Giresunlu STK’lardan Darbeye Hayır Bildirisi

Giresunlu STK’lardan Darbeye Hayır Bildirisi

15 Temmuz 2016 Cuma günü ülke genelinde yaşanan darbe girişimi dolayısıyla Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası,Giresun Ticaret Borsası’nın başını çektiği Giresunlu sivil toplum kuruluşları ortak basın bildirisi yayınladı.

Ülke genelinde TOBB organizasyonunda saat 11:00’de eşzamanlı yapılan toplantının Giresun ayağında bildiriyi Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu okudu.

Darbe teşebbüsüne karşılık ortak basın bildirisi şu şekildedir;

Değerli basın mensupları;

“15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.

Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Birliğimiz ve Oda-Borsa camiası ve Giresun STK’ları olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk.

Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.

Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır.

Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.

Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz.

Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.

Ama en çok darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.

Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz.

Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkarılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk.

Bu şerden hem demokrasimizi, hem birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık.

Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz.

Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız.

Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur.

Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz.

İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz.

Geçmişte olduğu gibi, bugün de yarında TOBB ve 365 oda-Borsa  ile Giresun Sivil Toplum Kuruluşları olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanlarında karşısında dikileceğiz.

Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi daha büyük hedeflere taşıyacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünü hep aklımızda tutarak, ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp güvenelim.

Bu vesile ile halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.

Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

 

Ortak basın bildirisi toplantısına Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Ticaret Borsası, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Makine Mühendisleri Odası,Giresun SMMMO,Giresun Ziraat Odası,Giresun Tabipler Odası,Giresun Elektrik Mühendisleri Odası,42.Bölge Giresun Eczacılar Odası,Veterinerler Odası,Mimarlar Odası,Giresun Jeofizik Mühendisleri Odası, Giresun Şoförler ve Otomobilciler Odası,Giresun Madeni Sanatkarlar Odası, Giresun Otelciler ve Kahveciler Odası,Giresun Terziler ve Tuhafiyeciler Odası, Giresun Berberler ve Kuaförler Odası, Giresun Marangozlar ve Keresteciler Odası, Giresun Umum Kamyon ve Kamyonetçiler Odası, Bulancak Şoförler ve Otomobilciler Odası,Giresun Umum Ayakkabıcılar Odası,Piraziz Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Keşap Esnaf ve Sanatkarlar Odası,Keşap Şoförler ve Otomobilciler Odası, Espiye Şoförler ve Otomobilciler Odası,Yağlıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tirebolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tirebolu Şoförler ve Otomobilciler Odası, Görele Marangoz ve madeni Sanatkarlar Odası, Görele Şoförler ve Otomobilciler Odası,Çanakçı Esnaf ve Sanatkarlar Odası,Eynesil Esnaf ve Sanatkarlar Odası,

Eynesil Şoförler ve Otomobilciler Odası, Dereli Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şebinkarahisar Şoförler ve Otomobilciler Odası,Güce Esnaf ve Sanatkarlar Odası,Doğankent Esnaf ve Sanatkarlar Odası,Giresun Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi,Öz Giresun Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi, Giresun Kadın Girişimciler Kurulu,Giresun Genç Girişimciler Kurulu Başkan ve temsilcileri katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?