GTB Başkanı Yaşar İbaş’tan, Fındık Müzesi’ne destek çağrısı

GTB Başkanı Yaşar İbaş’tan, Fındık Müzesi’ne destek çağrısı

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, yaptığı açıklamada Fındık Müzesi konusunda Giresun’da, Türkiye’de ve Yurtdışında yaşayan tüm Giresunlulardan destek istedi. Başkan İbaş, yayınladığı basın bülteninde şu düşünceleri paylaştı:

“Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile birlikte yeni göreve gelmemizin hemen akabinde yeni dönemde neler yapma arzusunda olduğumuzu, yeni projelerimizin ve devam eden projelerimizin devamını yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağımızı siz saygıdeğer kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bu yöndeki çalışmalarımızı gelişen süreç içerisinde hep kamuoyumuz ile paylaşır durumda ve şeffaf bir yönetim anlayışı ile Giresun Ticaret Borsası’nı tüm kesimlerin yeri yapma arzusunda olduğumuzun öncelikle bilinmesini de bu vesile ile bir kez daha duyurmak istiyoruz.

Malumları olduğu üzere Giresun İlinde bir Fındık Müzesi’nin kurulması yaklaşık 50-60 yıldan beri konuşa gelinen bir durum. Giresun Ticaret Borsası bizatihi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş bir kurumumuz. Giresun İlinin fındık özelinde önemli bir konumda olduğu tarihsel kayıtlarda ve kaliteli fındık üretimi açısından hepimizin de yine malumu olduğu bir durum. Kurumumuz bu yönde kendinde bir sorumluluk hissederek kolları sıvamış ve bu yönde sözden eyleme geçecek bir çalışmanın, yani koltuğumuzun altında bir dosya ve planlı bir iş olması için sağ olsun geçmiş yönetimimiz bir proje yapmış bunun avam projelerini ve fizibilite raporlarını Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteklerinden de yararlanarak ortaya çıkarmış, ilin en önemli siyasi erklerine bunları her ortamda dile de getirerek dosya olarak sunmuş. Bu çerçevede yapılan çalışmaları da şu anda var olan yönetim kurulumuz ve meclis üyelerimizle birlikte çok önemsiyoruz ve bu projenin Giresun’a kazandırılması için her ortamda gündemde tutuyoruz.

Çünkü İlimiz için bu proje hayati önem arz etmekte, Giresun deyince akla gelen tek şey fındık olduğuna göre fındıkla ilgili her şey Giresun için önemli, bu önemi taçlandıracak mega proje de bizce Giresun Fındık Müzesi’dir. Bunun için her şey var sadece ve sadece yapılması gereken tek şey Fındık Müzesi’nin yapılacağı alanın Devlet tarafından tarafımıza tahsisinin gerçekleştirilmesidir.

Bakınız son günlerde Giresun Fındık Müzesi’ni devamlı gündemde tuttukça çevre iller bununla ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Neden hızlandırdı? Herkes fındıkta ben varım, Fındık Müzesi benim olma yarışı ve vizyonu içerisinde. Bizim elimizdeki Fındık Müzesi projesi gerçekten elle tutulur ve fizibilitesi yüksek ve Giresun’a güzel kazanımlar getirebilecek bir proje, bu projeye tüm Giresunluların sahip çıkması lazım. Biz elimizden geleni yaptık demiyoruz, daha fazlasını yapmaya talibiz diyoruz, bu anlamda bizlere özellikle ve büyük metropollere dönüş istikametinde ve deniz kenarında bir alan tahsisi gerçekleştirilmelidir. Bu tüm Giresun’un özlediği ve sahipleneceği bir proje olma hüviyetine de sahiptir. Çünkü tartışmasız içinde Fındık olan bir proje herkesin kendinden bir yer bulabileceği, müze içeriği ile fındığın tüm kesimlerinin sahipleneceği bir proje. Daha doğrusu içi çok dolu bir proje. Eğer Giresun’u fındıkta bir yerlere getirme hevesinde ve arzusunda isek turizm de bir yer edinmek istiyor isek ve özellikle de yabancı turistin gezebileceği vakit geçirebileceği anıt bir eser yaratmak istiyor isek Giresun Fındık Müzesi’ne ihtiyacımız var diyoruz.

