GİRESUN’DA BİR İLK DAHA

GİRESUN’DA BİR İLK DAHA

Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başka bir nedenle tedavi gören hastada, kendiliğinden gelişen ve hayati tehlikeye neden olan bağırsak kanamasına hastanenin Girişimsel Radyoloji doktorları müdahale etti.
Yoğun bağırsak kanaması geçiren ve hayati tehlikesi bulunan hastaya çekilen bilgisayarlı tomografide kanamanın ince barsak kaynaklı olduğu ve ileri düzeyde kanama bulunduğu saptandı. Acil ameliyat olması gereken ve tüm ince bağırsakları alınması gerekecek olan hastaya Giresun’ da ilk defa “koil embolizasyon” işlemi uygulandı.
Kanayan damara müdahale eden Radyoloji Anabilim dalı doktorlarından Girişimsel Radyolog Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekci yaptığı açıklamada uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen bir işlem olduğunun altını önemle çizerek, “Kasık damarlarından hastanın atardamarına giriş yaparak sadece damar içerisinden anjiyografi eşliğinde ilerleyerek kanayan damarı tespit ettik. Kanayan damara “koil embolizasyon işlemi yapılarak hasta stabil hale getirildi. Giresun’da ilk defa uygulanan bu işlemi yapmış olmasak hastanın tüm bağırsakları alınacak ve ileride daha büyük sağlık sorunları yaşayacaktı. Zamanında tedavi edilmeseydi ölüme neden olabilirdi.” dedi.
Tümay Bekci, Girişimsel Radyoloji’nin tıbbın gelişen ve teknolojik yüzü olduğunu vurgulayarak kendilerine Giresun’ da bu hizmeti verme imkanı sağlayan tüm hastane ve tıp fakültesi yöneticileri, il sağlık müdürlüğü, anjiyografi ve girişimsel radyoloji ekibine teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar