GİRESUN MUHTARLARI

GİRESUN MUHTARLARI

Giresun Merkez çok değerli muhtarları gruplaşarak. Giresun’un katmerleşmiş sorunlarını çözmek için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mühürlü ve ıslak imzalı mektuplar yazarak,siyasilerin el atıp, omuz verip, çözmek istemediği konularda yardım istemeye başlamışlar.

1.Mektupta: Çınarlar,Nizamiye,Alınca,Osmaniye,Kemaliye,Sultan Selim,Kavaklar,Hacı Miktat mahalle ve köy muhtarlarının bulunduğu toplam 13 muhtar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan:Dereli-Şebinkarahisar arasında yapımı süren Eğribel Tünelinin Pınarlar mevkindeki bölümünün inşaatının başlatılması için yardımcı olmasını istemişler.(Mahalli Gündem Gazetesi)

2.Mektupta:Giresun merkez’de oturan 10 muhtarın mühür ve imzalarının yer aldığı bir dilekçede;Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan:Tirebolu -Torul arası çift yönlü kara-yolunun inşaatının hemen başlatılması için yardımcı olmaları istenilmiştir.(Mahalli Yeşil Çotanak Gazetesi)

Muhtarlar;gerek Pınarlar tüneli,gerek Torul bağlantı yolu projelerinin Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın bakanlık yaptığı dönemde çizildiğini,ancak Binali Bey’in Başbakan olduktan sonra unutulduğunu,ilgilenecek bir yetkilinin bulunamadığını da dilekçelerinde belirtmişlerdir.

Torul,Tirebolu yolu Giresun İlinin ulaşım ve ekonomik gelişiminde bel bağıdır.Eğer bu yol Trabzon,Gümüşhane yolu gibi duble hale gelirse,batı illerinden gelip ,doğu illerine gidecek vasıtalar bu yolu kullanacaktır. Doğu batı illerini iç bölgeye bağlayan en kestirme yol olacaktır.Yol sayesinde Giresun Limanı aktifleşecek,Giresun ticareti ve Giresun nüfusunda olumlu artışlar olacaktır. Harşıt ırmağı kenarında uzanan bu yol , kış ve yaz hava muhalefetlerinden etkilenmeden 24 saat açık kalacaktır.Yol sayesinde eski adı Kör liman olan Tirebolu ilçemize bir liman daha yapılması zaruret haline gelecektir.50 sene önce yapılan,keskin virajlı ve dar olan eski yol genişleyecek; Tirebolu -Doğankent arasındaki mesafe kısalacaktır.

Torul yolu Giresun’u Gümüşhane ve Erzurum’a,Eğribel yolu ise Giresun’u Sivas ve Kayseri’ye bağlayan en güvenilir ve en kısa yollardır.İlimiz biri ile Doğu Ve Güneydoğu illerine,diğeri ile Orta Anadolu illerine bağlanıyor.

Ordu Melet,Trabzon Zigana yolları dururken bu yollara gerek olmadığını düşünenler olabilir.Onlar Giresun İlini ilgilendirmeyen,ait olduğu illere katkıları bulunan yollardır.

Her iki mektubu yazan ve imzalayan muhtarlar Giresun merkez ilçenin muhtarları.Sayıları az da olsa,sorumluluk almışlar ve bir amme görevini yerine getirmeye çalışmışlar.Kendilerine teşekkürü borç bilirim.Ancak açılacak bu yolların sayesinde il ve ilçelerimiz kat kat gelişecek.O zaman Tirebolu,Doğankent,Dereli,Şebinkarahisar ilçelerimizin muhtarları neredeler ? Ferdi ve cılız teşebbüslerden netice almak imkansızdır.

Artık devir muhtarların iş yapmaya başladığı devir olacağını düşünmüş olmalılar.Çünkü haftada bir saraya davet ediliyorlar.Sarayın sahibinin çok önemli konularda halkın aydınlatılmasına vesile oluyorlar.Orada bulundukları sırada vakit bulsalar,yüz yüze görüşüp,ilimizin sorunlarını içeren isteklerini Başkana iletme fırsatı bulacaklar.Ya davet alıp, Saraya avdet olamadılar,ya da Sarayın görkemine dalıp meseleleri aktarmayı unutuverdiler.

İmza ve mühürcülerin sayıları çok az da olsa, muhtarlarımızın dilekçeli mektuplarından, ilimizde mevcut 4 millet vekilinden umutlarını tamamen kestiklerini anlıyoruz.

Bahtımıza küselim.Allah komşumuz Trabzon ve Ordu’ya özverili çalışkan vekiller nasip ederken,biz Giresun’a ilinden bihaber vekiller nasip etmiş.Dilekçelerini okurken bunları hatırlarsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?