GRÜ Rektörü Coşkun’un “19 Eylül Atatürk’ün Giresun’a Gelişi ve Gaziler Haftası” mesajı

GRÜ Rektörü Coşkun’un “19 Eylül Atatürk’ün Giresun’a Gelişi ve Gaziler Haftası” mesajı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 94. yılı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı. Coşkun açıklamasında, “19 Eylül; Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresun’a geldiği, kendisine gazilik unvanının verildiği ve bu nedenle Gaziler Haftası olarak kutlanan, Giresun ve Giresunlular için önem taşıyan bir tarihtir.
Bundan 94 yıl önce 19 Eylül günü, Kurtuluş Savaşı’nda destan yazan Topal Osman Ağa ile 42. ve 47. Gönüllü alaylarının memleketi Giresun’a gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ziyaretinde hem vatan savunması için büyük fedakârlıklarda bulunan bu kahramanları anmış, hem de Karadeniz’in incisi bu güzel şehri gezerek vatandaşların dertlerini dinlemişti.
Gazi Mustafa Kemal’in Giresun’a gelişinin 94. yılını kutladığımız 19 Eylül tarihi kendisine TBMM tarafından Gazilik Unvanının verilişinin de yıldönümü iken aynı zamanda Gaziler Haftası olarak kutlanması bakımından önem taşımaktadır.
Bu vesileyle Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı, milli birlik ve beraberliğimizin bekası uğruna canlarını hiçe sayan ve büyük fedakârlıklar göstererek gazilik mertebesine ulaşmış kahramanlarımızı ve bu uğurda canını feda eden şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?