GRÜ Rektörü Coşkun 34. Uluslararası Fizik Kongresine katıldı

GRÜ Rektörü Coşkun 34. Uluslararası Fizik Kongresine katıldı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Türk Fizik Derneği tarafından 58 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen “34. Uluslararası Fizik Kongresi”ne katıldı.
MuğlaBodrum’da gerçekleşen ve farklı ülkelerden önemli çalışmalara imza atmış bilim insanlarının katıldığı kongrede; Uygulamalı Fizik, Astrofizik ve Kozmoloji, Atomik ve Moleküler Fizik, Yoğun Madde Fiziği, Enerji, Yüksek Enerji Fiziği ve Plazma Fiziği, Matematiksel Fizik, Tıbbi Fizik, Nükleer Fizik, Fizik Öğretimi ve Felsefesi ile İstatistiksel Fizik ana başlıkları ele alındı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılımcılar arasında yer aldığı, farklı ülkelerden bilim insanlarının katıldığı programın Danışma Kurulu Başkanlığını yürüten ve aynı zamanda kendisi de fizik profesörü olan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, kongrenin açılışında bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma çabası içerisinde, gelecekte güçlü ve zengin bir ülke olarak var olabilmesi için bilime ve bilimsel düşünceye büyük ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun, Türk fizikçilerine de bu yolda önemli görevler düştüğünü söyledi. Amacı, Türk fizikçilerini ülkenin teknolojik ve iktisadi kalkınmasına katkı vermeye teşvik etmek, fizik ve fizik ile ilgili bilim dallarının gelişmesini sağlamak, fizik dalında öğrenim görmüş ve görmekte olan kişiler arasında mesleki dayanışmayı sağlamak olan Türk Fizik Derneğinin bu doğrultuda çok değerli katkılar sunduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Bodrum’da düzenlenen TFD kongrelerinin Anadolu’daki farklı şehirlerde ve hatta üniversitelerde yapılmasının bu toplantılara önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.
Kongrede YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a; temel bilimlerin gelişmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından ilk kez başlatılan YÖK- TEBİP üstün başarı sınıflarının açılması, temel bilimler programlarını okumak isteyen öğrencilere YÖK tarafından burs verilmesinin başlatılması ve başarılı öğrencilerin bilim insanı olarak Türkiye’ye kazandırılması amacıyla yapmış olduğu çalışmalarından dolayı “Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü” takdim edildi. Ödülü Sayın Saraç’a ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun takdim etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?