GİRESUN ŞEHİTLİĞİ İLE ŞEHİTLERİ

GİRESUN ŞEHİTLİĞİ İLE ŞEHİTLERİ

81 il içinde, il dışında şehitlikleri olan ilin Giresun olduğunu BİLMEYEN YOK..

Övündüğümüzü her mikrofonu eline alan söylemeye çalışıyor..

Bakın;  Polatlı’da rahmetli Hüseyin Alparslan ve arkadaşlarının şehitliği bulundu..Taş yığını içinde..

Acil bakıma ihtiyacı var..Hem de Polatlı’nın şehir içinde bu şehitlik…

Afyon’da, Polatlı’da, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Irak’ta Giresunluların şehitliği olduğunu biliyoruz..

İyi ki bir dönme Yunanlı hemşehrimiz Afyon Giresun Şehitliği’ne sahip çıkmış..Allahgani gani rahmet eylesin!

Rahmetli  Dönme Ahmet ile başlayan bu şehitliğimize sahip çıkış, Bursalı Giresunlular, Gurbetçi Giresunlular ile Giresun merkez insanlarının ve son olarak vekilimiz Hasan Turan’ın çevre düzenlemesi gayretleriyle günümüze kadar geldi..

Afyon İscehisar ilçesi Doğanlar köyünün de şehitliğimizi koruma yönünden ve ziyarete gelen insanlarımıza gösterdiği misafirperverlik  yönünden  büyük gayretleri  var..Giresun insanının resmi anma günü olan bir şehitliği..

 

GİRESUN ŞEHİTLİĞİ

Giresun’da da şehitliğimiz var..

Giresun Şehitliği yıllardır Giresun Kalesi’nin yamacında, daracık bir yere sıkıştırılmış..Demoklesin Kılıcı gibi başında bir de umumi tuvalet var…Tuvalete girenler kıçını şehitliğimize dönüyor..Yıllardır bu WC’nin buradan kaldırlmasını ya da Giresun’a çok bakımlı bir ŞEHİTLİK için harekete geçmelerini yazıp-durduk..Giresun merkezdeki  mevcut şehitliğin yerini bilmeyen yığınla Giresunlu var…

Afyon , Sarıkamış Giresun Şehitliği’nin yerini bilen Eynesilli, Çamolulu, Güceli, Pirazizli ve diğer ilçe insanlarımızdan çoğu Giresun’un kaledeki şehitliğinden haberi yok!..

Giresun merkeze çok ciddi, bakımlı bir Şehitlik gerekli olduğunu her ortamda dile getiriyoruz..Giresun’da koltukları işgal edenler ve imkanları olanlar, nedense buna yanaşmıyor?

Bizler Giresun’a yapılması gereken şehitliğimizi önermeye devam edeceğiz..

 

ŞEHİTGİRESUN ÖNERİMİZ

Giresun’un adı değiştirilerek “ŞEHİTGİRESUN” olabilir.. Sıradan insanlarının düşündüklerine NEDEN vekil edip Yüce Meclis’e gönderdiklerimiz  buna kafa yormuyor?..

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş oluyor da “Şehitgiresun” neden olmuyor..Bu isme engelin de açıklanması lazım..

Kurtuluş Savaşlarında Giresunluların göösterdiği yiğitlikleri bilmeyen yok..Giresunlu gibi silahsız işgalcilerin üzerine yürüyen çok az insan var..Afyon şehitliği bunun için önemli..Silahı olmayan Giresunlu yiğitlerimiz, Yunan’ı şehitliğin bulunduğu yerden doğuya geçirmedi..Ve şehit oldular..Sağ kalanlarda İzmir’e kadar kovaladılar..

Giresun adı “YİĞİTGİRESUN” da olsa, kimse itiraz edemez..

 

LAFTA KALANLAR

Şehitliklerimiz adına  alınan kararlarda, projelerde birlik beraberlik sağlayamıyoruz..Lafta kalıyor..

Gurbette Giresun şehitlikleri adına toplantılar düzenliyoruz..Giresun merkezin haberi yok..Ye, iç, gül, eğlen, evine dön!..Sohbet ve bol bol konuşma..Bu toplantılara katılanların çoğu Giresun’daki Giresun Şehitliği’nden haberi yok!..Topal Osman’ın Giresun’da nerede anıldığını bilmez..

İldışındaki Giresun şehitliklerine kafa yoranları, Giresun merkez şehitliği içinde kafa yorması gerekiyor..Yormuyorlarsa, Giresun şehitlikleri adına yaptıkları çalışmalardan, masraflardan, etkinliklerden Giresun merkezin haberi olmayacaktır..Yalnız kallmaya devam edeceklerdir..

Bu durumda Giresun birlik-beraberlik kültürüne sekte vuruyor..Birlik-beraberlik sözleri havada kalıyor..Bu durum;  sigara içenin “sigara içmeyin, zararlıdır” demesi gibi bir görüntü yaratıyor..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?