GÖKHAN KARA İLE DOBRA DOBRA

GÖKHAN KARA İLE DOBRA DOBRA

Genç yaşına rağmen Ankara’da önemli başarılar elde ederek ilimizin gururu olan Kara ile başarı öyküsünü konuştuk.

Röportaj : Mehmet UZUN

23.01.2016 Cumartesi günü Giresun Üniversitesi AB Çerçeve Ofisi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Rahman ÇAKIR ile  hemşerimiz genç işadamı Gökhan KARA’yı ziyaret ettik.

Mehmet Uzun : Gökhan Bey bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Gökhan KARA :1980 Giresun doğdum.İlk,orta ve lise eğitimimi babamın milletvekili olması nedeni ile Ankara ‘da tamamladım.Yükseköğrenimimi  ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2003 yılında tamamladım.

Mehmet Uzun : İş hayatına ne zaman başladınız?

Gökhan KARA : Aynı yıl Giresun ‘da hizmete açtığımız Total Akaryakıt İstasyonun işletmeciliğine başlayarak ticarete ilk adımımı attım.Geride bıraktığımız yıllarda ticarette birçok öngörü ve bilgi sahibi oldum.

Mehmet Uzun : Kişilik özellikleriniz ve hobilerinizden bahseder misiniz?

Gökhan KARA : Yapı itibarı ile haksızlığa uğradığım anda kızgınlığımda başlar.Hobilerim arasında seyahat etmek, seyahat ettiğim ülkelerden hediyelik eşya almakta ve bunlardan koleksiyon yapmaktır. Ayrıca iyi de bir yemek gurmesiyimdir.Fırsat buldukça da yürüyüş yapmaktayım.

Baba mesleği olduğu için siyaset her zaman ilgi alanımdadır.Yaptığım işe önem veririm ve bununla da mutlu olurum.Ailem ve arkadaşlarımla beraber olmak en mutlu anlarımdandır.Evimizde beslediğimiz köpeklerle ilgilenmekte bana ayrı bir keyif verir.

Mehmet Uzun : Ankara Balgat Uğur Okulları Kampüsü hakkında bilgi verir misiniz?

Gökhan KARA : Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yasa ile 1 eylül 2015 tarihinden itibaren dershaneciliğe son verildi..47 yıldan bu yana dershane modelini uygulayan Uğur Dershaneleri bu süreci önceden öngörerek eğitim sistemindeki bazı değişikliklere ve başarıyı arttıracak eğitim modelleri ile yoluna devam ediyor. 3 yıl öncesinden Uğur Hazırlık Liseleri adı altında hem öğrencinin akademik başarısını hem de üniversiteye tek çatı altında hazırlayan bir modeli ortaya koyan ilk ve tek kurumdur.Dershanelerin kapanma süreci ile birlikte Türkiye de Uğur Okullarının bünyesinde temel liseler Uğur Anadolu Liseleri ve Uğur ilk ve orta okulları olarak yoluna devam etmektedir.

Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığa bağlı bir eğitim kurumu olarak daha modern ve daha teknolojik eğitim ortamlarımızla öğrencilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarımıza devam edecektir.

Her öğrenci farklı öğrenir, biz bunun farkındayız.Kişiye özgün öğretim modeli ile 2 kademeli bir eğitim modeli uyguluyoruz.

Şu an sadece lise düzeyinde 280 öğrenciye 32 personelle hizmet vermekteyiz.Gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeylerinde de hizmet vermeye başlayacağız.Böylece Balgat Uğur Okulları Kampusunun Öğrenci kapasitesi 800 olacaktır.

Mehmet Uzun :Okullarınızın özelliklerinden bahseder misiniz?

Gökhan KARA : 1.kademede öğrencilerimize 21.yüzyıl becerileri kazandırmayı hedefleyen kurumumuzda üniversite de hazırlık sınıflarını rahatça geçebilecek düzeyde yabancı dil eğitimi vererek onlara yurtdışında yabancı dil öğrenme fırsatını ücretsiz vereceğiz.

2.kademede öğrencilerimizin bilgi ve hazır bulunuşluk düzeyini arttırarak ülkemizde ve dünya da sınavlara hazır hale getireceğiz. Biz sadece diploma vermeyeceğiz.Biz öğrencinin kendini tanıma fırsatını ve gelecekteki hayallerini kavuşmasına bir yol arkadaşı olacağız.

Ayrıca okulumuzda Tüm Türkiye deki okullara örnek olacak STEAM CENTER Laboratuvarı ( Scıence- (fen bilimleri) Technology (teknoloji), Engineering (mühendislik)art(sanat),  Math (matematik)bulunmaktadır.

Bu laboratuardaki işleyiş tasarlama, üretme ve sergileme biçiminde okulda bulunan anfi ve fuaye alanında yapılacaktır.

Buradaki amaç çoklu disiplinler bir öğrenme yaşam döngüsü oluşturmaktır.

Okulumuzda uzaktan eğitim imkanı sunan Uğur Online ile öğrencilerin 7/24 bilgiye ulaşması da sağlanmaktadır.

 

Türkiye’ de ilk defa mentorlük sistemini uygulayan Uğur Okullarında her öğrencinin bireysel danışmanı eğitsel danışmanı ve mentorü olacaktır.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Sn. Enver Yücel bütün yatırımını eğitime yapan her öğrenciye farklı fırsatlar sunan ve uluslararası eğitime vermiş olduğu katkılardan dolayı bütün dünya da bir eğitim sevdalısı olarak bilinmektedir.Bizlere hayallerinizin arkasından gidin ve eğitim ile dünyayı değiştirmek elinizde diyen Sayın Başkan bize gerek fikirleri ile ışık uygulamaları ile yol göstermektedir ve her zaman enerji ile heyecan vermektedir.

Ülkemize ve milli değerlerimize hizmet eden bir dünya insanı yetiştirmek için bize ihtiyaç duyulan her bölgede hizmet vermeye devam edeceğiz.

Türkiye de dünya ülkelerine oranla özel öğretimin payı oldukça düşüktür.% 3 -4 oranlarında olan bu sektörün önü açılmalıdır. Daha iyi koşullarda öğrencilerimizin eğitim almaları için her yönü ile hem devlet okullarımız hem de özel okullarımız güçlendirilmelidir.Birbiri ile rekabet eden değil rekabet üreten bir sistem ile öğrencilerimizi  ezberci bir eğitimden kurtarıp onlara yaşayarak öğrenme merkezleri sunmalıyız.

Bizim derdimiz ülkemiz.Büyüklerimizden almış olduğumuz onurlu bayrağı bir sonraki nesle aktarana kadar çalışacağız.

İnsan toplumun derdini kendine dert edinince çözüm yolları içinde ne kadar çalışması gerektiğinin farkına varıyor.En büyük sorunumuz empati ve gelecekteki kalkınmamızın en büyük kaynağının eğitim olduğunu insanlara anlatmak heyecanı bizi çalışkan olmaya itmektedir.

Bir yolculuğun başında hedefe ulaşmak çok önemli gibi görünür.Ancak hedefe varıldığında esas önemli olanın yolculuk olduğu anlaşılır.Genç arkadaşlarımız  ideallerini gerçekleştirmek istediklerinde cesur davranmalı , risk alabilmeli ve sorumluluk sahibi olmalıdırlar.

Şu da bir gerçek ki bizlerin eğitim almış olduğu sıralar daha samimi ilişkilerin olduğu daha candan ortamlardı. Teknolojini çok hızlı gelişmesi ile bir kuşak bu eğitim değişiminden çok olumsuz etkilendi. Teknolojiyi öğrenmekten ziyade eğlence  amaçlı kullandılar.Günümüzde tabi ki bilgiye ulaşmak artık çok kolay insan yeter ki öğrenmek istesin.Öğretim sistem ve modelleri değişti.Dünya değişiyor.Artık uzay çağındayız.21. yüzyılda her birey kendini sürekli yenilemek zorundadır.Eğitim öğretim ve yöntemleri bu bağlamada değişiklik göstermektedir.

Mehmet Uzun : Uğur Okulları olmanın avantajları nelerdir?

Gökhan KARA : Uğur İnternational ile Bahçeşehir Üniversitesinin dünya genelindeki kampuslarında öğrencilerine ücretsiz yabancı dil öğrenme fırsatı sunmaktadır ve Uğur Okullarından mezun olan bir örenci Üniversitenin yapacağı sınavlarla birlikte A1-A2 B1-B2 düzeyinde sertifikalara sahip olacaktır. Ayrıca her Uğur Okulları öğrencisine verilecek olan Uğurlu kart ile dünyanın her yerinde Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının tüm sosyal imkanlarından faydalanacaklardır.

Eğitim sektöründe yer alma fikri, düşünceleri ve eğitime bakış açısı ile beni heyecanlandıran ve tüm yatırımını eğitime harcayan BUEK başkanı aynı zamanda hemşerimiz olan Sn. Enver Yücel sayesinde başlamıştır.Ayrıca eğitim sektörüne adım attığımız günden beri desteğini üzerimden esirgemeyen sevgili babam Dr. Burhan Kara‘nın da bu konu da katkısı oldukça fazladır.

Mehmet Uzun : Son olarak neler söylemek istersiniz?

Gökhan KARA : Son olarak Türkiye toplumunun önümüzdeki 5 yıl içerisindeki eğitim modelini uluslararası toplum ile eşgüdüm içinde geçirmesi  ve bu konuda özellikle  bölgedeki varlığını eğitim modelleri ve yatırımları ile güçlendirmek zorundadır.

Geleceğin bilgi toplumunun ihtiyaçlarına yönelik eğitim ve öğretim sistemlerini tanımak için UĞUR OKULLARININ  değişen doğası, eğitime kattığı değeri, gelecek vizyonlarını, sınavlara hazırlık öngörülerini , yurtdışı eğitim ve yabancı dil fırsatlarını tanımak için tüm öğrenci ve velilerimizi okullarımıza davet ediyorum.

Sizlere de bizzat okulumuza gelerek bizi ziyaretiniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

12552685_563881043776701_3740962323406208643_n

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?