GÖĞÜS HASTANESİ KONUSUNDA KİM HAKLI?

GÖĞÜS HASTANESİ KONUSUNDA KİM HAKLI?

SSK ve Gedikkaya Devlet Hastanesi’ni kapatan Giresun’da şimdi de üçüncü bir hastanenin kapatılıp kapatılmayacağı tartışılıyor…Cuma Günü ,Giresun Göğüs Hastanesi’nin önünde toplanan partiler,sendikalar,esnaflar ile vatandaşlar,Göğüs Hastanesi’nin kapatılması veya taşınmasına izin vermeyeceklerini açıkladılar..
BBP Giresun İl Başkanı Selahattin Toslu,Göğüs Hastanesi’nin bu il için hayati önem taşıdığını belirterek”Bu ilde 2 hastane kapatıldı kimse ses çıkarmadı.Şimdi Üçüncü Hastane için taşınma ve kapatılma riski varsa ,bizler buna karşıyız”dedi
Tüm Genel İş Sendikası Genel Başkanı Fatih Yıldız ise Giresun’da 3 hastanenin kapanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
Yıldız şu noktalara dikkat çekti:
1-Öncelikle taşınacağı söylenen bir hastanede şu anda devam eden kapsamlı bir tadilat çalışması var. Bu çalışmaların amacı sebebi nedir?
2- Şu an için yaklaşık 100 hastanın yataklı tedavi gördüğünde ve Aralık Ocak aylarında sayının 150 leri bulduğu bir hastaneyi taşıyarak bu hastalar için ayrılacağını söylediğiniz 40 yatağa bu insanları nasıl sığdıracaksınız?
Yer yok diyerek bu insanları nereye göndereceksiniz?
3-Şu anda bu hastanede 2 adet yoğun bakım ünitesi var ve yetersiz kaldığı biliniyor. İlimizdeki hastanelerde bulunan Yoğun Bakım ünitelerindeki yatak kapasitelerinin de İhtiyaca cevap vermediğinden dolayı çoğu zaman yatak olmadığı gerekçesi ile yaşam mücadelesi veren insanlarımız çevre illere gönderiliyorken,
Buradan, bu hastaneden götüreceğiniz yoğun bakım hastalarını nereye sıkıştıracak veya hangi illere göndereceksiniz?
4- Bütün Türkiye’de kamu adına sağlık hizmeti veren kurumların imkan ve kapasiteleri sürekli artırılırken Giresun’da bunun tersi bir uygulama yapılarak Devlet Hastanesi afiliasyon sistemi ile Araştırma Hastanesinde bağlanarak hizmette bariz aksamalar yaşanmaya devam ederken, Şimdi de göğüs hastanesinin bu hastanelerin içerisinde sıkıştırılması ile Giresunlunun yararlanacağı sağlık hizmetlerini daraltmanın, kısıtlamanın amacı nedir?
Giresun Fındık kabuğunun içine mi sıkıştırılmak isteniyor?
5- Bu taşınmanın sonucunda hastanenin bölge ve İhtisas Hastanesi işlevini yitirdiği gerekçesiyle başka bir ile taşınmayacağının garantisini kim verecek?
6- Asıl can sıkıcı soru ise şudur bu hastane taşınacak olursa, Burada bulunan ve artık Giresun’daki en kıymetli arazilerden biri durumuna gelen bu arazi ne amaçla kullanılacaktır?
Burası da konut alanı mı yapılacak?
Kim, nasıl değerlendirilecek???
Giresunlular olarak bu soruları sormaya ve yanıtlarını alıncaya kadar da Susmaya kararlıyız.
Biz diyoruz ki;
gelin Giresun’a kast edilmesine
ihanet edilmesine göz yummayalım.
Elimizdeki kazanımların alınmasına kayıtsız kalmayalım.
Şehrimizin daha fazla küçültülmesine fırsat vermeyelim.
Giresunlular olarak Giresun’a ile Giresun’un menfaatlerine sahip çıkalım.
Bu hastaneyi taşıtmak veya kapatmak yerine daha kapsamlı,
daha işlevli bir hale getirmek için güç Birliği yapalım.
Çevresindeki kamu binalarını ve arazilerin de dahil ederek yatak kapasitesini,
hizmet çeşitliliğini artıralım.
Ameliyathaneleri, ilave yoğun bakım üniteleri ve diğer tıbbi donanımları ile daha kapsamlı hale getirilmesi için çalışalım.
Biliyorsunuz, bir deyimimiz var ”dökülen kabını doldurmaz” diye.
Yeni bir bina yapılmadan bu hastanenin taşınması demek, bu hastanenin yok olması, kapanması demektir.
Basit hesapları, basit ayrılıkları ve siyasi tutumları bir kenara bırakarak gelin ”BU SEFER GİRESUN İÇİN” diyelim.
Bütün sivil toplum örgütleri olarak şehrimizin ve halkımızın menfaatlerinin korunması ortak paydasında bir araya gelelim ve Şehrimize, hastanemize, geleceğimize sahip çıkalım.
Biz, Tüm Genel İş Sendikası Genel Merkezi olarak, bu amaçla ilimizdeki bütün sivil toplum örgütlerini bir çatı altında toplanmaya davet ediyoruz. Bunun için çabalayacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mobil Sürüme Geç