GRÜ’yü Karaman’da Temsil Ettik

GRÜ’yü Karaman’da Temsil Ettik

Giresun Üniversitesi (GRÜ) öğrencileri bu sefer Karaman’ı yerinden oynattı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu ile Genç Sosyal Bilimciler Derneğinin 10.03.2016 tarihinde ortaklaşa düzenlediği Üçüncü Ulusal Gençlik Tartışmaları etkinliği kapsamında 60 üniversite ile birlikte Giresun Üniversitesi de 50 kişilik bir ekip halinde katılım sağladı.

Çok sayıda öğrencinin yanı sıra Karaman Valisi Murat Koca, Antalya milletvekili Mustafa Apaydın, İstanbul eski milletvekili Prof. Dr. Semih Yalçın, Karaman Belediye Başkan Vekili Reşit Kızıldeniz, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Karaman Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, Şimşek Bisküvi Gıda Yönetim Kurulu adına Dilaver Topal, il ve üniversite protokolü ve davetlilerin katılımıyla KMÜ Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Genç Sosyal Bilimciler Derneği Başkanı Burak Öztürk dernek olarak yapmış oldukları faaliyetler hakkında bilgi vererek gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden bahsetti. Öztürk, bu tip organizasyonlarla katılımcıların birbirlerini dinleme ve anlama imkânı bulduklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gençler olarak sivil bir insiyatif geliştirerek uzlaşma kültürünü egemen kılmak amacıyla gayret gösteriyoruz. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bizler millet olmanın önemini bilerek bir bütün olmalıyız. Milletleri millet yapan çok farklı değerler mevcut. Ülkemizin hangi şartlarda bu günlere geldiği hepimizin malumudur. Umarım program hepimiz için hayırlara vesile olur. Programın düzenlenmesinde emeği geçen, bize destek veren ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Türk Dış Politikasında Sıfır Sorun mu, Sırf Sorun mu?’ konulu ilk oturuma geçildi. Altı oturum halinde gün boyu süren programda Avrupa Birliği müzakere süreci, Arap baharı, yerel yönetimler, başkanlık sistemi, terör sorunu gibi konular ele alındı.

Giresun Üniversitesi’ni temsilen Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mahmut ŞEN ‘Terör sorunu mu Çözüm süreci mi?’ ve Kamu Yönetimi Bölümü 1.sınıf öğrencisi  Buse KARAKÖSE ‘Başkanlık Sistemi mi Parlamenter Sistem mi’ olmak üzere kendi tezlerini savundular.

Toplam 18 akademisyenin jüri üyesi olduğu ve 100 farklı üniversiteden hukuk, ekonomi, kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanındaki öğrenci kulüplerinin başkanlarının tartışmacı olduğu program, katılımcılara sertifika verilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?