Günaydın’dan, Mesleki Yeterlilik Belgesi Uyarısı

Günaydın’dan, Mesleki Yeterlilik Belgesi Uyarısı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) öncülüğünde, Giresun’da yer alan inşaat ve metal ürünleri ağırlıklı mesleklerde çalışanlara yönelik, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ belgelendirme sınavları devam ediyor. Bu kapsamda Giresun Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Gruplift firmasında Metal Saç İşçiliği alanında sınav gerçekleştirildi.

İnşaat ve metal ürünleri ağırlıklı mesleklerde yapılan sınavları değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın; “Bu kapsamda Giresun’da odamız bünyesinde 2016 yılında ilk olarak ahşap kalıpçılık üzerine sınavlar yapıldı. Ardından 2017 yılı ile metal ürünleri alanlarında sınavlara başladık ve bu ay itibarıyla metal işleme dalında, farklı seviyelerde teorik ve uygulama sınavı gerçekleştirildi. Bu sınavlar sayesinde nitelikli kişilerin olduğu iş ortamlarında kaliteli ve nitelikli üretim sağlanacak. 2017 yılında bu belgeyi almayan işçiler çalıştırılamayacak. Çalışan işçilerin mutlaka belge sahibi olması gerekecek. Belge almadan çalışanlar kaçak çalışıyor pozisyonunda gözükecekler. Bu durumda işletmelere cezai yaptırımlar uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Odamıza kayıtlı firmalardan yoğunluklu gelen taleplere anında cevap verebilmek için geceli gündüzlü çalıştıklarını ifade eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Günaydın;” İnşaat alanında yer alan mesleklerde zorunluluk başladı.Metal ürünleri ile kaynak alanında ise 25.03.2017 tarihinden itibaren zorunluluk uygulamaya girecektir.Bu açıdan işletmelerimizin mağdur olmaması adına,çalışanların mesleki yeterlilik belgesi taleplerini acilen yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.Ayrıca MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya kadar ‘İşveren Prim Desteği’ devlet tarafından karşılanacak. Belgelendirmesi yapılmayan her bir çalışan için ise aylık 500 lira idari para cezası uygulanacağını hatırlatmak istiyoruz.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?