Malumunuz seçimler yapıldı ve güçlü bir yönetim yapısına geçtik bu konudaki birçok engeli de ilimizdeki siyasi erklerin ve tüm kesimlerin desteği ile aşabilecek bir güçte olduğumuzu düşünüyoruz. Giresun’un gerçekten Fındığın Başkenti olma vizyonu takdire şayan bir durum, her şey elimizde Giresun Kalite Fındık gibi Allah vergisi bir ürünümüz var. Bu ürünü taçlandırmak için Giresun Fındık Müzesi Projemiz var. Gelin bunu hep birlikte tüm Giresunlular sahip çıkarak yapalım, herkesin bu işte bir parmak izi olsun, gelecek nesillere anıt bir eser bırakalım diyoruz. Bizler Giresun Ticaret Borsası’nın yeni Yönetimi ve Meclisi olarak bu hizmet dönemimizde gerçekten Giresun’a ve Giresun Ticaret Borsası camiasına yakışır hizmetlerle görev dönemimizi tamamlamayı düşünüyoruz, bunun dışında hiçbir heves ve arzumuz yoktur. Hizmete aday olmak için geldik ve yapacağımız diğer güzel projelerimizi ki bunların içinde en önemli olanlar, yeni lisanslı depo tesisi yatırımları, Giresun kalite e-ticaret sitesi yabancı dil destekli, Giresun’a mal olmuş birçok değerin coğrafi işaretlerinin alınarak ticarileştirilmesi özellikle fındık özelinden başlamak kaydı ile yine fındık müzesi öncesinde sahil alanlarında Giresun Kalite Fındık satış reyonları ve fındık satış kümelenmeleridir. Bizim işimiz hizmet, Giresun Fındık Müzesi’ne destek verecekler ise ilin söz sahibi kişileri ve kamuoyudur.

Tekraren Giresun Fındık Müzesi’ni farklı kılan birçok şey var bu alanda çok geniş bir biçimde rekreasyon alanları düşünüyoruz. Bu alan içerisinde Giresun’a mal olmuş el sanatları ve atölyeleri bunların satış noktalarını yapmak istiyoruz. Giresun Kalite Fındık için fındık kırma fabrikası, kavurma, ezme imalatı ve bunların görsellendiği canlı bir üretim hattı ve satışının ve ziyaretinin yerli ve yabancı turistlerce izlenebileceği alanlar kurma arzusundayız. Yine bu alan içerisinde Giresun Kalite Çikolata Evi kurmak istiyoruz. Herkesin kendisine özel çikolatasını yapabileceği ve bunu satın alarak evlerine ve sevdiklerine götürebileceği bir konsept yaratmak istiyoruz. Giresun ve Fındık konularını içeren silikon heykellerle yapılmış kırsal yaşamı anlatan bir ortam yaratmak istiyoruz. Giresun’un Millî Mücadele dönemindeki yaptıklarını anlatan Milli Mücadele’de Giresun konulu bir sinema odasını gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Fındıkla ilgili yayımlanmış tüm fındık çeşitlerinden oluşan bir fındık bahçesinin kurulumunu sağlayarak hem fındık çeşitlerini bilmeyen insanlara göstermek gerekirse onların toplamasını sağlayarak görsel bir şova dönüştürmek istiyoruz. Giresun vejetaryen mutfağını dünyaya tanıtmak istiyoruz. Biliyorsunuz Giresun Fındıklı Burma Tatlısı’nı Türk Mutfağının ve tatlı kültürünün vazgeçilmezi yapmak istiyoruz. Fındık ezmemiz var bizce çok lezzetli bir ürün bunların hepsini burada değer yaratabilecek bir konuma getirmek istiyoruz. Bu konuda çok azimli ve istekliyiz bunun herkes tarafından bilinmesini ve Giresun Fındık Müzesi’ni azim ve kararlılıkla Giresun’a kazandıracağımızın Allah’ın izniyle öncelikle olacağını biliyoruz. Söylenecek çok şey var Giresun için bizim açımızdan, Sizlerin de var ise bizden proje, destek hepimizden, anamızdan, bacımızdan, kardeşimizden, kendisini bütünün parçası hisseden tüm Giresunlulardan,

Hepinizi şahsım ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri adına sevgi, saygı ve muhabbetle kucaklıyor, Giresun Fındık Müzesi’nin kurulumunda bir taşın da sizin olması dileğiyle desteklerinizi bekliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?