“GİRESUNLU CENAZELER ZAMANINDA TESLİM EDİLMİYOR”

“GİRESUNLU CENAZELER ZAMANINDA TESLİM EDİLMİYOR”

BEKTAŞOĞLU ‘ADLİ TIP VAKIASINA’ ÇÖZÜM İSTEDİ

TBMM’nin son birleşiminde, söz alıp konuşma yapan Bektaşoğlu, Trabzon Adli Tıp Kurumu’na otopsi için gönderilen cenazelerin ailelere geç teslim edildiğini belirterek,  Adalet ve Sağlık Bakanından sorunun çözümünü istedi.

Kendisine bununla ilgili pek çok şikayet geldiğini söyleyen CHP milletvekili Bektaşoğlu, “mesai saati bittikten sonra görevliler gidiyor. Cenazeler sabaha kadar bekletiliyor. Ancak, işlemler bir gün sonra yapılıp ailelere teslim ediliyor. Bu durum yurttaşlarımızın hem acısını artırıyor, hem de cenazelerde bozulmalar oluyor” dedi

Bektaşoğlu şunları söyledi: “Adli vakıalarda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın cenazeleri savcılık soruşturmasına bağlı olarak Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderilmekte, otopsi raporuna esas muayene yapıldıktan sonra da cenaze yakınlarına teslim edilmektedir.

Aynı işlem ‘şüpheli ölüm’ ve otopsi gerektiren diğer cenazeler için de uygulanmaktadır.
Ancak kurumda bununla ilgili işlemler mesai saati dışında yapılmadığından, cenaze bir gece bekletilmekte,  15-20 saat arasında bir süre içinde yapılan işlemlerinden sonra ailelere verilmektedir. Karadeniz’in ulaşım, coğrafi yapı ve köylerin,il ve ilçe merkezlerine uzaklığı düşünülürse cenazelerin defin işlemi 2 günlük zaman dilimine yayılmaktadır. Böyle olunca cenazelerde bozulmalar görülmektedir.

Karadeniz’in pek çok ilini ilgilendiren bu sorunu bakanın bilgisine sunuyor,  çözümü yolunda bir çalışma bekliyoruz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?