“Giresun kültür başkenti olma yolunda”

“Giresun kültür başkenti olma yolunda”

Giresun Belediyesi av sahipliğinde devam eden 6. AB İnsan Hakları konulu film günleri devam ediyor. Film günlerine konuk olarak katılan İskender Altın, Nazif Uslu, Güven Kıraç ve Belediye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Doğan Turan,düzenlenen panelde görüşlerini izleyicilerle paylaştılar.

Ünlü sanatçılar, Giresun’un Karadeniz’in kültür başkenti olma yolunda ilerlediğini ifade ettiler. Belediye Şehir Tiyatrosu Vahit Sütlaş Sahnesi’nde günün son filmi olan ve Van’da çekilen “ Ötekiler “ filmi sonrası panel düzenlendi.

Belediye Meclisi Üyesi Av. Elvan Oktay’ın açış konuşmasından sonra Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez organizasyonla ilgili görüşlerini açıkladı.  Tökez; “İnsan Hakları Film Günleri Giresun için onurlanacağımız, gururlanacağımız bir olaydır. İnsan haklarını, özgürlüğü hayatı boyunca savunan, o ideolojiyi , dünya görüşünü yüreğinde hisseden insanlarız. İnanıyorum ki Giresun’da bu duygu ve düşünceler içerisindedir” dedi.

Puruli Kültür Sanat’tan Ezgi Yalınal’in modorotörlüğünde yapılan “İnsan Hakları ve Sansür” konulu panel yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Panele ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Tamer Levent video konferansla katıldı.

Levent; “ Aranıza bulunamıyorum. Ancak bu çok önemli festivale ev sahipliği yapan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu Giresun Belediye Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Doğan Turan’ı gönülden kutluyorum. Bu bir sanata evet demektir. Giresun da sanata evet diyen çok önemli bir kentimiz.”

İskender Altın: “ Bu Film Günlerinde izlediğimiz filmler ortak bir temadır. İnsan doğduğundan itibaren belli alanlarda bir mücadele veriyor. Mücadele etmenin de birçok yöntemi var. Sokağa çıkıp bağırabilirsiniz, sokağa dökülebilirsiniz. Sanatta bu mücadele türlerinden bir tanesidir. Film yoluyla, müzik yoluyla olabilir. Kimi yazar, kimi düşünür ama değişmeyen tek bir şey var insan kendini geliştirmekte, özgürleştirmekte, insan ayrımcılığını ortadan kaldırmakta, başkalarının yerini kendini koymakta. Sanat ve bilim insanların mücadele etmesine yol açar. Bilim ve sanatın olduğu her yerde insan hakları da vardır. Biz işimizi yapacağız ve mücadele etmeye devam edeceğiz. 3500 yıldır tiyatro hala devam etmektedir. Sokakta yaparız, bahçede yaparız, kendi kendimize yaparız. Biz oyuncular, sanatçılar işimizi mutlaka yaparız. Bundan hiçbir kuşkumuz yok.”

Nazif Uslu: ”Giresun Karadeniz’in Kültür ve Sanat başkenti olmaya yolunda enin adımlarla ilerliyor. Biz her halde, o halde, bu halde olmaya devam edeceğiz. Kendi kavgamızı, sanatımızı, işimizi yapacağız. Çok doğal olarak yaptığımız işler insanlığı anlattığı için, insanlığa ayna tuttuğu için hükümetlerin hoşuna gitmez. İnsan Hakları üzerine hukuk üzerine çok dertleri olan bir ülkede yaşıyoruz. Bir rejimde yaşıyoruz. Çocuğa ve kadına şiddet uygulamak onursuzluktur.“

Güven Kıraç:” Biz yakın çevremiz de ötekileştiğimiz, insan haklarını ihlal ettiğimiz ve kendimizi haklı bulduğumuz bir ülkede yaşıyoruz. İnsanı insan yapan en önemli nedenlerden bir tanesi de empatidir. Bir çok olumsuzluk, empati yoksunluğundan oluyor. Aslında insanın empatisi güçlüyse birine zarar veremez, birinin canını yakamaz. Sanat haberdar eder, bilgilendirir ve etkiler. Bunun için sanatçılar iktidarlar tarafından sevilmez.”

Doğan Turan : “ İnsan hakları konulu çok güzel filmler izliyoruz. Bu çalışmalar insan haklarının önemini bizlere aktarıyor. Ben Van da kaldım. 50 yıl geçmesine rağmen insanlar mağduriyet içerisindeler. Buralara kalkınma gelmemiş. Bu organizasyona katılan, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. “ Giresun 6. AB Film Günleri bugün, Cumartesi ve Pazar günleri gösterilecek filmlerle devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?