“GİRESUN’DA UYGULANMASI MÜMKÜN GÖRÜLMÜYOR”

“GİRESUN’DA UYGULANMASI MÜMKÜN GÖRÜLMÜYOR”

EROĞLU, CERAN VE USTA’DAN HAVUZ SİSTEMİ TEPKİSİ

İYİ Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, Merkez İlçe Başkanı Çetin Ceyran ve Belediye Meclis Üyesi Arife Usta, ortak bir açıklama yaparak havuz sistemi konusunda dolmuş esnafının mağdur edilmemesini istediler. Giresun Belediyesi’nin bu konuda dolmuş esnafını ikna edemediği ifade edilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi.

“Giresun Belediyesi’nin Dolmuş kooperatiflerine yapmak istediği havuz sistemine geçiş konusu incelendiğinde şirket olarak çalıştırılması yönünde bazı endişeler oluşmaktadır.

Belediyenin yapmaya çalıştığı havuz sisteminin ilimizde uygulanması mümkün görülmemektedir. Bu konuyla ilgili birçok belirsizlikler söz konusu olup havuz sistemini çalıştıracak şirketin yönetiminde kimlerin görev alacağı ve nasıl bir yöntem izleyeceği konularımda kafalarda soru işareti bırakmaktadır.

Uygulamaya çalışılan sistemin şoför esnafı istememekte ve mülkiyet haklarını ihlal edildiğini düşünmektedirler. Zaten pandemi ve son akaryakıt zamlarıyla zarar eden dolmuşçuların bu sistemde yeniden borçlandırılacağından evlerine ekmek parası götürme şansı bulunmamaktadır. Dolmuş ve şoför esnafının ekmeğiyle oynamayın. Şuanda çalışan 240 aracın bakım ve tamirinin Giresun Sanayi sitesinde yapıldığı düşünülürse yeni alınacak araçların servislerinin Giresun’da olmaması Trabzon veya Samsun bölgelerine gitmek zorunda kalacaklardır. Bu durumda da Sanayi esnafı da zarar görecektir. Ayrıca çalışan şoförlerin sayılarında da azalma olacağından istihdam azalacaktır. Çeşitli illerde bu sistem uygulanmış olmasına rağmen çok fazla rağbet göremediği 5 yıldan sonra sistemin çöktüğü öğrenilmiştir. Ayrıca güzergahlar konusu net olarak açıklanmadığı gibi üst mahallelerde bu dolmuşların çalışamayacağı konusu bilinmektedir.”

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?