yılı gibi başlığı gibi.Bizde Semerkand Vakfı olarak o başlık altında programlar yapmaya çalışıyoruz. Bizim naatlarımız belli, hangi konu olursa olsun yine biz naatlarımızı okuyoruz ama ara konular ara cümleler de yaklaşık 60’a yakın şiirimiz var seçilen konuyla alakalı şiirleri tercih etmeye çalışıyoruz.

ŞİİRLERİNİN BAZILARI İSE BOŞNAK VE ÇİN DİLİNE ÇEVRİLDİ

ÖZSOY; Bu arada sizinle özdeşleşen ‘Ey Faran Dağlarında Açan Sevgili’ hala unutulmadı ve isteniyor bu konuda ne diyorsunuz?

ERZİNCANLI: İlk şiirim olması hasebiyle benimde ilk göz ağrımdır.zaman zaman çalışmalarımızda yer veriyoruz.

ÖZSOY:Şiirlerinizin Boşnakça ve Çince olmak üzere bir çok dile çevrildiğini biliyoruz, sizde şiirlerinizi hiç başka dilde İngilizce veya Arapça’yı çok iyi biliyorsunuz .Arapça okumayı düşündünüz mü?

ERZİNCANLI: Evet  Arapçaya hakimiyetimiz var, tam karar vermiş değiliz ama öyle bir sürprizimiz olacak gibi. Bu başka dillerde çok zor, bana ait şiiri Arapçaya çevirmek  veya herhangi bir şiiri başka dile çevirmek çok zor ,olduğu  gibi kurallarıyla Türkçe’ de kafiye düzenini tutturuyoruz ama  başka dilde  kafiye düzenini tutturamıyorsunuz  bizde dedik ki Arap kültürüne ait şiirler, naatlar onlardan da okuyalım diye İmam Hüseyin Hazretleri’nin kasidesinden bir bölümünün hem Arapçasını hem Türkçesini okuyacağım inşallah.

ÖZSOY:Yeni albümünüz ne zaman çıkıyor ,ismi ‘Sevgiliye 9’ mu olacak? Bu albümde bir sürpriz var mı?

ERZİNCANLI: Allah nasip ederse nisanın son haftası ,Mayıs’ın ilk haftası gibi  9 albümümüz çıkacak. İsmi henüz belli değil, ama en sevgiliye 9 olmayacak. 30 kuş şiiri gibi albümde bir şehit şiirinin olduğunu   söyleyebilirim.

ÖZSOY: ‘30 Kuş’ şiirinin konusu nedir ne için yazılmıştır ?Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

ERZİNCANLI: Kısaca söylemek gerekirse; 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu geceyi, canlarını  millet yolunda gözlerini kırpmadan feda eden işgal kalkışmasına boyun eğmeyen şehitler için ve Şehit Ömer Halisdemir’in şehit olma anını şehadetini anlatıyor.

ÖZSOY: Bize vakit ayırdığınız için Gündem Gazetesi olarak çok teşekkür ederiz.Bir başka Giresun gecesinde buluşmak üzere diyelim.

ERZİNCANLI: Ben teşekkür ederim.

Şiir kitapları:

“Körpe Tutkular”

“Gecenin Şiiri”

“En Sevgili’ye”

“Sen Yoktun Efendim”

Bant tiyatrosu

“Kınalı Kuzular”

“O Geliyor”

Anlatı Değiştir

“Delaliül Nur”

“Delailül Hayrat”

Şiir albümü

“En Sevgiliye 1”

“En Sevgiliye 2”

“En Sevgiliye 3”

“En Sevgiliye 4”

“En Sevgiliye 5”

“En Sevgiliye 6”

“Kutlu Doğum”

“En Sevgiliye 7”

“Af Makamına”

“En Sevgiliye 8”

Televizyon filmi

 

“Veysel Karani”

“Rabia”dır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?