GİRESUNSPOR; ERCİYESSPOR’U İLK DEVRE YENDİ, İKİNCİ DEVRE SEYRETTİ

GİRESUNSPOR; ERCİYESSPOR’U İLK DEVRE YENDİ, İKİNCİ DEVRE SEYRETTİ

Giresunspor geçen hafta deplasmanda Malatyaspor’a sorumsuzca yenilmiş ve ilk 6’da kendine yer arama gayretiyle Kayseri Erciyesspor maçına çıkmıştı. Malatyaspor maçına göre sağ bekte Rızvan, stoperde Emrecan, sağ açıkta İsmail Haktan ile 3 değişiklik yaparak sahaya çıktı. Sanki Malatyaspor maçının suçluları kaptan Berkan, Onur ve Abdulaziz miydi? Malatya’da kim iyi oynadı ki? Sanki 5 haftadır bu futbolcular hiç oynamamış gibi gösteriliyordu. Ancak son haftalarda hiç kimse sorumlu futbol oynamıyordu. Hiç iddiaları yokmuş gibi herkes işi boş vermiş gibi futbol oynuyordu.

İşte bu zihniyetle deplasmanlarda sorumsuzca mağlup oluyorduk. Bu mağlubiyetlerden sadece futbolcular sorumlu değil bence. En büyük sorumluluk teknik direktör Erkan SÖZERİ’ye düşüyordu.

Neyse biz Kayseri Erciyesspor maçına dönelim. Giresunspor sahaya çıktı ve rakibiyle adam adama inanılmaz bir futbol temposu ve inanılmaz bir baskı ile Kayseri Erciyesspor’a nefes aldırmıyordu. İşte bu zihniyet ve bu futbol arzusu Giresunspor’un ne kadar güçlü bir takım olduğunu gösteriyordu. Kayseri Erciyesspor neye uğradığını şaşırmış bir halde Giresunspor’dan 3 tane gol yiyordu. Televizyon başındaki seyirciler ve Giresunspor taraftarı bütün kötü anıları unutmuş, Giresunspor’un maçın 2. devresinde oynayacağı futbolu dört gözle bekliyordu.

İkinci devre başladı. Kayseri Erciyesspor bile; ‘Nasıl olsa farklı mağlup olduk’ düşüncesiyle gelecek haftaların planını maçın 2. devresinde yapmaya başlamıştı. Takım kaptanını çıkarmış bir halde biraz daha fark yemeyelim zihniyetiyle maça başladı. Giresunspor kendi sahasına çekilmiş Kayseri Erciyesspor’u nazik davetiyle; ‘Biraz da sen bize gol at’ der bir halde kendi sahasından çıkmıyordu. Nasıl olsa bu maç böyle biter havasındaydı herkes. Müdafaada dörtlü aynı çizgide bekliyor; ne bir kademe anlayışı, ne de topu ileriye taşıma zihniyeti vardı. Orta sahada aynı dörtlü çizgiyle oynuyor. Onlarda al gülüm ver gülüm yapıyordu. İkili forvette sanki orta sahaya geçmek yasakmış misali orta sahada geziniyorlardı. Herkes yerinde çakılı bekliyor.

Kayseri Erciyesspor, Giresunspor’un nazik davetiyesini sonunda kabul ederek, Çotanaklar’ı kendi ceza sahasına mahkûm etti. Sorumsuz futbolun ve laubali zihniyetin düşüncesinde olan Giresunsporlu futbolcular; bir karambol topun Giresunspor ağları gitmesinden sonra panik havasına girdiler. Bu arada Kayseri Erciyesspor takımına da ayrı bir özgüven geldi.

Kayseri Erciyesspor; tekrar bir sağdan, bir soldan Giresunspor takımını baskı altına aldı. Bir penaltı golüyle de yok olan ümitleri tekrar canlanan Kayseri Erciyesspor takımı; ‘Averajımız daha kötü duruma gelmesin’ düşüncesinden kurtulmaya başladı.

Son dakikalarda rakip takımdan 3. gol gelince Giresunspor tamamen teslim oldu. 3. golü yiyen Giresunspor’un aklı başına geç geldi. Santraya koşup 4. golü atmak için çırpındılar ama zaman bitmişti. Seyirciler bir birine bakıyor. Sanki herkes rüyada gibiydi. İşte bu rüyanın adı da şu şekildeydi: ‘Giresunspor: 3 – Erciyesspor: 3.

Ben futbolda 1-9-1 sistemi gördüm. Ama Giresunspor yeni bir sistem çıkardı Kayseri Erciyesspor maçında. O da 1-10 sistemi.

Şimdi eleştirim teknik direktör Erkan SÖZERİ’ye. Giresun’da tarih yazdınız. Sizin Giresunspor’a gelmenize sevinenlerin en birincisiyim. Sizi en çok savunanların başındayım. Kayseri Erciyesspor maçında yaptığınız oyuncu değişiklerine saygı duyuyorum. Hepsi yerli yerindeydi. Belki ben Abdullaziz’i almam Waldison’u alırdım.

Bir futbol takımı bu kadar mı geriye çekilebilir hocam? Futbolda 3-0’dan çok maç kaybeden takımlar oldu. Zaten futbolun güzel yanı da bu olaylardır. Ama bu kadar daha farklı alacağın maçı neden ve niçin kendi sahanda geri dörtlünü aynı çizgide ve orta sahanı niçin aynı çizgide tuttun bir anlam veremedim. Haydi bunu yaptın kabullendim. Niçin ilerde bir tane forvet bırakmıyorsun? Eğer Kayseri Erciyesspor takımı utanmasaydı kalecisini bile Giresunspor’un sahasında oynatacaktı. Sayın hocam Giresunspor orta sahanın ortasında müdafaa sistemini kursa orta sahamızla beraber forvetiniz rakibi kendi sahasında oynasaydı bundan daha mı kötü olurduk?

Sayın Hocam bu eleştirim sana saygımdandır. Bir teknik direktör tabi ki herkesten çok başarılı olmayı ister. Ama belki bu hatan senin daha büyük hoca olmana, ders almana yarar sağlayacaktır. Zaten teknik direktörlük böyle maçlarda krizi en iyi yöneten kişidir. Siz varı, yok ettiniz. Bu kadar telaşa gerek var mıydı? Bugün Giresunspor belki de ilk 6 iddiasını kaybetti. Ama bu telafiyi Giresunspor bir daha yakalayabilir mi? Kim bilir? Yani bir futbol takımında benim bildiğim teknik direktörler ilk 11’den 1 veya 2 kişi değiştirebilir. Sen 1 hafta oynattığını en az 5 hafta oynatmıyorsun.

Takım içindeki başarı veya başarısızlık senin tasarrufunda. Kayseri Erciyesspor maçında ilk devre oynattığın futbolcular belki bu sezonun, 1-2 kişi hariç en iyi takımı ve değiştirdiğin 3 kişi dâhil buraya kadar seninle hem fikirim. Şimdi neden kahroluyorum biliyor musun? Böyle bir Giresunspor Adanaspor’un 9 puan gerisindeyse benim üzüntüm, benim vicdanım buna el vermiyor. İşte ben buna kahrediyorum. Adanaspor bu ligden çıkar şampiyon olursa, o Kayseri Erciyesspor maçının ilk devresinde oynanan güzel futbolu Adanaspor’u seyrettiğim maçlarda bile bir kere göremedim için kahrolurum hocam. Madem biz böyle güzel futbol oynuyoruz neden bu duruma düştük Sayın Erkan SÖZERİ Hocam?

Bu eleştirilerimi senin samimiyetine güvenerek yazıyorum. Giresunspor ve taraftarı ile yine el ele vererek Play-Off heyecanını yaşar diye umut ediyorum Erkan Hocam…

Dünyanın neresine gidersen git ve nerede hocalık yaparsan yap kimse futbolcuları eleştirmez ve sorumlu tutmaz. Başarı gelirse; ‘Futbolcular başardı’ denir. Başarısızlık ise teknik direktöre kesilir.

Başarılı olmak; büyük teknik direktörlerin cesaretli olmasına da bağlıdır. Yoktan var olunur. O, lidere has bir durumdur. Elindeki futbolcular senin gibi düşünürse zaten başarı kendiliğinden gelir. Artık bu saatten sonra geriye dönüş yok. Futbolda dünü unutup, yarına bakmak zorundayız. Giresunspor olarak biz bir aileyiz. Birbirimizi eleştirip, doğruyu bulacağız diye düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?