Giresunluların Tabela Davası…

Giresunluların Tabela Davası…

Giresunluların 30 yıldır hararetle takip ettikleri tabela davası var.  Genellikle İstanbul’dan memleketine giden Giresunlular, karayolunda Giresun tabelası görememekten şikâyet etmekteler. Esasında bu şikâyet hepten de yersiz değil. İnsanlar yol boyunca memleketine ne kadar daha yaklaştığını, ne kadar yolun daha kaldığını merak etmekte haklılar. Gerçi son yıllarda artık dijital teknoloji sayesinde hem ne kadar yol gidildiği hem de memlekete ne kadar daha yol kaldığı belli oluyor. İstanbul’dan çıkan biri artık Giresun’a çıktığı yere bağlı olarak 1100 veya 1050 km yol olduğunu biliyor. Araçların göstergeleri sıfırlanarak veya başlatılarak ne kadar yol gidildiği ve ne kadar yol kaldığı da anlaşılıyor. Araç navigasyonu ve cep telefonlarındaki harita programları daha geniş alternatifler sunuyor.

Ancak Giresunlular bu işi biraz daha ileri götürerek bunu milli dava olarak görüyorlar. Tabi bunun bir de nereden başlaması gerektiğini de düşünmek gerekiyor. İstanbul’dan çıkan bir Giresunlu Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Kastamonu, Çorum, Amasya, Samsun ve Ordu illerinden geçiliyor. Bu tabela nereden başlayacak ki Giresunlu tatmin olsun. Giresunlular bu illerin tamamında tabela olamayacağı ortak kanaatini elbette taşıyorlar. Tabelanın Samsun’dan başlaması gerektiği kamuoyunda genel kabul görmüş gibi. Geçtiğimiz günlerde Giresun Federasyonu Başkan Yardımcısı Abdullah Akgün Samsun’a böyle bir tabela astı. “Giresun: 175 km” şeklinde olan tabela Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı tabela gibi mavi renkteydi.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tabela asılmasını öngören yasal düzenlemede tabelaların nasıl olacağı hangi bilgileri içereceği de açıkça belirtilmiş. Bu düzenlemeye göre tabelalara Giresun ismi yazılması imkânsız görülüyor. Ama Giresun ismi yazılırken diğer illerin müntesipleri kendi illerinin isimlerinin de yazılmasını isterlerse buna nasıl cevap verilecektir? Örneğin Samsun’a kadar gelen Rizeliler ve Artvinliler bizim ilimizin de ismi yazılsın derlerse buna nasıl çözüm bulunacaktır? Artvin’den yola çıkacak Ordu ve Samsunlular böyle bir istekte bulunursa bu istek nasıl karşılanacaktır? Gittikçe uzayacak tabelalar görüntü kirliliği yapmayacak mıdır? Yönetmeliğe göre tabelada en yakın ilçe merkezi, bağlı olunan il merkezi ve en yakın büyükşehir merkezine olan uzaklığın yazıldığı tabelaya Giresun veya bir başka il ismi nasıl yazılacaktır? Bu düzenlemeden vaz geçilirse acaba İstanbul’dan çıkışa bu istek uzar mı? Uzarsa buna nasıl çözüm bulunacaktır?

Bence Giresunlular, bu istekten vazgeçmelidirler. Bu isteğin pratikte kazandıracağı bir şey de yoktur. Bu iş için harcanacak enerjinin diğer konulara hasredilerek ilin tanıtımı ve gelişmesi için harcanması gerekir. Tanıtım ve ekonomik gelişme sağlanırsa zaten maksadın hâsıl olacağı bilinmelidir. Esasında Giresunluların en büyük sorunları, fındık fiyatlarının düşüklüğü, fındık dışında alternatif ürün yetiştirilmemesi, turizmin il ekonomisinde yeteri seviyede olmaması, köy ve bazı ilçe yollarının istenen standartlarda olmaması, elektrifikasyonun yeterli ve istenen seviyeyi yakalayamaması, il bazında sanayinin yeterince gelişmemesi, çevre kirliliği ve çöp sorunu ile yeni yeni ortaya çıkan su kaynaklarının özellikle yazın yetersizliği olarak gözlemlenmektedir. Bu sorunlar acilen masaya yatırılmalı ve çözümleri paydaşlarca aranmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?