GÜNEY ÇEVRE YOLU İLE İLGİLİ MAHKEMEDEN ŞOK KARAR

GÜNEY ÇEVRE YOLU İLE İLGİLİ MAHKEMEDEN ŞOK KARAR

 

Giresun’da 4 parti ortak basın toplantısı düzenleyerek ,Güney Çevre Yolu konusunda Canikli ve Öztürk’ün vaatlerinin aksine gelişmeler yaşandığını öne sürdüler

 

 

 

Giresun’daki 4 parti ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Giresun Güney Çevre Yolunun ,Ordu Bölge İdare Mahkemesi tarafından durdurulduğunu açıkladı.Giresun Gazeteciler Derneği’nde bir basın toplantısı düzenleyen ;CHP,SP,İYİ Parti ve Deva Partisi Giresun İl Başkanları,yetkilileri göreve çağırdı.Ortak bildiriyi Okuyan SP il Başkanı Abdülkadir Bektaş,AKP Giresun eski milletvekili Nurettin Canikli’nin seçim vaadi için kullandığı Güney Çevre Yolu ile ilgili gelişmelerin kendilerini hayrete düşürdüğünü söyledi

 

 

Bektaş”Bugün burada 4 parti (CHP, İyi Parti, Saadet, DEVA)’nin İl Başkanları olarak bir araya geldik ve ortak bir basın açıklaması yapıyoruz.

 

Bizlerin burada bir araya gelmesinin tek bir amacı var; Giresun’umuzun geleceği ve halkımızın menfaatleri doğrultusunda akılcı, süreli, birleştirici siyaset yapmak ve politikalar oluşturmak.

 

İl Başkanları olarak burada kendi menfaatimiz için bir araya gelmedik, kendi partimiz için bir çıkar sağlama şan, şöhret, nam peşinde değiliz, bizim derdimiz Giresun; her bir karış toprağı, havası, suyu ile cennetten bir köşe olan Giresun’umuz için bir milim, bir karış, bir adım dahi olsa bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu bizlere.”dedi

Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü

 

“Kurtuluş Savaşında içerisinden 2 gönüllü alay çıkarmış bir şehrin evlatları olarak, dedelerimize minnet, sevgi ve saygı besliyoruz. Bizden sonra gelecek nesillerimizin de bizlere sevgi, saygı ve minnet duymasını istiyoruz. Onun için bir araya geldik ve bir şeyler yapabilmenin gayreti içindeyiz.

 

Herkes şunu iyi biliyor ki yıllardır Giresun’umuz 2 ilin arasına sıkışmış bir vaziyette gelişmeye çalışıyor. Çevremizdeki illerin yöneticileri ve siyasi temsilcileri birbirleriyle yarış edercesine proje üstüne proje üretiyorlar ve bu projelerini bitiriyorlar. (ordu çevre yolu, ordu ünye çevre yolu, ordu akdeniz bağlantı yolu, trabzon zigana 2. tünel ve gümüşhane bağlantısı vb.)

 

Fakat ne hikmetse Giresun için üretilen projeler bir türlü bitirilemiyor ve sürüncemede kalıyor. Ömür törpülüyor. (Tirebolu-torul yolu 29 yıl, çanakçı yolu 13 yıl, dereli yolu 10 yıl, eğribel tüneli 5 yıl) Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Ama bu listenin hiçbir zaman sonu gelmiyor.

 

Ve Giresun’umuz için tüm kesimlerin elzem olarak nitelediği Giresun Güney Çevre Yolu Projesi. Bir türlü başlanılamayan, ne zaman başlanacağı belli olmayan ve başlanılamadığı için ne zaman biteceği meçhul olan bir garip proje.

 

Giresun’daki iş insanlarından, kundaktaki bebeğe kadar herkesi ilgilendiren ve duyulduğunda heyecan yaratan, umut aşılayan, gelecek vaat eden bir proje ama maalesef bizleri temsil eden ve yönetenlerin hiç umurunda olmayan, seçim zamanı tepe tepe kullanılan, bundan sonraki seçimlerde de bol bol konuşulacak ve ağızlara sakız yapılacak bir proje.

