GİSİP’TEN SORUŞTURMAYA TEPKİ

GİSİP’TEN SORUŞTURMAYA TEPKİ

Süral, Göktekin ve Aydın, seçim öncesi soruşturma açılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

GİSİP,Rektör adayı Cevdet Coşkun’a soruşturma açılmasını eleştirdi..

GİSİP Dönem sözcüleri ;Seyfi GÖKTEKİN ,Kerim SÜRAL  ve Engin AYDIN imzalı açıklamada,”GİSİP (Giresun Sivil İrade Platformu), Yaklaşık otuz bin civarında öğrencisi ve bini aşkın personeliyle Giresun’umuzun en önemli kurumlarının başında gelen Giresun Üniversitesi’nde önümüzdeki günlerde bir Rektörlük seçimi yapılacağı bilinmektedir.

2547 sayılı YÖK Kanunu gereği, sadece yardımcı doçent, doçent ve profesör ünvanlı öğretim üyelerinin oy kullanabildiği Rektörlük seçimlerinde profesör unvanlı olan ve 67 yaşını doldurmamış olan herkes aday olma hakkına sahiptir. Hatta söz konusu yasa, akademisyenler arasında bir tür hizmet yarışına yol açabilmek için seçimlerde an az altı adayın çıkmasını zorunlu tutmaktadır.

Hatırlanacağı üzere, Giresun Üniversitesi’nde 2010 yılında yapılan bir önceki seçimde üniversite içinden ve dışından aday olan altı isim için seksen civarında akademisyen oy kullanmıştı. Önümüzdeki seçimde ise yaklaşık dört yüz civarında öğretim üyesinin oy kullanacağı bilinmektedir. Ancak, öğretim üyelerinin dörtte üçü üniversiteye kendisi tarafından alınmış olmasına rağmen, haksız ve hukuksuz uygulamaları sebebiyle seçimde akademisyenlerin desteğini alamamaktan korktuğu anlaşılan Rektör Attar’ın şu ana kadar adaylığını açıklamış tek kişi olan Cevdet Coşkun’un seçim çalışmalarını bloke etmek için görülmedik yollara başvurduğu bilgisine ulaşmış bulunuyoruz.

Aldığımız duyumlara göre Attar’ın bu süreçteki en son icraatı ise Espiye Meslek Yüksek Okulunda çalışan öğretim üyelerini ziyaret ederek kendini ve projelerini onlara tanıtmaya ve desteklerini istemeye giden Cevdet Coşkun ve öğretim üyesi arkadaşlarına disiplin soruşturması açmak olmuştur. Kendisinin ve arkadaşlarının -güvenlik kamera kayıtları üzerinden hangi saatler arasında söz konusu birimi ziyaret ettiği tespit edilerek- mesai saatleri içinde görev yerini terk etmek suçlamasıyla haklarında idari soruşturma açıldığı ve bu kapsamda savunmalarının istendiği öğrenilmiştir.

Üniversiteler çoğulculuğun, rekabetin ve özgürlüğün en üst düzeyde yaşanması gereken kurumlardır. Rektörler ise bir üniversitede yapılacak olan Rektörlük seçiminin yasalara ve yönetmeliklere uygun biçimde yürütülmesinden sorumlu olan makamlardır. Hal böyle iken ve her bakımdan propaganda üstünlüğüne sahip olmasına rağmen Rektörün, demokratik ve yasal bir çerçevede yaşanacak olan bir seçimde, yetkilerini kötüye kullanarak kendisine rakip olan adaylara bu türden baskılar uygulamasını kabul etmiyoruz.

Daha önce de benzer türden haksız soruşturmalarla öğretim üyelerini hukuksuz biçimde cezalandıran ve verdiği cezaların tümü YÖK’ten ve İdare Mahkemelerinden dönen Rektör Aygün Attar’ı bu uygulamaları nedeniyle kınıyor ve YÖK Başkanlığını göreve çağırıyoruz.”denildi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?