GÜNEY ÇEVRE YOLU KONUSUNDA KİM UYUDU?

GÜNEY ÇEVRE YOLU KONUSUNDA KİM UYUDU?

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz,Eğribel Tünelinde çökme riski olduğunu belirterek yetkilileri göreve çağırdı.
Yılmaz ”Öncelikle bu mecliste Giresun’un yaşamsal konularında çoğu zaman birlikte ortak doğru kararlar alıyoruz. Ama öneriler ,önergeler sırf CHP grubundan geldi diye içeriğine ,önemine bakmaksızın çoğunlukçu bir anlayışla, parmak hesabıyla önergeler red edilmektedir. Bakın Mayıs ayı toplantımızda ,yapımı durdurulan Eğribel Tüneli’nin ,bir an önce ikmal ihalesinin yapılmasını ,aksi takdirde çökme riski olduğunu, çöken Duroğlu Tünelini de örnek göstererek bir sözlü önerge ile gündeme taşımıştım. Ancak Meclis Başkanı tarafından bu önergem espirili bir şekilde gündeme bile alınmadı. Ancak yerel basınımıza çok teşekkür ediyorum, bu ulaşım stratejimizin en önemli ayaklarından biri saydığımız Akdeniz Kapımızın en önemli engelini ortadan kaldıracak olan Eğribel Tüneli konusunu hassasiyetle haberleştirdi. Sonrası tam 6 ay sonra aynı konu AKP grubu önergesi olarak komisyon tarafından yerinde incelendi. Ciddiye alınmayan bizim iddialarımız doğrulandı. Kim kaybetti? Tabiki Giresun bu çok önemli projede 6 ay gibi çok önemli bir zamanını kaybetti.
Komşu illerin Ovit ve Zigana Tünelleri, Çevre Yolları tıkır tıkır tamamlanırken, ÇED raporunda olmasına rağmen Torul-Tirebolu Demiryolu ile projesi çizilmesine rağmen yine Torul-Tirebolu Karayolu İyileştirmesi yıllardır ortalarda yok, Ne AKP iktidarı temsilcileri ne de Milletvekilleri bu konuları ağızlarına bile almıyorlar. Güney Çevre Yolunun ise öngörüsüzce, mevcut yola çok yakın yeterli derinliği olmadan geçirileceğini ve daha etüt aşamasında olduğunu, oysaki komşularımızın çoktan kamulaştırmalara başladıklarını öğreniyoruz. Geçen dönem bu mecliste yaptığım sunumda yolun 1.Altenatif geçişte olduğu gibi 5 km derinlikte ve çıkışının da Armelit’ten öteye atılmasının gelecekte bir yandan Ordu, diğer yandan Trabzon ve Rize Çevre Yolları ile birleşebileceğini öngörmüştük. Anlaşılan o ki,BU ÇOCUKTA ÖLÜ DOĞACAK arkadaşlar.
Değerli arkadaşlar ,biliyorsunuz daha önce , önemli projelerimiz ile ilgili Valimizin önderliğinde PLATFORMLAR kurmamız gerektiğini önermiştim. Erzincan, Gümüşhane ve Trabzon Demiryolu Platformunu da örnek göstermiş ve Demiryolu ana hattını Trabzon’a kaptırmamızda önemli bir etken olduğunu söylemiştim. Biz hala CHP grubu olarak bu öneride ısrar ediyoruz . Başta Üniversitemiz, tüm siyasi partiler,İl Genel Meclisi,Belediyeler , Odalar, Dernekler, Birlikler, Sendikalar ve,i lgili Kamu Kurumu temsilcileri bu platformlarda mutlaka yer almalıdır. Örneğin :Kurulacak olan “Güney Çevre Yolu Platformu” başından ,bitene kadar bu projeyi takip etmelidir. Giresun’un birlikte atılacak hızlı adımlarla aradaki farkı kapatmaya acilen ihtiyacı vardır. Hiçbirimiz bu tarihi sorumluluktan kaçamayız. “dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?