GİRESUN’DA SEÇİMİ HANGİ PARTİ KAZANIR?

GİRESUN’DA SEÇİMİ HANGİ PARTİ KAZANIR?

“Dünya, kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir…” (Albert Einstein)
***
Seçimi hangi aday kazanırdan ziyade hangi parti kazanır?
Seçimin kaderini etkileyen faktörler nelerdir?

***
Doğru tahlil yapılmazsa teşhis yanlış olur, haliyle tedavi (netice) de yanlış olacaktır.

***
Tahlil:
– Giresun Merkez’de belediye başkanlığı seçimi iki parti (AK Parti-CHP) arasında geçmektedir…
– Mevcut Belediye Başkanı Kerim Aksu, iki dönemdir CHP’den seçiliyor…
– Kerim Aksu, iki dönemdir CHP’liler eliyle değil AK Partili olup da kendi adayına muhalefet eden AKP’liler eliyle seçilmektedir…
– Giresun’da CHP’nin rey potansiyeli yalnız başına belediye başkanı seçmeye yeterli değildir.

– Giresun’da AK Parti’nin rey potansiyeli yalnız başına belediye başkanı seçmeye fazlasıyla yeterli olduğu halde iki dönemdir parti içi ihtilaf sebebiyle seçimi kaybetmektedir.
– Giresun’da CHP AK Parti’nin, Kerim Aksu da AK Partili adayların rakibi değildir!..

– AK Parti’nin ve AK Partili adayların rakibi AK Partililer ve kendi içindeki AKP’lilerdir.
***
Teşhis:
– Giresun’da seçim neticesini belirleyecek olan: Kerim Aksu’nun geçmişte yaptığı eleştiri mevzuu olan icraatları, ya da aday adayının gelecekte yapacağı hizmet projeleri değil; AK Parti’nin kendi içindeki ihtilaf durumu olacaktır.
– Adayın kim olduğu hiç mühim değil… Şayet parti içi ihtilaf devam eder de birlik ve beraberlik sağlanamazsa aday kim olursa olsun; başkanlık koltuğu yine CHP’li Kerim Aksu’ya AK Partililer eliyle ikram edilecektir.

– Parti içi ihtilafın mevcut milletvekilleri ve il ve ilçe teşkilat başkanları eliyle giderilmesi mümkün görülmemektedir.
– Parti içi ihtilaf halledilmeden yapılacak Temayül yoklamaları neticeleri de sağlıklı bir veri olmayacaktır.

***
Aday adaylarına “seçilirseniz projeleriniz nedir?” sualinden önce şu soru sorulmalıdır:
– Genel merkez sizi aday gösterse, seçimi kazanacağınıza gerçekten inanıyor musunuz?..
– Parti içi birlik ve beraberliği temin edeceğinize inanıyor musunuz?

***
Tedavi:
– AK Parti Genel Merkezi, Giresun’da aday tespitinden önce, parti içi ihtilafı halledecek çalışma başlatmak zorundadır.
– Adaylarda aranmakta olan ehliyet ve liyakat kriterleri yanında Giresun’da partiler arasında birlik ve beraberliği sağlayacak bir aday seçilmek zorundadır.

***
AK Parti genel merkezi, Giresun’da parti içi ihtilaf halledilmezse ihtilafa sebebiyet verenler (sıfatı ve makamı ne olursa olsun) acilen tasfiye etmelidir.
***
Şayet geçmiş iki dönemde yapılan hata bu dönemde de yapılır, AK Parti Giresun’da ehil bir adayla seçimi kazanamayacak olursa bunun vebali ve sorumluluğu;
Evvelen: Giresun milletvekilleriyle il ve ilçe başkanlarının üzerinde olacaktır.
Saniyen: Bu durumu bildikleri ve gördükleri halde müdahale etmeyen, “neme lazım, bana ne” diyen sözde duyarlı parti tabanının üzerinde olacaktır.
Salisen: Bu durum kendilerine rapor edildiği halde gereken tedbirleri almayan genel merkez yetkililerinin üzerinde olacaktır.
Ve en nihayetinde de: Seçimin olumsuz neticesi; bu genel merkez yetkililerini, bu milletvekilleri ve bu il ve ilçe başkanlarını tensip eden ve görevlendiren Başkan Erdoğan’a fatura edilecektir.
***
Bir parti, seçimi kazanma ihtimali yüksek olduğu halde, seçimi kazanacak adaya odaklanma yerine sırf “illâ ben aday olmalıyım, benim adamım, benim yakınım, benim hemşerim aday olsun” gibi nefsânî hesap ve düşüncelerle aday tespitinde yapılacak basit hata sebebiyle seçimi kaybederse; buna sebep olmaya “ihanet” denilmezse “ihanet” neye denir?!..

***
“Kuvvetli bir hükümdarın adil bir veziri, efendisnin bütün adaletsizliklerkini tamir edebilir. Fakat bizzat vezir de zalim olursa devlet binası yerle bir olur.” (Timur)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?