 

Giresun Güney Çevre Yolu Projesi;

  • İlk olarak 2010 yılında talepler üzerine gündeme getirilmiş,
  • 2012 yılında Güzergâh belirlenmiş,
  • 25 Haziran 2015 tarihinde Çevre yolu projesi yapım ihalesi sonuçlandırılmış (zamanın Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından müjde olarak basına bilgi verilmiş)
  • 18 Temmuz 2017 tarihinde ÇED süreci başlamış,
  • 20 Eylül 2019 tarihinde Nihai Çed Raporu yayınlanarak ÇED Olumlu raporu alınmış.
  • 18 Kasım 2019 tarihinde gazetelere düşen haberlerde AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk etüt çalışmalarının sonuçlandığını ve ‘proje yapım işinin bitiminin süre uzatımlarıyla beraber 12 Mayıs 2020’ olduğunu söylemiş. Ayrıca ‘müsterih olmamız’ gerektiğini ve ‘yakın takipte’ olduklarını da eklemiş.
  • Ve son olarak Kasım 2020 başlarında Ordu İdare Mahkemesi Çevre Yolu için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Bundan sonraki süreç yargı süreci olacak ki bunun da ne zaman sonuçlanacağı belli değil. Yazışmalar, yazışmalar yine yazışmalar…

 

Ordu İdare Mahkemesi, Çevre yolunun başlangıcı olan Gülyalı mevkii kavşağının ayaklarının Gülyalı Halk Plajını yok edeceğini, ÇED raporunda plaj ile alakalı yeterince inceleme yapılmadığını ve başlangıç kavşak yerinin, yolun amacıyla (Karadeniz Sahil yolundaki trafik yoğunluğunu azaltmak) ters düştüğünü belirterek durdurma kararı alıyor.

 

Aklımıza türlü türlü sorular geliyor… Başlangıç yerinin seçimi, gelişi güzel hazırlanan rapor, köprü ayaklarının plaja sokulması, raporda belirtilen amaçla seçilen güzergâhın ters düşmesi vs.

 

Bunca yapılan yanlıştan sonra mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vereceği zaten belliymiş. Bile bile lades durumu…

 

10 senede ancak kâğıt üzerine kadar getirilebilen bir projeyi yine kâğıt üzerinde durdurabilmek büyük başarı(!).

 

 

 

 

Karayolu tabelalarına Giresun ismini yazdırtamayan siyasilerimiz, acaba başlangıç proje bedeli  (2019 yılı) 2.336.833.369 TL. olan Çevre yolunu yaptırtabilirler mi?

 

Giresun’un trafik sorununu görmezden gelerek, yeni yapılacak sağlık tesisine koyulacak bir otopark ile trafik sorunumuzun yarısının çözüleceğini bildikleri halde otopark koymayan siyasilerimiz, acaba çevre yolunun yapılamayacak duruma gelmesini görebilirler mi?

 

Çevremizdeki 4 ilin çevre yolu olduğu gerçeğini, hatta Ordu’nun ilçelerinin de çevre yolu olduğu gerçeğini kabul eden siyasilerimiz, acaba Giresun’un çevre yolu olamayacağı gerçeğini kabul edebilirler mi?

 

Böylece Giresun Çevre Yolu bir başka bahara kalmış oldu.

 

2010 yılında başlayan serüven 2020 yılında başlamadan bitti diyemiyoruz. Çünkü bu proje bitmeyen Dereli yolu gibi, Çanakçı yolu gibi, Eğribel tüneli gibi, hep gündemde kalacak asla bitmeyecek. Daha on yıllarca AKP hükümeti tarafından seçim döneminde ısıtılıp ısıtılıp önümüze gelecek ve siyasi ranta kurban edilecek.

 

Biz Giresunlulara ’da Bitmeyen Senfoni’nin melodilerini dinler gibi dinlemek kalacak.

 

AKP hükümetinin milletvekillerine buradan sesleniyoruz; şehrimizi ekonomisi sebebiyle göç veren il statüsünden ve çarpık kentleşme zihniyetinden kurtaracak Güney Çevre Yolu ile birlikte güney-kuzey aksınında bir an önce açılması elzemdir.

 

Dal-Çık projesi bu işin alternatifi olamaz.

 

10 senedir bu şehre verdiğiniz sözleri unutmadık ve unutulmasına izin vermeyeceğiz.

 

Yoksa tarih sizi hiçbir zaman affetmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?