GİRESUN STK FEDERASYONU VE KONGRESİ

GİRESUN STK FEDERASYONU VE KONGRESİ

** “İstanbul Milletvekili Hasan TURAN geçmişte yaptığı hatadan döndü. 2 Aralık Pazar günü ÜSKÜDAR’da yapılacak Federasyon Kongresi’ni kastederek; “Bu konuda bana gelmeyin” dediği biliniyor. Daha önce milletvekili olduğunda Hasan Turan, federasyon başkanı için Mehmet Kuğu’yu önerdiğini açık açık belirtmiş, Sn. KUĞU’da başkan olmuştu. Turan’ın konrelerde, önermelerin camiayı rahatsız ettiğinin erken farkına varılması da adayları oldukça sevindirdi. ”
** “Giresun STK Federasyonu’nun hiç kime “çanta federasyonu” yada “3-5 kişinin tekelinde” görüntüsünde görmek istemez. Kesinlikler Giresun insanın içinde olmalı. Geniş kitlelere kucak açmalı. Siyasetten uzak durmalı.”
İstanbul’da yaşayan Giresunlular hareketli bir seçim sürecine girdi. İstanbul Giresunlular Federasyon Kongresi 2 Aralık Pazar günü Üsküdar’da yapılacak. Günlerdir toplantılar, kulisler yapılıyor.
Gurbette 550’ün üzerinde STK olan Giresunluların, STK Federasyon başkanlığını kim alacak? Gurbetçi Giresunlular, Federasyon Kongresine odaklanmış şekilde merakla sonucu bekliyor.
Mevcut Başkan Mehmet KUĞU devam diyecek mi? Aylar önce adaylığını açıklayan Federasyonun eski Teşkilat başkanı Abdullah AKGÜN ipi göğüsleyecek mi? Ya da Eski Başkan Hasan Turan yine bir işaretle kongreye etki edecek mi?
Tüm bu soruların cevabını kongre sonucu gösterecek.
Giresun STK Federasyonu üzerinden Sn. Hasan TURAN’ın milletvekili olması, yeni başkan Sn. Mehmet KUĞU’nun milletvekili adayı olması, federasyonun üzerine yapışmış “PARTİLERİN ARKA BAHÇESİ” etiketini daha da perçinlemişti.
Bu durum; diğer görüş ve düşünce ki hatta başka parti seven hemşerilerimizi ve Giresun camiasını rahatsız etmişti.
Aylar önce tüm Giresun camiasını kucaklamak adına, federasyona yabancı olmayan eski teşkilat başkanı Sn. Abdullah AKĞÜN federasyon başkanlığına talip olduğunu basın yoluyla, sanal medya yoluyla ve yaptığı toplantılarda açıklamıştı.
Kurulduğu yıldan bu yana 12 Kez İstanbul Feshane ve Yenikapı’da yapılan Giresun Tanıtım Günleri’nde etkin rol oynayan Federasyon’un; Giresun’un gerek sorunlarn da gerek sıkıntılarında, zarar ve kazanımlarında hiç sesi çıkmamış, sadece İstanbul içinde etkin olmuş, faaliyetlerini burada yürütmüş, Giresun’u görmemişti.
Bu kongrede insanların en çok merak ettiği konu ise AK Parti İstanbul Milletvekili Sn. Hasan TURAN’ın işaret verip vermeyeceğiydi.
Alınan bilgilere göre Sn. Hasan Turan’ın kongreye karışmayacağı yönündeydi. Ancak yine Hasan Turan’ın yakın arkadaşlarının boş durmadığı, kongre için bir aday belirlemesini istedikleri de gelen duyumlar arasında. Hasan Turan’ın ise bu hemşerilerimize; “Kongreye beni karıştırmayın. Bu kunuda kesinlikle bana gelmeyin.” Yönünde olduğu da kamuoyunda ve kulislerde anlatılanlar arasında.
Hasan TURAN’ın takındığı tavır memnunluk yaratırken, “bazı hemşehrilerimizin, Abdullah AKGÜN’ü desteklememe yönünde derneklere, yönetimlere ve dernek başkanlarına baskı yaptıkları duyumları da ayyuka çıkmış vaziyette. Dernek başkanlarının bu tür baskılara karşı çıktıkları belirtiliyor.
Federasyonun gurbette yaptıklarını kimse görmemezlikten gelmiyor. Yurdumuz illerine de başarılı çalışmalarıyla örnek oldu. Bu başarı İstanbul sınırlarında kaldı. Adını kullandığı vilayete hiçbir konuda katkısı olmadı.
Başka ilklere imza atması için siyasetin ve siyasilerin federasyon kongresine müdahil olmaması lazım. Kongreye karışmaması lazım. Bu durum Giresun’a yarar değil zarar verir. Federasyon her gün kan kaybetmeye devam eder. Sessizliğini sürdürür. Kaybolur gider. Geçmişte neler kaybolmadı ki!
Giresun STK Federasyonu’nun hiç kime “çanta federasyonu” yada “3-5 kişinin tekelinde” görüntüsünde görmek istemez. Kesinlikler Giresun insanın içinde olmalı. Geniş kitlelere kucak açmalı. Siyasetten uzak durmalı. Sağcısı-solcusu, milletvekili-belediye başkanı fark etmez kongreye etki etmemeli. Federasyon geçmişte yeterince yara aldı. Fazla yaralanmasını kimse istemez. Yapılacak kongrenin Giresun’umuza hayırlı olması dileğiyle hoşça kalın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?