Giresun ve Ordu’da Hayat Pahalı

Giresun ve Ordu’da Hayat Pahalı

TÜİK, ayrıca başka sektörlerdeki fiyatları da araştırdı. Giyim ve ayakkabıda en pahalı iller Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane olarak belirlendi. Giresun ve Ordu’da yaşam zor.

 ÖZEL HABER: SEDAT KARAKAYA

Türkiye İstatistik Kurumu, illere göre satınalma gücü rakamlarının yakın tarihlerdeki araştırmasından ilginç sonuçlar çıkmıştı. Araştırmada, birden fazla birinciliğinin yanı sıra ulaştırmanın en pahalı olduğu ilinde  Ankara olduğu belirtilmişti.

Ankara’da yaşayanlar, mobilya, ev aletleri, ev bakım, sağlık, lokanta ve otel hizmetlerini de en yüksek fiyattan edindi. TÜİK, ayrıca başka sektörlerdeki fiyatları da araştırdı. Giyim ve ayakkabıda en pahalı iller Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane olarak belirlendi.En ucuz illerin  ise Zonguldak, Karabük ve Bartın olduğunu açıklamıştı.Şimdilik bu 2012 yılının statiğinin  baz alındığı araştırmada durumun pek de değişmediği görüldü.

2015 itibarıyla 728.949 nüfusa sahip, Büyükşehir statüsünde olan Ordu ili, 19 ilçeden oluşmaktadır. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 57. İli olan Ordu’da şöyle bir tarihe göz atıldığında, Osmanlı döneminde, 1920 yılında, bağlı olduğu Trabzon ilinden ayrıldığı,4 Nisan 1920 tarihinde il statüsüne kavuştuğu biliniyor.İlin kuzeyini Kuzey Anadolu dağlarının kıyı sıraları kaplamaktadır. Kıyılara yakın tepelerle başlayan bu dağlar içeri doğru gittikce yükselir. Ordu, Giresun ve Sivas ilinin birbirlerine komşu olduğu kesimde 3.000 m’ yi bulmaktadır. İlin en yüksek tepesi Giresun sınırına yakın olan Aşut Obası’ndaki Gönderiç Tepesi’dir.

Ordu’daki diğer doğal varlıklar ise; Perşembe Yaylası, Hoynat Adası, Ohtamış Şelalesi, Fatsa Gaga Gölü, Çambaşı Yaylası, Kabadüz Ablak Taşı, Şiseli Şelalesi ve Geçilmez Kanyonu ile Boztepe’dir.

Giresun, fındığı ile tanınan ve Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan il olmasına rağmen hayatın belki de en pahalı olduğu iller arasında yerini koruyor. Kirazın bütün dünyaya buradan yayıldığı kabul edilen Giresun, doğudan batıya Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu illeriyle çevrilidir. Trafik numarası 28 olan ilimizde hayat özellikle sadece öğrenci kesimi için değil herkes için pahalı. Gıdada ve giyim özellikle ateş pahası.Ancak yine yakın tarihlerde yapılan araştırmalara göre, Türkiye’nin en pahalı ili İstanbul. En ucuz iller ise Siirt, Batman, Mardin ve Şırnak.Alkollü içecekler ve tütünde Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt ipi göğüslerken, en ucuz iller Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir ve Çanakkale olarak açıklanıyor.Yani kısacası coğrafya zaman ve mekana bağlı olarak değişse de ekonomik anlamda değişmeyen durumlarda var..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?