GİRESUN MUSTAFA DAĞ’I UNUTMAMALI

GİRESUN MUSTAFA DAĞ’I UNUTMAMALI

Tam tamına 10 yıl olmuş aramızdan ayrılalı.

Dile kolay…

Tam tamına 10 koca yıl.

12 Ekim sözlerin bittiği boğazlara düğümlendiği zamandır.

Mesleğimi bana öğreten hocam, dostum, arkadaşımdı  Mustafa Dağ benim.

At’ın iyisine doru adamın iyisine deli derlerya hani, sen de bu Giresun’un delisi idin Mustafa Ağabey.

Giresun için yatar kalkardın her daim.

12 Eylül’ün yasaklı ve zor günlerinde arkadaşları ile milli kahraman Yarbay Topal Osman Ağa (Osman Feridunoğlu) için anma törenleri düzenledi. Giresun Gazeteciler Derneği ve Giresun Turizm Tanıtma Derneği’nin kurucu üyeleri arasında bulundu. Aksu Kültür ve Sanat Festivaline ciddiyet kazandırarak öncülük etmişti. Karadeniz’in beklide Türkiye’nin düzenli ilk yayla festivalini (Kümbet) düzenleyerek çığır açmıştı adeta.

Sosyal hayatın tam göbeğinde adeta virtüöz gibiydi.

Amansız ve ansız gitti şaşkın ve üzgün bakışlarımız arasında.

Mustafa Dağ’ı gazeteciliğe başladığımın ilk yıllarından beri tanımaktayım.

27 yıllık kader arkadaşım, ağabeyim. Allah uzun ömürler versin üstat Hasan Öğütçü’nün teşviki ile başladığım gazetecilik yaşamımda ustamdı diyebilirim onun için.

Gazeteciliğinin yanı sıra çevreci, doğacı… Fotoğraf sanatçısı, Belgeselci. Giresun aşığı, insanı sever, hayvanları korurdu.

FİSKOBİRLİK’te görev yaptığı yıllarda hemen hemen her gün uğrardım yanına. O zamanlar Anadolu Ajansı’nın Giresun muhabiri idi. Yanından fotoğraf makinesini hiç eksik etmezdi. Bize de her zaman salık ederdi; “Fotoğraf makinesi gazetecinin kalemle birlikte silahıdır. Hiçbir zaman yanından ayırmamalıdır…”

Vefatından önce o fotoğraf makinelerini Candemir’e verin vasiyetini ahiretine intikalinden 2 hafta önce Nurhan yengemden öğrendim. Değer verdiği birkaç daha özel eşyaları ile.

…Ve yıllar sonra aynı hastalıktan ahirete intikal eden Giresun’un cefakâr ve vefakâr Belediye Başkanı Mehmet Larçın’ın; “Gel çok sevdiğin Giresun’a hangi hizmeti yapmak istiyorsan yap. İşte sana fırsat” diyerek belediyeye davet ettiği gün sanırım Dünyanın en mutlu insanı olmuştu.

Yılmadan, usanmadan Giresun için projeler üretti. Nasıl Giresun’u kültür ve turizm kenti yapabiliriz, cazibesini artırabiliriz diye uğraştı durdu. Onca zorluklara ve engellemelere rağmen kısmen de olsa başardı da.

2000 yılında Giresun Işık Gazetesi Türkiye’nin ilk mahalli internet gazetesi olarak yayınına başladığında kurucu yazarlarımız arasında görüş ve önerilerini yıllarca Giresunlularla paylaştı. O yazdıkça bizler okuyarak dersimizi almaya devam ediyorduk.

Bir gün Ordu’dan Trabzon’a kadar Karadeniz sahil yolu incelemesinde ondan işittiklerim adeta beni kahretti.

Kendi de kahroldu!

Belli ki yaşanan bu doğa katliamını görmek istemiyordu artık. Görmeyince gözleri hayalinde yaşattığı Giresun özlemi ile dolu dolu yaşamak istiyordu. Olmamıştı. Bu defa mağlup olmuştu.

Önce gözünden başladığı rahatsızlığı acaba o çirkinlikleri görünce mi başlamıştı acaba?

Kimbilir.

Şairin dediği gibi;

“Yine düştü gamlı firkat özüme

Kar etti canıma zalim ayrılık

Hayali görünür dostlar gözüme

Söylerken lal etti gardaş gardaş

Dilim ayrılık zalim ayrılık

Sen soyha kalasın ayrılık”

Seni unutmadık, unutturmayacağız.

Ruhun şad, mekânın cennet olsun.

 

 

MUSTAFA DAĞ KİMDİR?

07.07.1950 tarihinde Giresun’a bağlı Dereli ilçesinde doğdu.

İlkokulu Dereli’de, Orta ve Liseyi Giresun’da bitirdi. 1974 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu.

1988 yılına kadar Fiskobirlik Genel Müdürlüğü’nde Teknik Uzman, Basın ve Yayın ve Tanıtma Şefi, Yönetim Kurulu Sekreteri olarak çalıştı. 1988 yılında Giresun Belediyesi’ne geçti.

Belediyede Sosyal İşler Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 20 Nisan 2000 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Yeşilgiresun ve İleri Gazetelerinde yıllarca görev alan Dağ son olarak, Giresun Dergisi ve Giresun Işık Gazetesi’nin yazı ailesinde yer alıyordu.

 

 

Firkat: ayrılık acısı, üzüntüsü, ayrılış, ayrılma.

Soyha: Ölünün üstünden çıkan giysi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?