GİRESUN TIP FAKÜLTESİ, HASTANE YERİ Mİ?

GİRESUN TIP FAKÜLTESİ, HASTANE YERİ Mİ?

“12 Nisan 2014 tarihinde İnternet kişisel bloğumda kaleme aldığım bu makalemi konunun önemine binaen tekrar yayınlıyorum.”

 

8 Nisan 2014 Salı günü Giresun Kanal G televizyonunda tesadüfen moderatörlüğünü Midhat Kaya’nıın yaptığı bir söyleşiye rastladım. Paneldeki konuşmacılar Emekli Binbaşı Yusuf Kocaoğlu ile gazeteci yazar Yalçın KORKMAZ beylerdi.

Konu Giresun gündeminden döndü dolaştı ve Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne geldi.

Bu konuda gazeteci Yalçın Korkmaz: AKP yedi sene önce Tıp Fakültesi Hastanesi yaptırılmak şartı ile Giresun Üniversitesi’ne terk ettiği eski Kale Hastanesi arazisini üniversitenin elinden alarak; AVM yapılmak üzere sivillere devretmeye çalışıyor. Üniversitenin Kale Hastanesi girişinde bulunan levhayı söktüler. Binayı koruyan görevli ve güvenlikçileri Üniversiteye geri gönderdiler.”Deyince Sayın Yusuf Kocaoğlu Yalçın Korkmaz’a dönerek:

“Olmaz öyle şey. Yanlış bilgi sahibisin. Giresun Valisi ile görüştün mü? Ondan gerekli bilgileri aldın mı? Ben Yarın Vali ile görüşüp sana doğrusunu aktaracağım. Hem ben Giresun’a tıp fakültesi kurulmasına karşıyım. Buradan donanımlı doktor çıkmaz. Bana göre Trabzon tıp da, Samsun tıp da yetersiz. Tıp fakültesi olarak Hacıtepe Tıp, Cerrahpaşa Tıp, İstanbul Çapa Tıp Fakültelerini tanırım. Gerisini tanımam. Hem Giresun şehir ve nüfus olarak yetersiz, kasaba görüntüsündedir. Giresun’da Tıp Fakültesi çalışmaz.” Gibi hiç de Yusuf Kocaoğlu’ndan ummadığım bir tepkisini izledim.

Bu konu ne kadar doğru, ne kadar yanlış araştırdım.

Giresun Tıp Fakültesi: 5467 sayılı kanunla kurulan Giresun Üniversitesine bağlı olarak 27 Mayıs 2007 de kurulmuştur.

Hem Giresun Üniversitesi, hem de Tıp Fakültesini 1.AKP Hükumeti marifetiyle açılmıştır.

Kuruluş aşamasında ilk dönem AKP Giresun Milletvekillerinin büyük emeği vardır.

Tıp Fakültesi kurulurken lazım olan Fakülte Hastanesi yeri için, eski Kale Hastanesini ve arazisi; modern bir tıp fakültesi araştırma hastane yapılması kaydı ile Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesine tahsis edilmiştir.

Ancak ne zamanki AKP liler bütün Türkiye’deki üniversiteleri ellerine geçirip parmaklarına doladıkları gibi; Giresun Üniversitesini de ellerine geçirmek istediler. Ancak Rektör Prof.Dr.Aygür Attar’ı ikna edip bu politikalarına alet edemediler. Ondan yüz bulamadıklarından dolayı olsa gerek, bunun hıncını da Tıp Fakültesi Hastanesi yapımı için tahsis edilen yeri, Üniversitenin elinden almakla gösteriyorlar.

Duyumlarıma göre şu an milletvekili olan Sayın Âdem Tatlı, Mehmet Geldi ve Nurettin Çanikli’nin Giresun’da Tıp Fakültesini ve yapılacak olan hastanesini istemiyorlarmış.

Şimdi devleti yöneten AKP’lilere sormak gerek;

1-Madem Giresun Üniversitesi bünyesinde bir Tıp Fakültesi ve Hastanesi istemiyordunuz. Zamanında bu bölümün kurulmasına neden yardımcı oldunuz?

2-Eski Kale Hastanesi binası ile arazisini Giresun Tıp Fakültesinin elinden alıyorsanız, karşılığında hastane yapılması için alternatif bir yer gösterdiniz mi?

Giresunlular olarak bu iki sorunun cevabını bilmek hakkımızdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?