GRÜ’NÜN BÜYÜMESİ MASAYA YATIRILDI

GRÜ’NÜN BÜYÜMESİ MASAYA YATIRILDI

Giresun Üniversitesi Kent İşbir-liği Platformu olağan toplantısını GÜKİP Fahri Yönetim Kurulu Baş-kanı Prof. Cevdet Coşkun ve Hasan Çakırmelikoğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri ile Giresun önemli sivil Toplum Kuruluşları katılım sağladı.
Toplantının gündem maddeleri şu şekilde sıralandı; Giresun Kent Konseyi tarafından yazılı olarak sorulan “Üniversitemizin gelişmesi ve büyümesi için şuana kadar yapılanlar ile öğrencilere sağlanan imkânlar nelerdir” gündem başlığı ile ilgili olarak; Üniversitemiz hocaları tarafından sunum gerçekleştirildi.
İkinci gündem maddesi ise; AB hibeleri kapsamından açılmış olan Eurodesk temas noktası (gençler için eğitim ve gençlik alanında ki Avrupa fırsatları) konusunda üniversitenin çalışmaları ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.
Diğer önemli gündem maddesi ise ; Giresun Üniversitesi 20 Eylül 2018 tarih ve 2018-150/7 no’lu Senato Kararıyla Bulancak ilçemizde kurulmasına karar verilen DİŞ HEKİMLİĞİ fakültesi hakkındaki karar ile ilgili oldu. GÜKİP üyeleri belli başlı önemli yatırımların (Bulancak OSB, TEKNOKENT, Endüstriyel Tasarım Okulu vb.) Bulancak ilçemize yapılmasından STK’lar olarak destek verildiğini ve bundan büyük bir memnuniyet duyulduğu belirttiler. Diş Hekimliği Fakültesi mevzusunu ise Giresun merkeze yapılacağı defalarca ilimiz siyasiler tarafından çeşitli toplantılarda konuşulduğunu bununda kamuoyunda bir beklentiye sebebiyet verdiğini hatırlattılar.
Giresun Eğitim ve Araştırma hastanesinin Giresun merkezde konumlandırılmasından dolayı bütünün bir parçası olan DİŞ HEKİMLİĞİ fakültesinin ayrıştırılmaması hususu özellikle dile getirildi.
GÜKİP çatısı altında bulunan 20’nin üzerindeki STK konu ile ilgili görüşlerini arz ederek Üniversite yönetimine, Giresun Merkezde uygun alanların olmasına rağmen ilçenin tercih edilme sebebini sorguladılar. Yapımına 2017 yılında başlanan ve 117 milyon TL ye mal olacak olan Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi dururken, Ayrıca Diş hastanesi Giresun merkezde yer alıyor iken neden böyle bir karar verildiğinin ilin Sivil Toplum Kuruluşları ile paylaşılması gerekliliğini vurguladılar. Giresun’un ilçeleri ile bir bütün olduğunu ve asıl gelişmenin ve kalkınmanın ancak merkezi geliştirmekle sağlanacağı, gelişmemiş ve geri bırakılmış il merkezinin ilçelerine de katkı sunmayacağı özellikle dile getirildi. İl merkezi ile ilçelerin anlamsız tartışmalarla karşı karşıya getirildiği ve ilimizin enerjisini boşa tüketildiği vurgulanarak, siyasilerin, bürokrasinin ve üniversite senatosunun konuya acilen çözüm üretmesi gerektiği vurgulandı.
GÜKİP Yönetim Kurulu ve Üyeleri “Üniversitemizin ve senatonun bu kararı alma nedenini tam olarak anlaşılmadığını, Giresun kamuoyunun bu karara tepkili olduğunun farkında olduğunu belirterek, Üniversite Senatosunun, siyasilerin ve bürokratların kararlarını tekrar gözden geçirmelerini ve kamuoyunun tepkisini dindirecek açıklama yapmaya davet ediyoruz” dendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?