GİRESUN’DA YENİ İNŞA EDİLEN GÖLETLER TEHLİKE Mİ SAÇIYOR?

GİRESUN’DA YENİ İNŞA EDİLEN GÖLETLER TEHLİKE Mİ SAÇIYOR?

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerine yapılan baraj bentlerinde meydana gelen sızıntıları ve vatandaşın tedirginliğini Meclis gündemine taşıdı.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Giresun’da sel ve taşkın önleme çalışmaları sonucu afet riskinin ortadan kaldırıldığı duyurulduktan kısa süre sonra yaşanan afeti hatırlatan Tığlı, “AKP son yıllarda Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar İlçelerinde tarımsal sulama amaçlı inşa edilen göletlerin de aynı şekilde defalarca propagandasını yaptı; fakat yandaş müteahhidime kazandırayım o da taşeronuna kazandırsın, ben de bunu siyasi malzeme olarak kullanayım anlayışının sıkıntılarını yaşıyoruz. Yanlış mühendislik, kalitesiz imalat, baraj, gölet yapımında deneyimsiz firmalar, denetimi yeterince yapamayan DSİ sonucunda pimi çekilmiş bir bombayı ortaya bırakıp gidiyorlar” dedi.
Sorumlu muhalefet anlayışı ile Giresun’un sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam eden CHP’li Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, söz konusu ilçelere yapılan göletlerinde gövdelerinde meydana gelen su sızıntılarını sordu.
ALUCRA GÖLETİ ONARILDI MI?
Hangi İyileştirmeler Yapıldı
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında ihale edilerek inşasına başlanan Alucra Göleti’nde, vatandaşların yoğun şikayetleri neticesinde 15.03.2019 tarihinde yapılan tespitle gövde dolgusuyla doğal zemin kontağı arasından yayılı su sızıntısı olduğu ve ardından 12 hanenin tahliye edildiğini hatırlatan Tığlı, DSİ Genel Müdürlüğü’nden gelen 5 kişilik teknik heyetin yapacağı incelemenin ardından, gerekli iyileştirme çalışmalarının yürütüleceği bildirildiğini anımsattı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “gelen uzmanlar hangi eksiklikleri tespit ettiler, hangi çalışmalar yapıldı” diye soran Tığlı, bu bölgede yaşayan yurttaşlarımızın tedirginliğini giderecek bir açıklama yapılmasını istedi.
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun milletvekili Necati Tığlı, yöre insanın tedirgin ve endişeli bir şekilde yetkili mercilere ulaşmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Giresun’un en büyük barajı kabul edilen, üzerinden Delice Irmağı geçen Alucra Göleti’nin dışında, Alucra İlçesi Yeşilyurt Göleti (Haşhaş Göleti), Çamoluk İlçesinde yer alan Kutluca Göleti ve Şebinkarahisar Dönençay Köyünde yer alan Dönençay Göleti’nin de bentlerinde benzer su sızıntısı yaşandığı ifade edilerek vatandaştan gelen ihbarların değerlendirilmesi arzu edilmekte, Alucra Göleti’nde son anda önlenen felaket riskinde yaşandığı gibi sorunu yetkili makamlara ulaştırmaya çalışan vatandaşlarımızın oldukça endişeli olduğu ifade edilmektedir.
2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden toplu açılış töreniyle hizmete alınan Dönençay Barajı, yine 2018 yılında hizmete alınan Çamoluk Akyapı Barajı gibi birçoğu yakın tarihlerde hizmete giren baraj ve sulama göletlerinin, müteahhitleri ya da onların taşeronları tarafından yetersiz standartlarda, eksik ve yetersiz mühendislikle inşa edilerek hizmete alındığı, kamu zararı meydana getirecek şekilde yetersiz imalatla hizmete alındığı iddia edilmektedir. Yine inşa aşamasında bulunan baraj ve göletlerimiz için de benzer kaygılar yöre insanını endişelendirmekte, küçük sızıntılar denilerek görmezden gelinmesinin bir felaketle sonuçlanabileceği ifade edilmektedir.”diye konuştu.
2017 YILINDA HİZMETE GİREN DÖNENÇAY BARAJI
Cumhurbaşkanı Külliyesinden toplu açılış töreniyle 2017 yılında hizmete alınan Dönençay Göletinin sızıntı ve eksiklikler sebebiyle tesliminin yapılmadığı iddialarını da soran Tığlı, vatandaşın haklı tedirginliğine vurgu yaparak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti;
1. Giresun İli dahilinde inşaat aşamasında kaç gölet ve baraj bulunmaktadır?
2. Çamoluk Gücer, Şebinkarahisar Ovacık, barajları ve inşaat aşamasında yer alan barajların fiziki gerçekleşme oranları nedir?
3. Dönençay, Yeşilyurt Göletleri bentlerinden su sızıntısı iddialarına ilişkin olarak inceleme yapılmış mıdır? Hangi tespitler yapılmış, hangi eksiklikler tespit edilmiştir?
4. 2017 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden toplu açılışı yapılan projelerden biri olarak yer alan Dönençay Göletinin teslimatı ve kesin kabulü yapılmış mıdır? Yapılmamışsa sebebi nedir? Gölette meydana gelen eksiklikler giderilmiş midir?
5. Alucra Göletinin15.03.2019 tarihinde başladığı ifade edilen su sızıntısı ardından görevlendirilen teknik heyetin tespit ettiği eksiklikler, inşaat kalitesine ilişkin olarak tespit edilen noktalar nelerdir? Buna ilişkin olarak hangi iyileştirmeler yapılmıştır?
6. Oluşan kamu zararı ve bu sebeple bölgeden tahliye edilen vatandaşlarımızın zararları ne şekilde tanzim edilmiştir? Bahsi geçen gölette tehlike devam etmekte midir?
7. Aynı şekilde faaliyette ve inşaat aşamasında yer alan göletlerin teknik ve fiziki takipleri, kontrolleri yapılmış mıdır?
8. Bahsi geçen göletlerin kısa sürede endişe verici oranda tehlike meydana getirmesi, eksik ve yetersiz mühendislik sonucu mudur? İnşaat kalitesine ilişkin kontroller nedir? Sorun baraj ve gölet inşasında tecrübe edinmemiş müteahhit ve taşeronlardan mı kaynaklanmaktadır? DSİ tarafından yapılan kontroller gerekli bilgi birikim ve tecrübeye sahip uzmanlarca yapılmış mıdır?
9. Bu göletlerde eksik, kalitesiz imalattan kaynaklı oluşan kamu zararı nedir? Bunun karşılanması için hangi adli ve idari süreçlere başvurulmuştur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar