Gözler ‘Bakan Çelik’te

Gözler ‘Bakan Çelik’te

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Atağa Kalktı.

ÖZTÜRK Fındığın son durumunu Bakan ÇELİK’ e iletti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılı Bütçesinin görüşülmesi esnasında Tarım bakanı Faruk Çelik’e fındık, çay ve lisanslı depoculuk konularında görüş beyan eden Giresun milletvekili Cemal ÖZTÜRK, Toprak Mahsulleri Ofisi (TSO)’nun daha aktif hale gelmesi istedi.

Fındığın son günlerde düşüşünü de değerlendiren vekil Cemal ÖZTÜRK;” Son günlerde yaşanan özellikle fındığın ticaretinde büyük bir fiyat istikrarsızlığı söz konusu. Bunu gecen gümrük ve ticaret bakanlığı bütçe görüşmesinde de dile getirdim. Tabirimi hoş görün hani Nasrettin hocanın ifadesiyle  “Bu köy o kadar zalimleşmiş ki köpekleri serbest bırakmışlar taşları bağlamışlar bağlamışlar” ifadesi var.

Fındıkta son iki yılda büyük bir oynaklık yaşanıyor sezona 11 ile 11,50 tl den başlayan kabuklu fındık fiyatı 15,50 tl ye kadar çıkmış olup bu aybaşında 9 tl ye kadar inmiştir. Son günlerde hükümetimizin toprak mahsulleri ofisini devreye sokacağı ile ilgili bir beklentisi üzerine fındık fiyatı tekrar 12 liraya kadar yükseldi.”diye konuştu

Bu nedenle Fındık ve diğer bireysel ürünler incir, üzüm, kayısı gibi ürünlerimizin Toprak Masülleri Ofisimizi daha aktif hale getirerek bu geleneksel ürünlerimize ilişkin hem alım üründe hem de satım ürünlerde siyasaya aşırı fiyat yükselmelere müdahale edecek regülasyon bir kurum olarak Toprak Mahsülleri Ofislerimizin devreye sokulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Giresun milletvekili Cemal ÖZTÜRK, Fındık fiyatlarındaki aşırı düşüşleri engellemek için devlet kurumlarının devreye girmesi ve çayda verimliliğin artırılması 2B arazisi üzerinde bulunan çaylık ruhsatlarının yenilenmesi hususunda sürenin bir müddet daha uzatılmasıyla ilgili görüş değerlendirme ve taleplerini Tarım Bakanı Faruk ÇELİK’ e iletti

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?